Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

MOTYWACJA – Michael Pantalon

11/04/2017

MOTYWACJA – Michael Pantalon

Motywacja.

Według słownika jest to: stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian.

A jak wygląda proces motywacyjny?

  • wzbudzanie energii;
  • ukierunkowywanie wysiłku na cel;
  • selektywność uwagi w stosunku do bodźców – zwiększenie wrażliwości na bodźce istotne;
  • zorganizowanie reakcji w zintegrowany wzorzec;
  • kontynuowanie czynności, dopóki warunki, które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie pobudzenie emocjonalne – uczucia dodatnie (w przypadku realizacji zamierzeń) lub ujemne (w przypadku niespełnienia).

Teoria teorią, ale jak tak naprawdę się zmotywować do działania? Michael Pantalon, autor książki „Motywacja” przekonuje nas, że wystarczy raptem 7 minut, by się zmotywować do działania przy pomocy tzw. Motywacji Błyskawicznej.

„Motywacja błyskawiczna to szybka i efektywna technika, która sprawia, że ludzie podejmują działanie zachęceni do odnalezienia w sobie powodów do tego działania. Polega ona na zadaniu 6 prostych pytań, które inspirują adresata do sięgnięcia w głąb siebie i uświadomienia sobie, dlaczego chce podjąć się jakiegoś zadania”.

Jakie to pytania?

  1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany? (lub, gdy chcemy wpłynąć na samych siebie: Dlaczego mógłbym dokonać zmiany?)
  2. W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę? Oceń w skali 1-10, gdzie 1 oznacza całkowitą niegotowość, a 10 – całkowitą gotowość.
  3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? (lub, gdy osoba motywowana wybrała 1, zadaj pytanie nr 2 w odniesieniu do mniejszego kroku w kierunku zmiany bądź też spytaj: Co byłoby potrzebne by 1 zmieniło się w 2?)
  4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłoby jej pozytywne skutki?
  5. Dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne?
  6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?

Ludzie działają o wiele efektywniej, gdy robią coś z wewnętrznych pobudek (motywacja wewnętrzna), a nie pod zewnętrzne dyktando (motywacja zewnętrzna).

Wpływ na drugą osobę polega na tym, że zaczyna ona rozważać, DLACZEGO chce dokonać zmiany, i często nie zdaje sobie z tego sprawy, przygotowuje się do jej wprowadzenia. Dotarcie do własnych pobudek wewnętrznych jest jak zasianie ziarna w żyznej glebie.

Oczywiście, jak mówi sam autor, czasem Motywacja Błyskawiczna nie będzie skuteczna. Jeśli ktoś naprawdę jest zdeterminowany, aby się nie zmienić, żadna technika motywująca nie zadziała. Gdy ktoś zwyczajnie nie chce się zmienić, zmiana nie nastąpi.

„Ludzie podejmują działanie, gdy sami sobie uświadomią, DLACZEGO czegoś chcą”.

ALE.

Nie wszystkie „DLACZEGO” są sobie równe.

Niektóre pytania rozpoczynające się od DLACZEGO mogą prowadzić na manowce. Nie należy koncentrować się tak bardzo na słowie DLACZEGO, jak na znaczeniu całego pytania.

Unikaj:

Dlaczego nie miałbyś..? Dlaczego do tej pory nie..? Dlaczego nie zrobiłbyś..? Dlaczego nie możesz..? Dlaczego nie powinieneś..? Dlaczego nie mógłbyś..? Dlaczego nie robisz..?

Używaj:

Dlaczego mógłbyś..? Dlaczego dobre byłoby dla Ciebie..? Dlaczego dobrzy by Ci zrobiło, gdybyś..? Dlaczego korzystne byłoby dla Ciebie..? Dlaczego mógłbyś chcieć..? Dlaczego mógłbyś zdecydować..? Dlaczego miałbyś w ogóle pomyśleć o..?

„Głębia naszych przełomowych momentów jest wielką tajemnicą. Niezależnie od tego, czy stosujesz Motywację Błyskawiczną w domu, w pracy czy gdziekolwiek indziej; czy ze współpracownikami, podwładnymi, bliskimi czy z samym sobą, jedną rzecz mogę zagwarantować: jeśli zaufasz procesowi i pozwolisz, aby biegł swoim torem, będziesz zadziwiony, dokąd Cię poprowadzi. Mam nadzieję, że w swojej dalszej podróży wydobędziesz z tego procesu – i z tej książki – możliwie jak najwięcej”.

Co Cię najlepiej motywuje?

Książkę kupicie TU


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com