Jak wspierać chorego psychicznie?

Dzisiaj krótko, zwięźle i na temat. Same konkrety. Dla wszystkich.


 1. Musisz wiedzieć, że osoby borykające się z problemami natury psychicznej często potrzebują różnego rodzaju wsparcia w różnym czasie (psychiatra, leki, terapia, psycholog, hospitalizacja).

 2. Najważniejsze, co możesz zrobić, to słuchać w nieoceniający sposób. Ten prosty akt bardzo wiele znaczy dla chorego, który najczęściej nie jest rozumiany w społeczeństwie.

 3. Zawsze, ale to ZAWSZE traktuj osoby z problemami psychicznymi z szacunkiem, akceptacją i zrozumieniem (nie współczuciem).

 4. Nie musisz robić dużo, po prostu zostań w kontakcie, zapraszaj do siebie, wychodźcie wspólnie.

 5. Pamiętaj, że osoba chora szuka w Tobie przyjaciela, nie doradcy, psychologa czy psychiatry.

 6. Zaoferuj typowo praktyczne wsparcie – zakupy, spacer z psem, pranie itp. Czasem chory jest przeciążony obowiązkami, z którymi Ty świetnie sobie poradzisz.

5731862392_ee8eb3eef7_z

 • Aleks

  A jak przyjaciel miałby się obyć bez współczucia?

  • Monika

   Współczucie jest tutaj rozumiane jako swego rodzaju użalanie się. Nie powinno się mówić choremu “Ależ ja Ci współczuję, jesteś taki biedny i poszkodowany chorując”, tylko dać mu wsparcie.

   • Aleks

    Tak, to prawda. Ale całkiem bez współczucia przyjaciel nigdy się nie obejdzie. Może co prawda go nie okazywać, ale nie znaczy to że go nie ma.

    • Monika

     Współczucie, ale pełne zrozumienia, nie litości. Wtedy tak, jak najbardziej.

 • Bardzo dobrze napisane. Taki człowiek potrzebuje naszego wsparcia ale nie politowania. Wspólne “wypady” i robienie razem różnych zwykłych, codziennych rzeczy może znacznie pomóc takiej osobie.