Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Inspiracja ROZWÓJ

Jak znaleźć sobie hobby?

04/02/2015

Jak znaleźć sobie hobby?

jak_znalezc_hobby

Posiadanie hobby to fantastyczny sposób na wyrażenie siebie, obniżenie poziomu stresu, podniesienie kreatywności i spędzenie wolnego czasu w fajny, użyteczny sposób. Hobby mogą być dobre na wiele różnych sposobów, w tym także finansowy, jeśli uda nam się spieniężyć to, co robimy (np. szydełkujemy lub robimy biżuterię). Naszym hobby może być niemal wszystko od prac domowych, uprawiania ogródka, czytania, poprzez pisanie, fotografię, po sport czy inne aktywności, które lubimy. Jeśli nadal próbujesz odkryć, co jest Twoim hobby, ale nie wiesz nawet gdzie zacząć – spróbuj wykorzystać, któryś z poniższych sposobów.

  1. Co Cię interesuje? Niby wydaje się to oczywiste, ale tak często zdarza nam się o tym zapominać. Usiądź i pomyśl o tym, co sprawia Ci radość. Interesujesz się sztuką? Ręcznymi robótkami? Lubisz aktywności fizyczne? Zacznij od większej kategorii i powoli zaczynaj rozbijać ją na mniejsze elementy, np. sztuka-rzeźby-drewno i marmur-własnoręczne popiersia (może trochę poszalałam z przykładem, ale nigdy nic nie wiadomo). Dodatkowo, weź pod uwagę także takie rzeczy, jak koszt. Jeśli uwielbiasz ręcznie szyte patchworkowe narzuty na kanapę, to może rozważysz zrobienie sobie samemu takiego cuda? Czy mogłoby sprawić Ci to frajdę czy raczej doprowadziło do skrajnej frustracji? Zadawaj sobie proste pytanie: “Co lubię?” i szukaj na nie odpowiedzi.

  2. Wolisz zajęcia w środku czy na zewnątrz? To robi ogromną różnicę przy wyborze zajęcia. Szukasz też czegoś, co możesz robić przez cały rok, czy raczej interesują Cię sezonowe aktywności? Przykładowo, jeśli postanowisz zapisać się do grupy narciarzy, zostaniesz ograniczony do aktywności w miesiącach zimowych, przy sprzyjającej aurze. Jeśli natomiast wybierzesz np. deskorolkę, możesz jeździć na zewnątrz wiosną i latem, a w zamkniętych skateparkach jesienią i zimą.

  3. Co MUSISZ zrobić? Załóżmy, że Twój dom wymaga kilku napraw, odświeżenia ścian, dokręcenia kilku ważnych śrub lub uszczelnienia okien w sypialni. Jeśli nauczysz się, jak to wszystko zrobić, to nie tylko zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy, ale jednocześnie możesz odkryć, że majsterkowanie, to Twoja pasja i chcesz się tym zajmować częściej. Poza tym, ogromną satysfakcję daje ukończenie jakiegoś projektu i możliwość powiedzenia, że to Twoja robota.

  4. A może codzienność? Inspiracja, które potrzebujesz może być (i to DOSŁOWNIE) tuż przed Twoja twarzą. Załóżmy, że czekasz w kolejce do lekarza. Siadasz w poczekalni przeglądasz magazyny sprzed pół roku, które zostawia tam żona Twojego ginekologa. I co? I widzisz przepis na ciasto z malinami. Czy może to być początkiem, zasianym ziarnem, tego, by zacząć np. piec ciasta i nagrywać filmiki o tym? A czy fotografia gór na ścianie, może Cię zaintrygować na tyle, by spróbować wspinaczki lub wycieczek w Tatry? Jasne, że może. Po prostu się rozejrzyj.

  5. Biblioteka, Dom Kultury, Park? Wracając ze sklepu z bułkami zajrzyj do najbliższej biblioteki lub domu kultury. Zobaczysz, czy w Twojej okolicy sa organizowane jakieś ciekawe szkolenia lub warsztaty i możesz od razu zapisać się na lepienie garnków, jeśli jest to coś, co zawsze chciałeś spróbować. Te miejsca nie tylko mogą pomóc Ci odnaleźć swoja pasję, ale przede wszystkim nawiązać nowe znajomości, poznać interesujących ludzi, którzy będą podzielać Twoje zainteresowana. A może odkryjesz w sobie nowy talent lub zafascynowanie literaturą rosyjską?

  6. Hobby, którym możesz się podzielić? Jeśli ważnym dla Ciebie jest dzielenie się swoimi zainteresowaniami z bliskimi, może pomyślisz o czymś, co moglibyście robić wspólnie? Jeśli np. Twój syn marzy o graniu w piłkę nożną, może zgłosisz się do pomocy trenerowi? Pozwoli to rozwijać Wam wspólną pasję i spędzać razem więcej czasu.

  7. A czy można na tym zarobić? Nie oszukujmy się, każdemu z nas zawsze przyda się zastrzyk, nawet niewielki, gotówki. Lubisz pisać? Może poszukasz zleceń na napisanie artykułów w tematyce, która Cię fascynuje? A może lubisz wyklejać kartki i zajmiesz się produkcją ekskluzywnych zaproszeń ślubnych? Lubisz grzebać w komputerach? Wrzuć ogłoszenie, że za parę groszy spojrzysz na komputery najbliższych sąsiadów. Dopóki sprawia Ci to przyjemność-możesz spróbować swoje hobby spieniężyć.

  8. Sprawny umysł i zajęte ręce? Warto, by nowe hobby było czymś bardziej angażującym, niż siedzenie godzinami przed TV. Powinno Cię czegoś nauczyć, rozwinąć i stawiać coraz to nowe wyzwania. Dobrym pomysłem może być trening fitness, wydawanie własnych ebooków czy uprawianie ulubione sportu i branie udziału w zawodach. To tylko kilka przykładów zajęć, które sprawią, że będziesz się rozwijał i są dobre dla ciała i ducha.

A Ty, czym się pasjonujesz? Co jest Twoim hobby?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Prośba

    następny artykuł

    NA SZYBKO #1 – Jak być dobrym słuchaczem?