Co niszczy Twoją motywację?

 1. Brak celów. Nic nie osiągniesz, jeśli nie postawisz sobie jasnego celu, do którego zamierzasz dążyć. Bez tego, Twoje życie może wydawać się nieco rozproszone i “rozlazłe”, bez konkretów i mety, do której chcesz dobiec.

 2. Cele, które Cię nie inspirują. Nie będziesz w stanie dotrzeć do celu, jeśli nagroda, która na Ciebie czeka na mecie nie jest tym, na czym Ci naprawdę zależy.

 3. Oczekiwanie natychmiastowych efektów. Wiele wartościowych rzeczy i osiągnięć wymaga walki. Osiągnięcie upragnionego celu i spełnienie marzeń wymaga czasu.

 4. Brak wsparcia. Wszyscy potrzebujemy kogoś, kto w nas uwierzy i zostanie naszą czirliderką, gdy zaczniemy w siebie wątpić. Do dzieła! Go go go!

 5. Brak wiary w siebie. Jak powiedział kiedyś Henry Ford: “Jeśli wierzysz, że dasz radę i gdy wierzysz, że nie dasz – masz rację”. Chociaż spróbuj.

 6. Znudzenie. Większość sukcesów i celów wymaga często żmudnej i nudnej pracy wciąż i wciąż nad tym samym. Jednak pamiętaj, że każdy taki dzień przybliża Cię do mety.

 7. Brak działania. Musisz popracować nad planem, zanim zacznie on działać. Marzenie pozostanie nim, dopóki nie zamienisz myśli w działanie. Poza tym, to niezwykle ważne, by zarządzać dobrze swoim czasem, dzięki temu nic nie rozproszy Twojej uwagi i unikniesz prokrastynacji.

 8. Negatywni ludzie. Wielu jest ludzi (zapewne w Twoim otoczeniu także), którzy widzą jedynie wady, porażki i potknięcia. Jeśli pozostaniesz w ich towarzystwie, wkrótce stracisz pasję, zapał i odechce Ci się dążenia do wyznaczonego celu. Wampiry energetyczne pozbawią Cię wszelkiego zapału do działania.

 9. Porównania. Każdy z nas jest inny i rozpoczyna swoją wędrówkę do celu z innego miejsca i innej pozycji. Wszyscy zmagamy się z wyzwaniami i inaczej działamy. Spełnienie marzeń jest podróżą, wędrówką. Bądź dla siebie dobry i cierpliwy. Nie porównuj się do innych. Zawsze trafi się ktoś, kto zrobił to szybciej/łatwiej/lepiej, ale to TY masz osiągnąć swój cel.

 10. Napotykane niepowodzenia. Nieważne jak wielkie i wspaniałe są Twoje plany albo poziom zaangażowania, prędzej czy później napotkasz jakieś trudności i przeszkody, z którymi będziesz zmuszony się zmierzyć. I wyjścia są dwa. Albo odpuścisz, albo nauczysz się, że pokonywanie trudności jest elementem rozwoju i pójdziesz dalej, mądrzejszy w nowe doświadczenia.

Jak sobie radzicie z brakiem motywacji? Czy któryś z powyższych punktów jest Wam znany?


6787382678_0e2ccdcfa2_o

 • Praktycznie każdy mi jest znany, a wszystko, co tutaj napisałaś jest zdecydowanie takie życiowe. Wszystko sprowadza się jednakże do jednego – braku chęci.

  • Monika

   Być może jest tak, że po prostu wyznaczony cel nie jest na tyle mocny, żeby Cię zmotywować do działania?

 • Z brakiem motywacji już sobie poradzilem. Po prostu poznałem odpowiednią osobe, która mnie motywuje ;P