Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Inspiracja ROZWÓJ Szczęście

Jak nie stracić sensu życia?

19/03/2014

Jak nie stracić sensu życia?

Uproszczenie swojego życia polega na oparciu je o pewne życiowe podstawy. O szczerość, szacunek, zaufanie, radość i przyjaźń, z jednoczesnym pozbyciem się wielu negatywnych emocji i przeświadczeń. To pozostawanie skupionym na tym, co naprawdę ważne.

Te 12 sposobów pozwolą Ci pamiętać kilka ważnych podstaw w ciągu życia.

  1. Smakuj każdy moment. Zbyt często rozmyślamy o tym, co przed nami lub nadmiernie skupiamy się na przeszłości, nie doceniając naszego TU I TERAZ. Przeszłość już nie wróci, przyszłość jeszcze nie nadeszła. Smakuj, rozkoszuj się, doświadczaj, czuj każdy moment swojego życia, a to pomoże Ci czerpać z niego radość.
  2. Odpoczywaj. Świat uderza w nas mocno i szybko. Stres, zmęczenie, a nawet wyczerpanie organizmu potrafi nas dobić szybciej, niż zdążysz się spostrzec. Znajdź czas na zwyczajny chill out. Z muzyką, książką, w ciszy. Poleż, pobiegaj, zdrzemnij się. Odpocznij.
  3. Znajdź swoje powołanie. Niektórzy znajdują je w duchowości lub religii. Inni w pracy albo swoim związku. Odnalezienie swojego powołania da Ci niewiarygodne poczucie bycia potrzebnym i celu, sensu. A od tego już tylko jeden krok do pełni szczęścia.
  4. Zapomnij się. Zapomnienie to rodzaj radości, podekscytowania i szczęścia, które pojawia się, gdy robisz to, co kochasz, gdy angażujesz się w czynność, która pozwala Ci zatracić poczucie czasu.
  5. Odnajdź swoje mocne strony. Ważnym elementem odnajdywania spokoju w życiu, jest znalezienie swoich atutów i silnych stron. W momencie, gdy zaczynasz być w pełni świadomy swojej siły i wartości, możesz lepiej wprowadzić je w codzienne życie.
  6. Zapomnij o żalu. Zostaw swoje wszelkie błędy i żale w przeszłości. One nie określają Twojej wartości teraz, ani nie określały jej wtedy. Wszystkim nam zdarzają się pomyłki. Jeśli nie odetniesz ich od siebie, nie będziesz w stanie iść naprzód. Ucząc się zostawiać cały żal za sobą, nauczysz się czerpać radość z życia.
  7. Czerp wiedzę ze swoich porażek. Uczenie się na błędach, a żałowanie ich, to dwie różne rzeczy. Żal to emocja, uczucie zawodu, często połączone z poczuciem winy i wstydem. Ale spojrzenie wstecz na okoliczności i odkrycie tego, co poszło nie tak, daje nam wiele ważnych informacji, z których możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość.
  8. Dziel się. Rzeczy i uczucia zwiększają swoją wartość, gdy się nimi dzielimy. Powiedz swoim najbliższym, co zamierzasz osiągnąć i kiedy. Dzielenie się tymi informacjami zmobilizuje Cię do działania, ale także daje Ci poczucie bezpieczeństwa i pewności, że spokojnie możesz dyskutować o swoich celach i marzeniach.
  9. Codziennie praktykuj Akty Dobroci. Przytrzymaj drzwi windy komuś, kto jest kilka kroków za Tobą, pomóż wnieść zakupy, przepuść pieszych na pasach. Dobro generuje dobro.
  10. Słuchaj, gdy ktoś do Ciebie mówi. Po prostu słuchaj. Bez oceniania i krytycyzmu. Staraj się nie odnosić tego, co słyszysz do siebie i bądź w pełni obecny dla tego, kto tego potrzebuje.
  11. Mów KOCHAM CIĘ. Mów to, krzycz, śpiewaj wszystkim, których kochasz. Każdego dnia. Tak, jakby był to ostatni dzień na ziemi. Ich i Twój. Okazuj miłość.
  12. Odpuść sobie. Wszyscy popełniamy błędy. Nikt nie traktuje Cię gorzej, niż Ty sam siebie. Odpuść sobie wszystkie winy i grzechy, które Twoim zdaniem popełniłeś. One nie określają ani Ciebie ani Twojej wartości. Skup się na tym, co możesz zrobić dzisiaj, teraz by czuć się lepiej w swojej skórze.

    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 96

    następny artykuł

    Pytanie nr 97