Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

ILE KOSZTUJE UŚMIECH – Schnabel

11/07/2017

ILE KOSZTUJE UŚMIECH – Schnabel

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki wpływ na Ciebie ma obecność innych osób i Twojego otoczenia? Dlaczego w dany sposób reagujesz na pewne doświadczenia? Skąd biorą się emocje i jak możemy odnaleźć się w gąszczu towarzyszącej nam nowoczesności połączonej z przesytem informacyjnym oferowanym przez nowe technologie? Jeśli tak, ta pozycja zdecydowanie przypadnie Ci do gustu.

Książka, o której mowa nosi tytuł „Ile kosztuje uśmiech?” i jest autorstwa Ulricha Schnabela. Wszystkie kwestie opisane powyżej zostały rozłożone na czynniki pierwsze i przeanalizowane. Już na samym wstępie Schnabel podkreśla cel, w jakim została ona napisana. Chodzi o „wspieranie was w odkrywaniu rozdźwięków między pozorną stabilnością a własnymi uczuciami oraz ich podatnością na manipulacje”.

Autor odpowiada na wiele pokrewnych pytań, mogących nurtować Cię w obliczu codzienności. Wskazuje również to, jak ważną rolę pełni świadomość własnych uczuć wynikających z postrzegania różnych zdarzeń i sytuacji. Tym samym podkreśla to, że uczucia nie są przez nas w pełni kontrolowalne – nie można ich włączyć albo wyłączyć. Warto jednak nauczyć się je rozpoznawać i w pewnym stopniu regulować dzięki wspomnianej już samoświadomości. Temu z kolei poświęcone są sekcje „Jak lepiej odczuwać” kończące każdy rozdział.



Czego się dowiesz czytając tę książkę?

Jak działa na nas siła emocji drugiego człowieka i jak możemy się nimi od innych „zarazić”? Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą potęga nowoczesności? Skąd biorą się emocje i jak wpływają na różne obszary naszego życia, np. w pracy? Czym jest szczęście i jak wiele jest perspektyw jego definiowania, co otworzy Cię na sposoby myślenia innych ludzi? Dlaczego tak trudno o empatię i współczucie dla drugiego człowieka? Dlaczego bronimy się przed tematem śmierci i myślą o niej?

Kilka słów opinii

Myślę, że ta książka jest naprawdę godną polecenia lekturą. Każda z omawianych kwestii została szczegółowo przedstawiona, a tematy, których dotyka odpowiadają na najważniejsze pytania stawiane w toku życia z uwzględnieniem towarzyszącego obecnie pośpiechu, pędu i nowoczesności.

Autor nie tylko wyjaśnia niektóre mechanizmy, ale i radzi w jaki sposób można się z nimi mierzyć. Nie brak tu także rozmów z ludźmi wnoszącymi ciekawe perspektywy, niekiedy prowokujące do refleksji.


Sądzę, że napisana jest przystępnym językiem w taki sposób, by zachęcić do czytania, a przez to, że porusza tak ogromny wachlarz tematów – każdy znajdzie coś dla siebie.


Warto sięgnąć po tę pozycję, zwłaszcza teraz – w dobie konsumpcjonizmu, ciągłego zabiegania i pośpiechu. Może pomóc w rozwijaniu świadomości siebie, innych i świata, a to sprawi, że rozumienie trudnych kwestii stanie się łatwiejsze.

POLECAM I ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA!


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!