Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ROZWÓJ Stres

7 sposobów na unikanie dystraktorów

03/07/2014

7 sposobów na unikanie dystraktorów

Obojętnie czy jesteśmy w domu, w pracy, w szkole czy próbujemy się wyciszyć na łące pełnej kwiatów, wokół nas jest nieskończona ilość dystraktorów (rozpraszaczy), które nie pozwalają nam się w pełni skupić.

A ponieważ koncentracja czasem (a może nawet częściej niż czasem) jest niezwykle istotna, byśmy mogli dobrze wykonywać nasza pracę, uczyć się czy porządnie zrelaksować, przedstawiam Wam 7 skutecznych sposobów na unikanie wszelkich dystraktorów:

dystraktory

  1. Myśl linearnie. Nie skacz z zadania na zadanie, skup się na jednej konkretnej czynności czy lekcji do odrobienia i dopiero, gdy ją skończysz, zabierz się za następną. To pomoże Ci zachować ład w wykonywanych zadaniach. Dodatkowo pozwoli Ci to lepiej zarządzać swoją energią, której nie stracisz na niepotrzebny chaos.
  2. Wyeliminuj hałas. Głośne dźwięki są tym, co najczęściej odciąga naszą uwagę od rzeczy ważnych i ważniejszych. Zamknij okno, włóż stopery do uszu, zamknij drzwi. Postaraj się wyciszyć wszystkie hałasy, na które masz wpływ, a resztę spróbuj ignorować.
  3. Bezpieczeństwo przede wszystkim. To jest najważniejsze. Zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Nie rób makijażu, nie pisz smsów. Skup się na jeździe, na tym co przed Tobą i w lusterkach. Poddając się różnym dystraktorom podczas jazdy, zagrażasz nie tylko sobie, ale i innym użytkownikom drogi. Makijaż możesz poprawić na najbliższej stacji, tak samo jak i oddzwonić lub odpisać. Miej to na uwadze.
  4. Pytaj „dlaczego?” Czasem mocno „wkręcamy” się w pewne czynności, bo am na nich zależy, ale niestety hałas, inni ludzie czy nawet nasze zmęczenie rozpraszają nas tak, że nie potrafimy się zupełnie skupić. Nic na siłę. Zatrzymaj się na chwilę w tym co robisz i zapytaj siebie dlaczego tak bardzo zależy Ci na tym właśnie. Co w tym jest? Co Cię pochłania? Odpowiedz sobie na pytanie, czemu ta czynność jest tak ważna. Oddychaj spokojnie. W końcu spokój wróci, a Ty i Twoja praca wrócicie na właściwe tory.
  5. Metoda małych kroków. Wielkie cele są fantastyczne i da się je osiągać. Jednak tylko metoda małych kroczków. Nie wejdziesz z marszu na Mount Everest. Zacznij trenować od mniejszych wzniesień, a mądrze zaplanowany trening zaowocuje sukcesem. Na małych krokach łatwiej skupić swoją uwagę, a Ty będziesz mieć poczucie dobrze wykonanego zadania.
  6. Uprość technologię. Wysłanie niedokończonego maila, opublikowanie prywatnej wiadomości na tablicy Facebooka, to są błędy, których możesz uniknąć, jeśli skupisz się na jednym zadaniu technologicznym naraz. Najpierw odpisz na maila i sprawdź go 2-3 razy. Potem dopiero odpisuj na wiadomości (po kolei) itd.
  7. Zrozum miejsce i czas. Jeśli próbujesz wykonać ważny telefon w restauracji lub centrum handlowym zapewne wiesz, że prawdopodobnie się to nie uda, ponieważ ilość dystraktorów jest ogromna. Taka sama zasada dotyczy np. medytacji czy modlitwy. Nie zrobisz tego w zatłoczonym autobusie. Wybierz odpowiednie miejsce i czas dla konkretnych zajęć.

Spróbuj.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com