MÓZG PSYCHOPATY – James Fallon

„(…) człowiek jest z natury istotą skomplikowaną, a redukowanie naszych działań, motywów, pragnień i potrzeb do prawd niepodważalnych okazuje się dla każdego z nas krzywdzące. Nie jesteśmy po prostu dobrzy lub źli, szlachetni lub podli, życzliwi lub mściwi, łagodni lub niebezpieczni. Nie jesteśmy też prostym produktem biologii: nauka może powiedzieć o nas jedynie część prawdy”.

Po książce Hare’a „Psychopaci są wśród nas” sięgnęłam po „Mózg psychopaty. Intrygujące spojrzenie na ciemną stronę umysłu” autorstwa James’a Fallona.

Autor przez wiele lat badał mózgi psychopatycznych morderców. Z jego badań wynika, że nie pracują one tak samo, jak mózgi zwykłych ludzi. Opisując je, pokazuje nam te różnice i pozwala spojrzeć z innej strony na fascynującą podróż w głąb umysłu. A jest ona tym bardziej interesująca, że autor zrobił skan własnego mózgu i okazało się, że przejawia on cechy psychopatii.

„Czy masz niski poziom insuliny, który ogranicza zdolność organizmu do metabolizmu cukru? Jeśli tak, to jesteś chory na cukrzycę. W przypadku chorób umysłowych sytuacja nie jest tak prosta”.

Od historii życia Fallona, poprzez szczegółową budowę i działanie mózgu, po dowody, że niektóre psychopatyczne cechy mogą być dla nas bardzo pożyteczne. Jakie? Np. duża odporność na stres, skupienie na celu, bezwzględność (nie mająca nic wspólnego z byciem okrutnym) i pewność siebie. Te właściwości są często nawet wręcz niezbędne, byśmy mogli odnieść sukces w dzisiejszym świecie.

• Czy każdy z nas może odkryć w sobie psychopatę?
• Co sprawia, że w człowieku budzą się niebezpieczne instynkty?
• Czy można być psychopatą i o tym nie wiedzieć?

Nie będę ukrywać. Książka nie należy do najłatwiejszych. Czyta się ją trudno, przepełniona jest naukowym językiem, badaniami, ale jeśli chociaż odrobinę chcielibyście zgłębić temat psychopatycznych mózgów – ta pozycja jest obowiązkowa.

Wydawnictwo GWP chętnie rozda Wam dwie książki. Jedyne, co musicie zrobić, to napisać w jakich warunkach najlepiej Wam się czyta. Autorzy dwóch najciekawszych wypowiedzi otrzymają egzemplarz „Mózgu psychopaty”. Macie na to czas do niedzieli – 27 listopada do północy.

Do dzieła!

A jeśli jesteście niecierpliwi i nie chcecie czekać, kupicie książkę TU.

 • Katja

  Pytanie brzmi w jakich warunkach najlepiej czyta mi się książki.
  Odpowiadam,
  że moim ulubionym miejscem jest komunikacja miejska. Bo wtedy podnoszę
  wzrok i widzę ludzi, którzy mogliby stać się na chwilę bohaterami danej
  historii. Przecież nie wiemy, czy tuż obok nie siedzi zrozpaczona,
  porzucona kobieta, a Pan pod oknem nie zmywał wczoraj krwi po
  morderstwie. I z takim zapałem zapewne czytałabym książkę o mózgu
  psychopaty. W ciepłym, zatłoczonym od różnych person autobusie (…).

  • Monika Kotlarek

   Proszę o kontakt mailowy z adresem do wysyłki książki: psycholog.kotlarek@gmail.com

   • Katja

    Bardzo dziękuję za uznanie, jestem mile zaskoczona! Adres wysłałam na pocztę mailową. Pozdrawiam serdecznie

 • Patrycja

  Lubię zaglądać na twojego bloga :)
  Mi najlepiej czyta się w autobusach, podróż mija szybciej a ja nie tracę czasu na scrollowanie facebooka.
  Pozdrawiam P.

 • Hej Monika,

  Obowiązkowo muszę tę książkę nabyć. Moich kilka wpisów na blogu o psychopatach co miesiąc generuje całkiem zauważalny ruch. Widać, że nie tylko mnie temat ciekawi. Właśnie szukałem ostatnio czegoś równie dobrego jak Hare.

  PS. Ja czytam dziwnie. Niemal zawsze jestem w pozycji horyzontalnej i trzymam książkę nad głową. Wiele razy lądowała na mojej twarzy. Rozwiązałem problem Kindle. Już tak nie boli jak spadnie ;)

  Miłego dnia,
  Piotrek Deptuch.

 • Ola

  Zdecydowanie wieczorem w łóżku, przy ciepłym świetle, po dniu pracy, z kubkiem kakao i pyszniutką krówką <3

 • katarzyna joanna celestyna

  Najlepiej mi sie czyta siedzac pod kaloryferem poznym wieczorem z kubkiem cieplej wody z cytryna:)