O czym myśli ryba?


Nie wiem czy nie za daleko idące wnioski wysuwam, ale czy możliwe jest, że w bliskiej przyszłości naukowcy będą w stanie odczytywać nasze myśli? Jak Ci się wydaje?

Na filmikach przedstawiono mózg rybki (Zebrafish), który tworzy „myśl”. Ok, wiem, że to tylko ryba. Wiem, że reaguje jedynie na pokarm, więc może „myśleć” coś w stylu „JEŚĆ”, ale mimo to… Impulsy nerwowe, które przewodzi jej mały mózg są widoczne na zdjęciach. Japońscy naukowcy, którzy dokonali tej obserwacji, już myślą nad stworzeniem maszyny, która odczytywałaby „myśli” tworzone w mózgach szczurów. Czy to nie jest niezwykłe? Zaczęło się od małej rybki, co będzie potem? Czy będziemy w stanie niedługo dowiedzieć się o czym myśli człowiek? Jak tworzą się myśli, plany, idee w naszym własnym mózgu? Jest się czego obawiać?

 • Te impulsy są niezwykle nieregularne, więc czytanie myśli będzie bardzo trudne. Z drugiej strony, kojarzy mi się to trochę z opowieściami rodem z Harry’ego Pottera. Czy to będzie dobre, że pewnie tylko nieliczni (bogatsi) będą mogli odczytywać myśli (przy założeniu, że się uda). Może będzie można to wykorzystać np. w kryminalistyce, ale z drugiej strony, na ile będzie to odporne na ‘fałszowanie’ myśli w naszej głowie :)

 • Diesel

  “JEŚĆ” w pewnym sensie ryby są bardzo podobne do facetów :D
  U nas za poszukiwanie jedzenia odpowiada połowa mózgu

  • Lena_21

   A druga połowa odpowiada za chęć do seksu. Oczywiście są wyjątki.

  • ilona

   Nie ma wyjątków… :)