Jak być z chorym na depresję?

O depresji i chorych na nią, napisano, powiedziano, nakręcono, a może nawet i zaśpiewano już dużo. Wiem, że nigdy dość, bo świadomość społeczna depresji jest nadal szokująco niska, ale jest ktoś, o kim w ferworze leczenia psychiatrycznego, psychoterapii i dbania o siebie zapominamy. To bliscy. Rodzina. Partner. Mąż. Żona. Rodzeństwo. Dzieci.

Odnoszę nieodparte wrażenie, że bardzo po macoszemu traktuje się tych, którzy z chorymi przebywają na co dzień. Nie oferuje pomocy i wsparcia. Mówi, że przecież są zdrowi, więc o co im tak właściwie chodzi.

Nikt nie wspiera, bo może nie chce, a może nie wie jak. Nikt nie powiedział jak mają żyć. Od teraz. Odkąd w związku pojawiła się „ta trzecia” i nie jest to nikt, z kim można by podyskutować, by się wyprowadził. Nikt nie powiedział, że miłość zawiśnie na włosku, a depresja dotknie też jego lub ją lub ich. Nie kojarzę i nie przypominam sobie żadnej kampanii społecznej, książki, ulotki, reklamy czy piosenki na temat bliskich i tego, jak mają żyć po diagnozie. Co robić? Cholera jasna, co teraz?

depresja zobrazowana

Jedna z Czytelniczek, która chce pozostać anonimowa, napisała w skrócie, jak to jest żyć z chłopakiem cierpiącym na depresję. Pozwoliła mi umieścić jej historię we wpisie, z nadzieją, że może komuś pomoże, może kogoś to wesprze, pocieszy i da przekonanie, że w tym wszystkim nie jest sam. Jeśli chcecie podzielić się swoimi historiami, pamiętajcie, że mój mail jest dla Was zawsze otwarty.


Historia A.:

Mam nadzieję, że moja historia pomoże komuś choć troszkę.

Mojego chłopaka poznałam około 1,5 roku temu. Wesoły, sympatyczny, opiekuńczy. Taki właśnie zawsze był. Dlaczego „był”? Bo depresja zmieniła go w zupełnie innego człowieka. Wszystko zaczęło się psuć około pół roku temu. Tak przynajmniej teraz mi się wydaje. Teraz wielu może myśleć: „no jak bliska osoba mogła tego nie zauważyć”? Mogła, bo go kochała i wydawało mi się ze to przejściowe zmiany nastroju.

Jednak było coraz gorzej. Z aktywnego, pogodnego, faceta dbającego o zdrowie i wygląd, zamienił się w obcego mi mężczyznę. To on zawsze podnosił mnie na duchu, pomagał, bo sama miałam problemy z akceptacją siebie, potrafił sprawić że uśmiechałam się cały czas. Wspaniały, cudowny, kochany człowiek. Piękna historia.

No właśnie ale to już przeszłość. Ostatnie miesiące stały się dla mnie koszmarem. Miał zmienne nastroje. Pewnego dnia nie wytrzymał i powiedział, że dłużej nie potrafi ukrywać tego, że jest chory, płakaliśmy razem. Na szczęście zdecydował się na terapię, ale na efekty, jak dobrze wiemy, trzeba poczekać.

Hmm, a co ze mną? No właśnie. Jego depresja odbiła się też na moim życiu i to bardzo mocno. Ciągłe kontrolowanie tego, co mam do niego mówić i jak postępować, stawały się coraz bardziej męczące a jego odtrącanie – bardzo bolesne. Jeszcze bardziej męczący stał się strach o niego. Każdego dnia myślę o tym, jak mu pomóc, czy da sobie radę, czy nic sobie nie zrobi. I co stało się z moim życiem? Tak naprawdę go nie mam, żyję teraz jego chorobą.

Czuję bezsilność, że nie mogę mu pomóc, nie potrafię patrzeć jak on cierpi i płacze. Z osoby radosnej i pełnej życia, mającej przyjaciół, stałam się wystraszona, zagubiona, płaczę, gdy on nie widzi. Przecież musi mieć we mnie oparcie .

W chwili obecnej nie mam znajomych, bo sama przestałam wychodzić z domu. Tak jak i on, nie mam na to ochoty i siły, a gdy już wychodzę, zakładam maskę i udają jaka to jestem szczęśliwa. Jak gdyby nigdy nic. To bardzo męczące.

Dlaczego piszę to wszystko? Ponieważ są osoby w takiej sytuacji jak ja, które tak samo żyją z osobą chorą na depresję. Szukałam informacji wszędzie na temat tej choroby, czytałam blogi, fora i znalazłam same informacje na temat depresji, jak postępować, co mówić do osoby chorej a czego nie, itp. Nie znalazłam informacji o tym, jak pomóc nam, czyli osobom, które są blisko z chorymi.

Nikt nie zdaje sobie sprawy, jak my cierpimy, co czujemy, jak ciężko żyje się w ciągłym strachu o osobę która kochamy i co to znaczy bezsilność i frustracja. Teraz czuję, że spadam razem z nim, że tak jak on tracę chęć do życia.

Brakuje mi go, brakuje słów kocham Cię, nie ma już bliskości, nie czuję już tego bezpieczeństwa, leżę obok niego i widzę inną osobę. Sama stałam się inną osoba, nie mam już planów na przyszłość bo teraz nie wiem co będzie jutro, nie mam marzeń, po prostu funkcjonuję, robię co mam zrobić i tyle.

Piszę to wszystko, bo ludzie nie zdają sobie sprawy z tego co się dzieje z naszym życiem, że go praktycznie już nie mamy. Teraz ktoś może mnie zapytać czemu go nie zostawię. To proste: bo kocham go i to mnie trzyma jeszcze i pcha do dalszej walki. I apeluję do osób, które są w takiej samej sytuacji, jak ja: nie bójcie się prosić o pomoc. Wy też macie do tego prawo, sami nie poradzicie sobie z tym. Ja już wiem, jaka to jest olbrzymia odpowiedzialność za drugiego człowieka, jakie to jest ciężkie, bolesne i jak potrafi zniszczyć również nasze życie.

Na depresję nie cierpi tylko mój chłopak. Cierpimy oboje.

depresja1

Niemal dokładnie dwa lata temu napisałam tekst na temat tego, co bliscy chorych (tak ogólnie, nie tylko cierpiących z powodu depresji) mogą zrobić DLA SIEBIE. Bo, gdy oni zadbają o siebie, wtedy znajdą siły na to, by pomagać innym: http://psycholog-pisze.pl/gdy-twoj-bliski-choruje-psychicznie/


A dzisiaj, jeszcze na szybko, w kilku punktach, chcę Wam powiedzieć, o czym musicie pamiętać kochając lub chcąc wejść w związek z osobą borykającą się z jakimś zaburzeniem. Jakimkolwiek tak naprawdę.

Do zapamiętania:

 1. Bez względu na to, co się dzieje, Twój ukochany/ukochana jest kimś dużo dużo więcej, niż swoim zaburzeniem. Ono nie określa tego, jakim jest człowiekiem.

 2. Zaufaj mu i zrób wszystko, by on mógł zaufać Tobie.

 3. Bądźcie ze sobą szczerzy. Nie naciskaj na jakieś eksperymentalne leczenie, czy sposoby radzenia sobie z chorobą, jeśli Twój bliski go nie chce.

 4. Różnego rodzaju ataki, jak np. napady paniki czy silne doły mogą się wydarzyć wszędzie i w każdej sytuacji. To bardzo ważne, byś był wyrozumiały i dawał dużo wsparcia.

 5. Chory nie szuka kogoś, kto go naprawi czy magicznie uleczy. Wie z czym się boryka, wie, że Tobie też jest trudno. Chce dać i otrzymać miłość i oddanie. Tak samo, jak Ty.

Nie poddawajcie się. W razie czego służę radą.

 • taka sama

  U mnie ten koszmar trwa ponad 4 lata… Nie mam już sił, czasem płacze-wręcz wyje, a czasem nawet na płacz nie ma sił. Dziś mi oświadczył, że się wyprowadza bo mu przeszkadzam, sama już chyba mam depresję. Z dnia na dzień mam niższą samoocenę i może faktycznie szkoda dalej to ciągnąć… Czuje, że życie uciekło mi przez palce, a ja dalej nic nie mogę zrobić. Najgorsze, że jeszcze mam do niego jakieś uczucia – choć wolałabym chyba ich nie mieć. Nie mam sił nawet wyć… Przy życiu trzyma na szczęście moje dziecko…

 • Sama2

  Witam. Dzisiaj mam już dosyć. On ma depresję, a ja mam być wsparciem. Zaczęło się pół roku temu od 2 miesięcy chodzi na terapię. Zmienił się, nie jest już tak zaangażowany jak na początku, ale cały czas mówi, że mnie kocha.
  Często mnie odpycha, kiedy chce go pocałować, nie wyraża uczuć i ma częste zmiany nastroju.
  Wczoraj pojechał do znajomych i było mu tam tak fajnie, że zapomniał o swojej dziewczynie i został tam na noc. Z jednej strony cieszę się, że miło spedził czas, a z drugiej jestem taka wkur…. Poczułam się jak niepotrzebna rzecz, która jak jest fajnie to nie trzeba informować co się dzieje. Jestem taka zła, że nie umiem sobie z tym poradzić, wytłumaczyć, uspokic sie. I już nie wiem czy jestem tylko o to zła, czy o to że przed wyjściem powiedział mi że zrzedzę o to; tylko co i jak robić, żeby mu pomóc. I do tego, że planuje zawsze wszystko pod niego i staram się mu nie dokładać zmartwień, a tu jeb w pysk dostałam za to wszystko dziś.
  Trochę , może bez składu i ladu, ale gdzieś musiałam wylać te moje gorzkie żale.
  Co zrobić, żeby się uspokoić?

 • osamotniona

  Witam, czy mogłaby mi Pani pomóc,
  mój partner ma depresję, chodzi na terapię – zaprowadziłam go na nią.
  Ale moje pytanie brzmi, czy osoba z depresją kocha?
  Zdarza się, że on mówi ze nie wie czy mnie kocha, ze nie wie co dalej z nami, ze mam wypier…..ać.
  Czy to rzeczywiście on czy choroba?

  • Monika Kotlarek

   Bardzo często chorzy będą w związkach kochają. Ich uczucia do partnerów się nie zmieniły. Natomiast zdarza się, że nie chcą, by ich bliscy cierpieli razem z nimi i mogą twierdzić, że bez nich będzie im lepiej.

   • osamotniona

    Dla mnie najgorsze jest to, że to nie jest ta sama osoba.
    Nie umiem nie słyszeć kiedy mówi, że nie wie czy mnie kocha, albo kiedy mówi że nie kocha. Nie umiem nie smucić się kiedy widzę jego zimne oczy. Widzę jego zagubienie, widzę jego smutek….ale co ja mam zrobić? Zapisałam go na terapię, zaczął widzieć w niej jakiś sen, ale co jeśli to wszystko skończy się dla mnie porażką? Jeśli to nas rozdzieli? Brakuje mi go, jego uśmiechu…śmiechu, spontaniczności. Czuje się bezsilna i osamotniona. Wszyscy dookoła radzą- zostaw go jemu i tak nie pomożesz on Cię nie kocha. ALE JAK ZOSTAWIĆ KOGOŚ KTO JEST CHORY, KTO CIEBIE POTRZEBUJE I KOGO KOCHASZ TAK MOCNO ŻE ODDAŁBYŚ SWOJE ZDROWIE BYLEBY JEMU SIĘ POLEPSZYŁO. Przytłacza mnie to. Wczoraj sprawdzałam czy są jakieś grupy wsparcia dla rodzin osób chorych na depresje w mojej miejscowości – nie ma nic.Załamka.

    • wspolpsychiczna

     Witam, u mnie jest to samo… 5,5 roku razem. Na początku super, to ja nawet miałam trudniejszy charakter, ale ON – ideał! Wesoły, optymistyczny, od razu mówił, że ze ślubem nie ma co czekać (finalnie nigdy się nie zaręczyliśmy). Bajka. Do czasu gdy stopniowo, dla mnie niezauważalnie, zaczął się zmieniać. Zauważyłam to, gdy przestał przytulać, mówić, że mnie kocha, planować przyszłość. Gdy dopytywałam czy mnie kocha mówił, że nie wie. Do tej pory więcej nie pytałam – nie ma tematu. Mówi, że mu zależy, chce dla nas dobrze i chce wszystko uporządkować, ale “nie potrafi”. Tyle by chciał, ale nie może znaleźć wewnętrznej siły. Gdy miał dobrą pracę, zbieżną z jego zainteresowaniami to wychodził z niej do domu ok. 11-12 i do niej nie wracał tego dnia. Brał dłuższe zwolnienia, bo siedząc w pracy nie mógł nic zrobić, do niczego się nie nadawał. Póżniej opowiadał mi, co mu w tej pracy przeszkadza i nie mogłam uwierzyć, że z takich błahych powodów narzeka na pracę (dla mnie brzmiała jak naprawdę super szansa). On sam patrząc z obecnej perspektywy brania leków mówi, że to była naprawdę super praca i był głupi, że przez tę chorobę ją stracił. Teraz bierze leki już ponad rok. Czy jest lepiej? Raczej, nie. Po prostu generalnie nie jest gorzej. Czasem są lepsze dni, czasem gdy jedziemy samochodem, śpiewamy, żartujemy, wygłupiamy się i jest super (czasem nawet myśle, że nabiera sił do założenia rodziny, mieszkania wspólnego – bo odkąd stracił prace nie mieszkamy razem). A czasem dzwoni w nocy – kolejnej z rzędu bezsennej – i mówi, że nie wie co będzie, generalnie wszystko źle.
     Dla mnie to jest bardzo trudne, kocham go, ale nie dostaje tego samego. To straszne, ale czasem bym chciała nigdy go nie poznać. Wyobrażam sobie wtedy, że jestem z kimś innym, radosnym… Ale widocznie tak miało być. Na pewno go nie zostawie, nie umiałabym i nie chce.
     Życzę dużo wytrwałości dla “współpsychicznych” i zdrowia dla naszych chorych połówek!

 • Ewa

  Witam, jestem studentką psychologii i piszę pracę magisterską na temat osób, których bliscy cierpią na depresję. Jeżeli ktoś chciałby mi pomóc, proszę o kontakt: ewa.wyszynska@onet.eu

  • Monika Zaczarowana-Pokorska

   Mój chłopak ma depresję lekooporna…

 • pędzący królik

  Do wszystkich ktorzy “są z”:
  codziennie a nawet kilka razy w ciągu dnia ratujecie życie człowieka. Tak. Gdyby nie mój mąż – nie byloby mnie tu… mimo tego że nie robi nic szczególnego nie mowi nic niezwykłego ale zawsze jest blisko mogę istnieć. Jesli jestes ze swoim mężem żona dziewczyna chlopakiem dzieckiem – ratujesz tego człowieka. Warto szukac wsparcia dla siebie. Pojsc do psychiatry psychologa poszukac grupy miec swoje hobby dbac o swoje zdrowie i dobry humor. Nie chodzi o to zeby wszystko krecilo sie wokół chorej osoby. Ale mozna nauczyc sie z tym zyc. Mówcie chorym o tym co sie z Wami dzieje, że też cierpicie, ale bez wyrzutów i wzbudzania winy. Mój mąż mowi mi ze tęskni za dobrymi dniami, że czeka aż do niego znowu “wrócę”… to mnie mobilizuje wstaję z łóżka chodze na terapie biore leki “dla niego” bo tylko dla siebie dawno bym sie poddała. Choroba i zanurzenie odsłaniają też Wasze slabosci Wasze niespelnienia i rany. Nie ma sensu z tym walczyc. Tez nie jestescie 100% zdrowi tez macie swoje porazki i traumy i cierpienie drugiej osoby je przywojuje i to Was rani. Nie myslcie ze odchodzac od niej czy od niego to zniknie. Pociagniecie to za sobą. Zapytajcie chorujacych jak udaje im sie kazdego dnia kazdej nocy na kazdej terapii i przy rodzinnym stole konfrontowac z tym co trudne i bolesne tam w srodku. Skoro oni daja rade – Wy tez możecie sprobowac. Proscie swoich chorych o pomoc o wsparcie!!!! Powiedz jej czy jemu “jest mi smutno przytul mnie” jestem zagubiony poradz mi” zdziwicie sie jak wiele mozna dostac od tych ludzi jak wiele oni rozumieja i czuja ale czescia ich problemów jest to ze mysla że nikt tego ich rozumienia i czucia nie chce i nie ceni… wylaczcie tv komputer siadzcie razem i po prostu popatrzcie na siebie dajcie sobie na to czas opuśćcie sobie i chorym zobaczycie ze SAMI tego potrzebujecie. Ta choroba uczy pokory zatrzymania się i wszyscy tego potrzebujemy. Zanim odejdziesz daj jej czy jemu wieczór we dwoje. Bez zadnych staran bez swiec i kwiatów bez restauracji bez przebierania sie w ladne stroje… Nie wysilaj sie na cokolwiek nawet na słowa. Siedź blisko i nic więcej wam nie trzeba. To w czymtrzeba stanowczosci a nawet bezwzglednosci – pilnowania leczenia. To konieczna granica. Z tym nie mozna “dac sobie rady” “domowymi sposobami” to nie jest sprawa dobrego czy zlego “humoru”. To moze byc ultimatum. Szukanie specjalisty nie jest łatwe nie zawsze od razu dobrze sie tragi. Trzeba szukac do skutku a potem współpraca wszystkich stron daje efekty. Powodzenia

 • Ola

  Mój przyjaciel był zawsze towarzyski, pomocny, bardzo wesoły i śmiejacy. Odkąd zaczął studia lekarskie na najtrudniejszej uczelni strasznie się zmienił. Jest przygnębiony, izoluje się od ludzi, sam nie potrafi wyciągnąć pierwszy ręki do 2. człowieka. Kocham go, chciałabym żebyśmy byli razem ale nie wiem czy dam sobie radę. Nie wiem jak postępowac. Wyciagam go z domu kiedy tylko mogę choc nie jest to łatwe. Nawet kupiłam mu ostatnio prezent. Rozmawiam z nim bardzo szczerze czasem się otworzy, raz się aż popłakał. Ale to niewystarcza. Proszę o pomoc bo ja już nie wiem co robic. Boje sie ze on sie juz nie podniesie. Jak mam postepowac. Prosze o poradę.

 • Olaa

  Mój przyja

 • Geron93

  Jestem chory na depresję już ładnych kilka lat jestem też po próbach samobójczych ta choroba jest dla mnie naprawdę wielkim problemem szczególnie, że teraz mam dwójkę dzieci i nową partnerkę. Każdego dnia jest ze mną też ona Depresja, która utrudnia mi życie kiedy wszystko układa się jak należy ona uderza z coraz większą siłą najgorzej kiedy dochodzi do okaleczeń i trzeba potem się kryć bo jak powiesz, a nic to skutku depresji większość niestety powie, że jesteś psychol czy inny świr i doda, że trzeba zamknąć. Dla osoby, która jest z taką osobą to gehenna musi znosić wszystkie humory takiego człowieka co w pewnym momencie spowoduje, że albo i na nią przejdzie albo powie, że przeprasza i odchodzi bo nie jest w stanie dalej w tym tkwić. Ja osobiście miałem chwilę gdzie naprawdę myślałem, że już wygrałem i nie wróci bo było kilka dłuższych chwil spokoju jednak kiedy powróciła nie potrafię coraz bardziej tego ogarnąć jest bardzo trudno jest po części obawa, że znowu spróbuje się popełnić samobójstwo.

 • M A

  Jestem pp. chory na depresję. Od lat jestem pesymistyczny, wszystko czarno widzę, nie mam siły na nic, prawie w ogóle nie oddaje uczuć. Powód to pewno niemiły rozwód rodziców i kilka pomniejszych w trakcie życia. Teraz jeszcze do tego wszystkiego doszła panika przed samotnością i opuszczeniem po stwierdzenie żony, która po 7 latach ślubu powiedziała, że tak dłużej żyć nie może i musi się zająć sobą, bo sama zginie. Byłem kiedyś zupełnie inną osobą, jak twierdzi i że ten dawny ja gdzieś zniknął, a w zamian tego jest ktoś zupełnie obcy, inny. Przed ślubem dostałem ataków nerwicy i leczyłem się u psychiatry, ale niestety nie zakończyłem kuracji, jak zalecił, tylko sam na własną rękę. I od tego czasu się zaczęło. Myślałem, że nie jest tak źle i że dam radę. Niestety przez nieudolność prowadzenia rozmów z żoną nie pracowaliśmy nad tym i nie było podjętych żadnych kroków u specjalisty, bo nikt nie sądził, zwłaszcza ja, że jest to depresja, a nie, że taki jestem. Teraz od dwóch miesięcy żyjemy, jak w separacji (nie mamy dzieci, żona już nie chce ich mieć i się nie dziwię – najierw to ja jej mówiłem od początku, że nie nadaję się na ojca, za duża odpowiedzialność, nie dam rady itd.) w jednym małym mieszkaniu. Żona zmieniła do mnie nastawienie, jest miła, trochę oschła, nie ma już żadnej intymności (brak dotyku, pocałunków, przytuleń). Śpimy razem w jednym łóżku, lecz głowami po przeciwnych stronach i na jego skrajach, aby się nie dotykać. Od czasu, jak żona tak postępuje to zaczęła robić rzeczy, które od dawna chcieliśmy razem zrobić lub ja chciałem jej pomóc to zrobić. Ja to odebrałem, jako etap odejścia żony ode mnie i w konsekwencji rozwód, ale nie zauważyłem, mimo, że mi to mówiła, że jest to dla niej jedyna droga ratunku z tej sytuacji. Z jednej strony nie umiem żyć w takim stanie i jeszcze bardziej mi się moja “choroba” pobłębia – codziennie po kilka razy dołków, płaczu, agresji, radości, siły i myśli o daniu sobie rady – z drugiej, jak widzę, co się z Nią dzieje po naszych nawet krótkich rozmowach, jak ciągnę ją w dół, a ona sobie tak dobrze radzi i jest radosna (znalazłą siłę do życia) to mam taki stan, że nie można go nazwać nawet ciężkim dołem. W pracy dużo nie załatwionych działań i obenie jeszcze więcej i jeszcze bardziej odpowiedzialnych, które mnie tak przytłaczają. Nie mogę zreygnować, bo jestem głównym żywicielem rodziny. Z tego wszystkiego poszedłem do psychologa, aby rozwiązać ten problem, który pewno leży w przyszłości, lecz nie leczę się na depresję. W przyszłym tygodniu idę do psychiatry po leki i zaczynam kompletną kurację wraz z psychoanalizą i psychotrapią. Niby jeszcze mogę to wszystko, czyli na pewno wyjść z deprechy oraz uratować” nasz związek, lecz wczoraj mimo, że mnie prosiła o opiekę nad sobą w czasie swoich trudnych dni – zawiodłem i to na całej linii. zamiast się zamknąć w pokoju i przetrwać atak paniki, to chciałem z nią chwilę pobyć i przy okazji (po jej pytaniu) powiedziałem, co się ze mną w tej chwii dzieje. Niestety to ją mocno rozbiło i runęły jej siły. Przez noc płakała, ale kategorycznie chciała zostać sama, aby je odbudować. Ja w drugim pokoju przechodziłem chyba najgorszy koszmar życia. I tak mniej lub bardziej jest co dzień. Nerwowość, chiejność nastrojów, ucieczka od zadań i problemów, kompletny brak przekazywania pozytywnej energii partnerowi i otoczeniu, panika, palpitacje serca, niejedzenie ze stresu (schudłem 20 kg w 2 miesiące), zagubienie i wielka obawa o przyszłość. Robię tak niewyobrażalnie niewytłumaczalne rzeczy i “sceny” z błachych powodów, które są tylko w mojej głowie. Żona zachowuje się normalnie i dziękuję jej za to, że mnie nie opuściła, lecz ja w każdym jej zachowaniu, czyli spontanicznym przytuleniu doszukuję się “drugiego dna” i mimo, że jej o tym nie mówię, lecz wątpliwe myśli rozpędzają się i nakręcają w głowie i zaczyna się bujawka nastrojów i to wszystko w pewnym (oczywiście najmniej odpowiednim momencie) wychodzi. Ja zajmuje się praktycznie całym domem, ale to nic w porównaniu do tego, co Ona teraz przeżywa i jak trudno jej utrzymać “normalną” postawę wobec zwłaszcza mnie. Jej uczucia wobec mnie się zdegradowały – nie czuje, abym był jej mężem, tylko przyjacielem i pewno już mnie nie kocha. Dla mnie to cios, który muszę przyjąć i zrobić coś z tym natychmiast. Bardzo żałuję, że nie umiałem zatroszczyć się bardziej o siebie i nie zacząłem działąć wcześniej z szukaniem, co mi jest. Jestem świadomy, ze ten związek na tym etapie nie ma przyszłości, lecz życie bez mojej Żony będzie nie do zniesienia – Ona jest taka kochana, dobra, czuła, wyrozumiała, zawsze przy mnie była, nigdy mi nie robiła scen. Zresztą całe moje życie nie mam większych problemów – teściowie super, praca w porządku, reszta też nieczgo sobie – jedyny problem jest w mojej głowie. Najgorsze jest to, że faktycznie czuję, że nic nie zrobiłem przez te lata narzeczeństwa i małżeństwa z Żoną, a mam już 38 lat.

 • Kamila Czyż

  Witam, jestem z partnerem od 5lat ma 13 letniego syna z poprzedniego malzenstwa i roczną córeczkę z tego zwiazku. 1,5 roku temu zmarl tata mojego partneta od tego czasu zaczęło sie psuć moja ciąża, potem male dziecko nie zauwazylam ze z partnerem dzieje sie cos niedobrego. Oddalilismy sie od siebie ja chce walczyc lecz on mowi ze juz mnie nie kocha ze juz nie ma sily walczyc o rodzinę. Jest umowiony na pierwsza wizyte u psychiatry ale jesgo zachowanie juz wskazuje ze to depresja. On chce sie wyprowadzic czy pozwolic mu na to czy walczyc zeby zostal boje sie ze to całkowicie przekresli naszą rodzinę. Bardzo go kocham i martwie sie o Niego, dzieci i siebie.

 • disqus_rOcIGo2ZB6

  a ja mam pytanie, niedawno poznalam chlopaka, o tym ze jest chory na depresje powiedzial mi niemalze od razu, zeby nie bylo “niedomowien” wiedzialam ze ma problem z wyrazeniem uczuc i genralnie nigdy nikogo nie kochal. Powiedzial ze jestem pierwszaosoba, do której w zyciu cis poczuł. Niestety jest typem, ktory duzo mysli, analizuje i poki jestesmy razem jest cudownie, ale wieczorami potrafi naisac, ze nie wie czy to to, ze nie potrafi tego zidentyikowac, ze boi sie i tak w kołko. ja płaczde, bo wiem ze jest cudownym facetem, on tez bo nie chce mnie ranic. jak pokazac mu ze poczatek zwiazku to nie jest nigdy wielka milosc (nawet osob zdrowych) tylko to male uczucie o ktore trzeba dbac i pielegnowac. mamy po 18 lat tez bardzo boje sie zwiazku, tym bardziej ze moj poprzedni trwal prawie 2 lata i mam spory uraz do tego typou inistyucji…. ponad wszystko cenie sobie swoja wolnosc i niezalenozsc, ale on to szanuje. tak samo jak ja jego stany. pytanie. czy jest mozliwosc, zeby ten zwiazek przetrwal? na prawde obydowje bardzos ie staramy, ale jego wahania nastroju czasem sa niemozlwe nawet dla mnie….

 • NN

  U mojej żony zaczęło się ok 2 lata temu, może wcześniej ale nie zdawałem sobie z tego sprawy. Nie wiem jaki to typ depresji. Dużo śpi, libido spadło do zera, w zasadzie żyjemy obok siebie. Z drugiej strony jest aktywna zawodowo, ludzie z zewnątrz pewnie nawet nie wiedzą, że jest chora. Długo nie potrafiłem tego zrozumieć, chyba do teraz mam z tym problem. Bierze psychtropy ale nie wiem czy jej pomagają. Na terapie ( jak twierdzi ) nie ma siły. Są momenty, że jest lepiej chociaż zdarzają się po tym jak ją postrasze Wiem, to paskudne ale nawet te krótkie momenty pokazują, że chociaż troche jej zależy ( a może udaje…) Nie wiem co robić dalej. Być przy niej, wspierać itd…? Łatwo powiedzieć. Poszukać sobie pocieszenia? Nie chce. Myśle, że gdyby nie dzieci wyprowadziłbym sie z domu (chociaż wiem, że można to surowo oceniać) Prawda jest taka, że ta choroba to straszny syf

 • D.

  Mój chłopak z ktorym jestem już parę lat wpadł w depresję i chce zrezygnować ze studiów na które próbował dostać się 4 lata…Nie wiem co teraz będzie, jak mogę mu pomoc będąc na studiach a on w domu…wszystkie nasze plany legly w gruzach, a ma już 24 lata i żadnych skończonych studiów a 3 rozpoczęte…Co mam zrobić…jak żyć…

 • Donus

  Witam,
  Mój chłopak też jest chory na depresje.
  Wcześniej te stany były chwilowe i mijały, teraz niestety trwa to dłużej… Ciężko mi z tym.

  A może ktoś opisze przypadek wyleczenia z tej choroby?

  • Depresja jest jak najbardziej wyleczalna. Niestety wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniej terapii.

 • Mała

  Życie z chorym na depresje to nie życie. Mówisz że kochasz partnera. Ja też kochałam ale przestałam i nie moge na to nic poradzić. Ile normalny zdrowy człowiek moze wytrzymać? Ciagle chodzić na palcach i analizować urażę nie urażę? Dobrze -źle. Nigdy nic w zamian. Borykanie sie ze wszystkim samemu i wyrozumiałość. A gdzie wyrozumiałość dla nas tych obok? T choroba ja wiem chcą nie mogą inaczej. Wiec jak masz mocna psychikę to wytrzymasz i zaakceptujesz ten fakt ale staniesz sie znieczulony tak jak oni. Albo pójdziesz z nimi na dno ich ciemnej drogi bo nie wytrzymasz. Tylko ci co żyją zosiba chora na depresje wiedza jak to jest. Jak nie masz silnej psychiki to nie wytrzymasz i koniec. Ja żyje już tak 5 lat. Wiem ze mój parter jest chory rozumiem to i staram sie mu pomoc jak moge. Ale nie zmienia to faktu ze przestałam go kochać. Nie da sie kochać chorych na depresje. Co z litości? Od epizodu do epizodu. Ci co maja podstawowa wiedzę o depresji wiedza: empatia, niechęć, niemoc, nieumiejętność okazywania uczuć, odpychanie, dziwne zachowania, bierność na każdym level. Jak długo można kochać ? Nie można. Mozna tylko zaakceptować i w duchu współczuć ale nie kochać. Koniec i kropka. Dlatego uważam ze każdy kto decyduje sie na życie z chorym musi liczyć sie z tym ze koniec z jego życiem. Dlatego chorym na depresje trzeba pomagać jak najbardziej ale nie z nimi żyć.

 • dreamer

  Fajnie by było dodanie również wpisu odnośnie: Jak BYĆ chorym na depresje? Wtedy to by przybliżyło ludziom, że chorym na tą paskudną chorobę może być każdy.

  • Monika Kotlarek

   Wszystkie wpisy z “Panią D.” w tytule opisują depresję od środka.

 • Mimo, że życie z taką osobą bywa nieznośne trzeba szukać rozwiązania. Wspieranie osoby w tym stanie powinno stać się naszym priorytetem. Warto zapoznać się z alternatywnymi metodami leczenia takimi jak np. hipnoza. Pozwala ona pozbyć się depresji poprzez pracę z podświadomością. W końcu problem zlokalizowany jest u nas w głowie i poprzez dotarcie do niej musimy starać się wyleczyć pacjenta. Moim pacjentom zalecam słuchanie nagrań hipnotycznych dostępnych tutaj: http://sklep.kaczorowski.info/glowna/52-autohipnoza-na-uwolnienie-od-depresji.html . Codzienne słuchanie takich nagrań wspomaga terapię indywidualną i prowadzi do wyleczenia.