Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ROZWÓJ Stres

Jak zarządzać stresem?

08/05/2016

Jak zarządzać stresem?

Całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest niemożliwe. I w zasadzie nic takiego nie powinno mieć miejsca. To element naszego wzrostu i rozwoju. Gdy staramy się ze wszystkich sił coś osiągnąć i poszukujemy nowych wyzwań, to naturalne, że czujemy się zestresowani. Jednak czasem stres nas przytłacza.

Na szczęście, są kroki, które można podjąć, by zminimalizować negatywne konsekwencje stresu. Te strategie pomogą Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem, a także konkretnymi sytuacjami. Dodatkowo poprawią Twój nastrój i zwiększą pewność siebie w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami.

Nie ma jedynej słusznej metody na to, jak radzić sobie w sytuacji stresowej. Chodzi o to, by mieć jak najwięcej informacji, by móc z nich swobodnie korzystać w każdej trudniejszej chwili.

food-man-person-eating-large

 

Dla stresorów, które nie podlegają twojej najmniejszej kontroli i są od Ciebie całkowicie niezależne, kluczem jest, by nauczyć się reagować odpowiednio poznawczo, by zminimalizować stres. I tak np.:

  • Przypomnij sobie, że w przeszłości radziłeś już sobie z podobnymi sytuacjami. Z sukcesem.

  • Przekonaj siebie, że sobie poradzisz, bez względu na to, co się dzieje.

  • Znajdź trochę humoru w całej sytuacji.

  • Po wszystkim zrób/daj sobie jakąś nagrodę, która sprawi Ci przyjemność.

  • Porozmawiaj o wszystkim z zaufanym przyjacielem.

  • Użyj różnych technik relaksacyjnych, by kontrolować swoje reakcje fizyczne.

  • Zrób listę podobnych sytuacji i rozpisz dokładnie to, jak sobie z nimi poradziłeś w przeszłości.

  • Zapytaj bliskich, co oni by zrobili w podobnej sytuacji.

  • Spodziewaj się niespodziewanych sytuacji w życiu i nie pozwól by bycie zestresowanym jeszcze dołożyło swoją cegiełkę do całej sytuacji.

Na stresory, nad którymi masz jakąś kontrolę, możesz aktywnie reagować. Np.:

  • Zrób listę stresujących rzeczy, tak byś mógł je spriorytetyzować i odhaczać pojedynczo. Zadziała to na uczucie przytłoczenia w stresującym momencie.

  • Zmień różne aspekty stresującej sytuacji, która przysparza Ci problemów. Przeorganizuj harmonogram, podyskutuj o możliwych rozwiązaniach, uporządkuj swoje miejsce pracy, uwzględnij przerwę w planie dnia, poproś kogoś o pomoc, zrób sobie krótki odświeżający spacer.

  • I znów: spodziewaj się niespodziewanych sytuacji w życiu i nie pozwól by bycie zestresowanym jeszcze dołożyło swoją cegiełkę do całej sytuacji.

Systematycznie rozwijaj swoje umiejętności radzenia sobie z problemami:

  • Rozpoznaj sytuację stresową.

  • Zdefiniuj ją jako obiektywną i rozwiązywalną.

  • Zrób burzę mózgów i nie oceniaj jeszcze żadnego z pomysłów.

  • Spróbuj przewidzieć możliwy efekt do każdego rozwiązania.

  • Wybierz rozwiązanie i zacznij działać.

  • Oceń rezultaty i zacznij od nowa, jeśli będzie trzeba.

  • Nie oczekuj, że będzie perfekcyjnie. Daj z siebie wszystko i ucz się na własnych doświadczeniach.

Popraw swoje umiejętności radzenia sobie. Praktykuj asertywną komunikację i rozwiązywanie problemów. Znajdź kogoś, kto świetnie sobie radzi ze stresem i spróbuj go naśladować. Otaczaj się pewnymi siebie i kompetentnymi ludźmi. Dbaj o siebie fizycznie: stosuj techniki relaksacyjne, naucz się medytować, spróbuj głębokiej relaksacji mięśni.

Zaplanuj i przygotuj się zawczasu do problematycznych sytuacji. Np. spróbuj przewidzieć problemy i zrobić plan tego, jak byś zareagował. Uwzględnij przypominanie sobie, że takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości i je przetrwałeś.

Zmień swój styl życia. Ćwicz regularnie, pij dużo wody, stosuj zbilansowaną dietę, jedz regularne posiłki, spróbuj zadbać o work-life balance, planuj czas na prywatną rozrywkę, angażuj się w kontakty z rodziną i przyjaciółmi i przede wszystkim ogranicz spotkania z ludźmi, którzy wysysają z Ciebie energię i są skrajnie negatywni.

pexels-photo-large

Są także leki uspokajające, które mają za zadanie ograniczyć negatywną fizyczna odpowiedź Twojego organizmu. Jednak nie nauczą Cię metod radzenia sobie ze stresem. Na dłuższą metę, techniki relaksacyjne, strategie zarządzania stresem i przemyślenie problemu pozwoli lepiej poradzić sobie w przypadku kolejnej niespodziewanej sytuacji.

Jeśli mimo wszystko stres tak bardzo wpływa na Twoje życie, że masz problemy z funkcjonowaniem. Jeśli wciąż się martwisz, czujesz ciągłe napięcie mięśniowe, masz przyspieszony rytm serca, łapiesz się na overthinkingu albo odkładasz w nieskończoność pracę, bo czujesz się przytłoczony – porozmawiaj z kimś zaufanym, z kimś z rodziny lub skontaktuj się z psychologiem albo psychiatrą, by przedyskutować Twój poziom stresu i metody radzenia sobie z nim.

[divider] [/divider]

*Źródło: http://psychcentral.com


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com