6 decyzji, których nie pożałujesz

W swoim życiu mamy mnóstwo decyzji do podjęcia: gdzie żyć, jakiej pracy się podjąć, a nawet w co się ubrać we wtorek i jaki aromat kawy najbardziej nam odpowiada. Niektóre są poważniejsze, ale nawet biorąc pod uwagę te, wydawałoby się, mające mniejszy wpływ na nasze życie – to nadal każdego dnia, w niemal każdej godzinie, podejmujemy jakieś decyzje. I czasami, niestety, nie jesteśmy co do tych decyzji w 100% przekonani.


Badania opisane w New York Times w 2011 roku, wskazują na to, że niektórzy z nas mogą cierpieć na zespół decyzyjnego zmęczenia, który objawia się wyczerpaniem psychicznym i fizycznym, gdy jesteśmy zmuszeni bardzo często decydować o czymś niezwykle ważnym (cierpią na to np. dyspozytorzy na pogotowiu).


Jednakże, istnieją takie wybory, które są, najzwyczajniej w świecie, warte ich podjęcia. Poniżej, chciałabym Ci przedstawić 6 z nich. Możesz je podjąć w dowolnym momencie swojego życia, a nawet dnia. Do dzieła.


Podejmij decyzję, że będziesz szczęśliwy.


Tak. To Twoja decyzja. I Twoje szczęście zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Nie od szefa, nie od matki, nie od przyjaciela. Od CIEBIE. Cały czas usilnie tego szczęścia poszukujemy, gonimy, próbujemy schwytać jak najnowsze trendy w modzie. Co więcej, badania naukowców pokazują, że szczęście jest rzeczywistym wyborem i nie ma długofalowego związku z pieniędzmi i nagromadzonymi dobrami materialnymi, a z naszym postrzeganiem rzeczywistości i szczęścia samego w sobie.


Podejmij decyzję o odłączeniu się.


W dzisiejszym świecie posiadanie przy sobie telefonu jest niemal tak naturalne, jak oddychanie. I gdy w drodze do pracy uświadomimy sobie, że jednak został na szafce nocnej, nasz mózg potrafi uruchomić ataki paniki (kojarzycie te mikrozawały, gdy zapominacie telefonu?). Jest jednak coś dobrego w tym, by od czasu do czasu odciąć się od tego technologicznego świata. Zaufaj mi, nie pożałujesz. Dodatkowo, odłączając się, poprawisz swoje zdrowie, ponieważ zbyt duża ilość obcowania np. z komputerem może powodować poczucie wyizolowania, problemy ze snem, a także bóle głowy.


Podejmij decyzję o byciu dobrym.


Ja wiem, że łatwiej jest burknąć na tego gościa, który wpadł na nas w drodze na autobus i minąć wyciągniętą potrzebującą dłoń. Jednak naukowcy od wielu już lat głośno mówią o tym, że pomaganie czyni nas szczęśliwymi. I, że to dobro do nas powróci. Może jakiś wolontariat w schronisku?


Podejmij decyzję, by traktować siebie jak najlepszego przyjaciela.


Jesteś wyjątkowy. Jedyny w swoim rodzaju. Więc dlaczego potrafisz u swojego przyjaciela czy ukochanej osoby zaakceptować wszystkie jej wady i zalety, a swoich błędów nie wybaczasz? Zacznij patrzeć na siebie przyjaznym okiem. Polub siebie. Dopiero wtedy będziesz mógł być dobrym przyjacielem dla innych.


Podejmij decyzję o uśmiechnięciu się do nieznajomego.


Badania z 2012 roku pokazują, że zwyczajny uśmiech do nieznajomego sprawi, że poczujemy się bardziej związani z innymi i otwarci na nowe znajomości. Nie mówiąc już o tym, że uśmiech najnormalniej w świecie poprawia nam nastrój. I nie tylko nam. Pamiętacie jakiś uśmiech od nieznajomego na ulicy? Jak było?


Podejmij decyzję, by mówić “NIE”.


Żyjemy w świecie, który ciągle pędzi. I czujemy się dziwnie, gdy za nim nie nadążamy. Jednakże, patrząc wstecz, czy jesteś w stanie powiedzieć, że żałowałeś tych momentów, w których po prostu czasem sobie odpuściłeś? Prawdopodobnie nie. I prawdą jest, że aby powiedzieć TAK szczęśliwemu życiu, powinniśmy czasem też umieć powiedzieć NIE mniej ważnym sprawom.


Na co się dzisiaj zdecydujesz?

4298176319_ecb4b81e6a_z

 • Piotr

  Uśmiechałem się do nieznajomych kobiet, rezultat? Wzrok w ziemię, betonowy wzrok przed siebie, o co mu kurna chodzi, albo odpowiedź takim wymuszonym uśmiechem. I humor mi się nie poprawił choć to nie moja wina, że ludzie mają mentalność jaką mają

 • Anonim

  znakomity blog.

  • Monika

   Dziękuję. Bardzo mi miło :)

 • Anonim

  Super blog i super porady – tego mi trzeba było:-)

  • Monika

   Dziękuję :) Miłego czytania życzę.

 • Super porady. Dzięki, Moniko !

 • Kilka dni temu podjęłam decyzję o uśmiechaniu się do ludzi na ulicy, w pociągu itd. Hah, zabawne jest to, że 3/4 z nich miało minę pt. Dziewczyno, co aż tak dobrego ćpasz?

  • Monika

   Taka mentalność. Zmieni się :)