Ciemno, ciemniej, najciemniej…

Pytasz mnie, czy śpię tak dużo, bo muszę leżeć, czy dlatego, że dopada mnie Pani D. Dopada. A w zasadzie już jakiś czas temu dopadła i nie chce puścić…

I siedzę w ciemności. Światło zapalam dla szczurów, żeby nie ześwirowały w ciemnym pokoju, jak ja. Mam ochotę się pociąć. Ale tym razem dotkliwie, boleśnie i głęboko. Żeby trzeba było szyć. I bandażować. I żeby bolało jak sam skurwysyn. Żeby COŚ poczuć… Ale AH! Zapomniałam, że na takie “napięcia” mam tabletki. Tabletki na wszystko. Na szczęście, na smutek, na lęk, na napięcie, na bezsenność…

A potem chcę żeby było ciemno. Ciemno, ciemniej, najciemniej… I chcę zniknąć… Czy to nie żałosne, że chcę tak cholernie zniknąć, a jednak nic z tym nie robię? Czy to znak, że tak naprawdę gdzieś tam w głębi duszy chcę jednak żyć? A może jestem tak słaba, beznadziejna i żenująca, że nie mam odwagi tego zrobić raz a porządnie. Tylko się nacinam jak pieprzona głupia nastolatka…

Chcę uciec, chociaż wiem, że ucieczka nie jest rozwiązaniem problemów. Nie można od nich uciec.

Chodzi dzisiaj za mną piosenka „Mad World” – Gary Jules, znasz? Albo „Hurt” – Johnny Cash. Bardzo lubię Casha. Też był człowiekiem, który cierpiał.

Chcę w sobie zabić emocje… Nie chcę już płakać… Ale jak zabiję wszelkie uczucia, to co mi pozostanie? Będę zimną suką czy raczej zniszczonym, zgniecionym robakiem?

Mam ochotę przemożną wyjść z domu, wsiąść w samochód, pojechać nad morze, zostawić telefon, zostawić wszystko… I łazić tam godzinami… Przemarznąć. Niech wiatr osusza gorzkie łzy. Niech piasek drażni stopy. Niech woda zmywa ból. Niech krzyk mew rozrywa od środka…

I jeszcze to, że zawodzę… Na każdym kroku… Jak takie coś jak ja może zasługiwać na zaufanie, zainteresowanie, jakiekolwiek uczucia od drugiej osoby…?

Zapytaj kogoś, kogo bardzo kochasz jak się dzisiaj czuje. Może wyjdźcie razem na spacer albo wspólnie obejrzyjcie fajny film albo chociaż pogadajcie chwilę przez telefon. Może uda się Wam uratować komuś życie…

 • Lucy

  “(…) ludzie tak naprawdę mogą mieszkać tylko w innych ludziach, wiedz, że depresja to nic innego, jak bezdomność, na depresję cierpią ludzie, którzy nie mają w kim mieszkać (…)”

 • Diesel

  Tak przerażająco-dołujący wpis…

 • Judyta

  Droga Pani,
  Śledzę Pani bloga od kilku wpisów i zastanawiam się czy przypadek rzekomej depresji, o której Pani tak namiętnie się rozpisuje, dotyczy Pani pacjenta, czy też może Pani samej. Pytam, ponieważ wydaję mi się, iż osoba udzielająca porad w zakresie psychologii, nie powinna być jednocześnie osobą zmagającą się z tak ciężką chorobą.
  Psycholog oczywiście też człowiek, ale w takiej sytuacji to czyni z Pani osobę bardzo niewiarygodną.
  To trochę tak, jak w przypadku dietetyka z dużą ilością nadprogramowych kilogramów.
  Pozdrawiam,
  Judyta.

  • Monika

   Pani Judyto,

   niestety nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy wpisy na temat depresji dotyczą mnie czy mojego pacjenta.
   Co do Pani wątpliwości, to z jednej strony można tak myśleć, ale z drugiej – każdy terapeuta przechodzi terapię własną i tzw. superwizję, więc jest pod opieką superwizora-psychologa-terapeuty, by na bieżąco rozwiązywać wszelkie problemy i kłopoty. Z drugiej jednak strony terapeuta, który boryka(ł) się z pewnymi zaburzeniami i skutecznie je pokonał może mieć większy wgląd w samopoczucie, zachowania, emocje, przeżycia i rozterki osób cierpiących na to samo zaburzenie.
   Tak jak i dietetyk z nadprogramową liczba kilogramów może być dobrym “motywatorem”, gdy np. odchudza się wraz ze swoimi klientami.

 • Warto rozmawiać. Ludzie w depresji często wysyłają znaki o tym, że się źle czują lub coś jest nie tak. Dlatego zwykłe zaproszenie na piwo czy kawę może poprawić komuś samopoczucie.