NA SZYBKO – Jak lepiej dogadywać się z innymi?

Nie czarujmy się, wszyscy chcemy być lubiani. Nawet ci, którzy tak głośno krzyczą o tym jak bardzo głęboko sobie wsadzają czyjeś zdanie na ich temat. I możliwe, że w stosunku do niektórych rzeczywiście tak jest (jest to nawet bardzo zdrowe, takie odpuszczanie i niedokładanie sobie zbędnych nerwów), ale w każdym z nas jest taki mały ogień, który podsycany może być jedynie przez kontakt z innymi ludźmi i ich sympatię. W końcu jesteśmy istotami społecznymi, prawda?

Oczywiście nie da się zadowolić wszystkich i żyć pod dyktando innych, ale jest kilka prostych trików, które możesz zastosować, by ludzie Cię lubili. Tak po prostu. Bez specjalnego spełniania cudzych oczekiwań.

 1. Traktuj ludzi z szacunkiem i zrozumieniem. Istnieje olbrzymia szansa na to, że oni będą tak samo traktowali Ciebie. A nawet jeśli nie, to pozostawisz po sobie pozytywne wrażenie, co nie umknie uwadze innych i będziesz postrzegany jako wartościowa osoba.

 2. Bądź grzeczny. I kulturalny. To nie wymaga wiele wysiłku, a Twoje “proszę” i “dziękuję” może otworzyć wiele drzwi.

 3. Bądź ciepły, miły i sympatyczny. Uśmiechaj się i rozsiewaj wokół siebie dobrą energię. Często się śmiej, bądź optymistyczny i dziel się szczęściem.

 4. Jeśli jesteś częścią drużyny – spróbuj jak najlepiej się dogadywać z innymi jej członkami. Nikt nie lubi narwańców, którzy muszą mieć wszystko zrobione po ich myśli. Spuść z tonu, współpracuj, dziel się sukcesem z innymi.

 5. Przeproś, gdy sytuacja tego wymaga. Wszyscy popełniamy błędy. To się zdarza. Umiejętność przepraszania jest bardzo ważna, a na swojej drodze na pewno spotkasz takie osoby, które będą, tak jak Ty, umiały się do tego błędu przyznać.

 6. Mów innym komplementy. Szczerze. Wszyscy mamy z czego być dumni. Nie krytykuj, nie hejtuj, wyciągaj z ludzi to, co w nich najlepsze.

 7. Słuchaj i okazuj zainteresowanie tym, co inni mają do powiedzenia. W ten sposób wysyłasz innym wiadomość: “jesteś ważny”, budujesz mosty i pokazujesz, że Ci zależy.

Znacie inne sposoby na to, by być bardziej lubianym i docenianym?

 • Czy kolejność Twoich punktów ma znaczenie? Bo mi się wydaje, że ostatni jest najważniejszy. Więcej – wydaje mi się, że jego perfekcyjne opanowanie jest w stanie otworzyć nam wiecej drzwi do serc ludzi, niż pobieżne potraktowanie każdego z punktów, które wymieniasz.
  To wszystko jest jak najbardziej ważne, ale dopiero właśnie to słuchanie sprawia, że inni ludzie czują się ważni. A jeżeli tak się czują, to chcą w Twoim towarzystwie przebywać. Tak mi się wydaje.

  • Kolejność jest zupełnie przypadkowa. I tak, słuchać, ale może przede wszystkim SŁYSZEĆ, co druga osoba do nas mówi, to jeden z ważniejszych punktów, chociaż ja na równi z szacunkiem i tolerancją do stawiam :)

 • ja jestem ciekawa co sądzisz o takim zjawisku jak bycie sobą? niby powinno się być w tedy lubianym, ale odkąd nauczyłam się w 100% być sobą, zauważyłam przy sobie mniej osób. Byłabym wdzięczna nawet za dłuższą notkę w formie posta. Zaglądam do Ciebie za każdym razem. Uwielbiam Twoje spojrzenie na świat

  • „Bycie sobą” często kojarzy się innym z byciem egoistą. To nieprawda. Prawdziwym egoizmem jest kazać żyć komuś tak, jak nam się wydaje, że jest najlepiej. I, co najważniejsze, jeśli Tobie jest dobrze z byciem sobą (a w zasadzie powinno), to to jest najważniejsze :) Za tym podążaj.