Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Ciekawostki psychologiczne #2 – zespół sawanta

12/03/2017

Ciekawostki psychologiczne #2 – zespół sawanta

Domyślam się, że część z Was – Czytelników – spotkała się kiedyś z pojęciem „zespół sawanta”. Możliwe też, że widzieliście osoby z tą przypadłością nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to zbiór cech będących pewną jednostką psychologiczną.

Przechodząc do tematu.

Kim są sawanci?

Odnotowuje się, że wśród osób z zespołem sawanta jest liczebna przewaga mężczyzn nad kobietami. Sawantów często określa się jako „upośledzonych geniuszy”. Są to osoby, których funkcjonowanie jest upośledzone i obniżone, jednak wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami na różnych innych polach i odnoszą w nich ponadprzeciętne rezultaty.

Zespół sawanta szczególnie często występuje u osób dotkniętych autyzmem lub zespołem Aspergera. Są to osoby, które zdecydowanie gorzej radzą sobie z codziennymi obowiązkami czy też z logicznym rozumieniem i funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Jakie są przyczyny zespołu Sawanta?

Sawantyzm jest wrodzony, czyli obecny od chwili narodzin. Zdaniem lekarzy i naukowców zajmujących się badaniem ludzi z tym zespołem, za przyczyny odpowiedzialny jest testosteron, który u sawantów spowalnia wzrost i rozwój lewej półkuli mózgowej. Z kolei lewa półkula mózgowa odpowiedzialna jest za racjonalne myślenie i logiczne rozumienie, stąd przypuszczenia badaczy co do przyczyn jego występowania.

„Wysepki zdolności”, czyli szczęście w nieszczęściu.

Osoby z zespołem sawanta mają niezwykłą przewagę w pewnych obszarach nazywanych „wysepkami zdolności”. Szczególnymi z nich są umiejętności matematyczne: bezbłędne obliczenia różnych dat z pamięci, językowe: łatwość w uczeniu się nowych języków i ich gramatyki oraz bogaty zasób słów, plastyczne: odwzorowywanie figur woskowych i rzeźbienie czy też muzyczne: posługiwanie się wieloma instrumentami, odtwarzanie z pamięci raz usłyszanego utworu.

Znani Sawanci.

Jednym z najbardziej znanych sawantów był Kim Peek. Cierpiał na zaburzenia rozwoju, jednak niezwykle szybko czytał zapamiętując z tekstu najbardziej szczegółowe informacje, tj. numer telefonu czy kody pocztowe. Kim Peek stał się inspiracją do powstania filmu „Rain Man” – godnego uwagi i obejrzenia.

Z kolei Daniel Tamment to sawant z autyzmem. Wyróżnia się on biegłą znajomością 11 języków, a każdy kolejny przychodzi mu z imponującą łatwością.

Zaś Leslie Lemke ma porażenie mózgowe, a dodatkowo jest niewidomy. Pomimo swoich dysfunkcji zna i potrafi zagrać kilka tysięcy utworów muzycznych z pamięci, nawet tych, które słyszał tylko jeden raz.

Choroba czy niezwykły dar?

Większość sawantów ma obniżony iloraz inteligencji, gorzej radzi sobie w życiu. Należy pamiętać, że sawantyzm jest fenomenem ludzkiego umysłu, a nie regułą!

Przez wielu specjalistów pojmowany jest jako „rekompensata” u ludzi borykających się z pewnymi deficytami w myśleniu czy rozumieniu. Idąc tym tokiem myślenia, sawantyzm należy uznawać za swego rodzaju dar czy nieprzeciętne umiejętności, które warto pielęgnować i rozwijać. Jest to szczególnie istotne u osób dotkniętych autyzmem, które z jego racji są często wycofane z życia społecznego i rozwijanie indywidualnych talentów może stanowić dla nich pewien „klucz”, ku otwarciu się na innych.


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!