Psychologiczna pierwsza pomoc

Zróbmy mały eksperyment myślowy: idziesz ulicą z przyjacielem, gdy ten nagle potyka się i upada na beton. Jego noga krwawi i bardzo boli. Najwyraźniej będzie potrzebować szwów. Co robisz?

To chyba dość łatwe, prawda? Najprawdopodobniej wykorzystasz apteczkę (lub coś co może ją zastąpić) do zatrzymania krwawienia zanim przyjaciel będzie mógł otrzymać adekwatną pomoc np. w szpitalu. Może masz jakieś plastry przy sobie albo kawałek chusteczki czy wodę, która pomoże oczyścić ranę. Może pomożesz mu się podnieść i wspólnymi siłami dotrzecie na szpitalny oddział ratunkowy lub do najbliższego lekarza albo chociaż do taksówki, która Was tam dotransportuje. Proste?

To teraz coś innego: Co w przypadku, gdy zamiast zranionej nogi, Twój przyjaciel ma atak paniki?

Może akurat Ty wiedziałbyś co zrobić, ale w zasadzie nikt (poza specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym) nie jest uczony tego, jak pomagać w takich sytuacjach. Według danych, średnio co 4 Polak ma lub będzie miał jakieś problemy natury psychicznej. Czy nie warto zatem byłoby wiedzieć, co robić w sytuacji potencjalnego zagrożenia lub w przypadku na przykład ataku paniki?

I tu pojawia się australijska pielęgniarka Better Kitchener, która stworzyła program Mental Health First Aid. Jest to 8-godzinny kurs pierwszej pomocy, który uczy podstaw udzielania wsparcia osobom dotkniętym kryzysem psychicznym. Oczywiście cała idea nie polega na tym, by tych ludzi leczyć, od tego są profesjonaliści, ale na tym, by nie bać się osób z zaburzeniami, umieć rozpoznać kryzys i potrafić w nim wesprzeć do momentu pojawienia się specjalisty (lub np. najbliższej wizyty u psychologa czy psychiatry).


By ułatwić adeptom zapamiętanie, kroki ułożone są w wersach tworzących skrót ALGEE.

Assess for risk of suicide or harm: Oceń zagrożenie samobójstwa lub wyrządzenia krzywdy.

Listen non-judgmentally: Słuchaj, nie oceniając.

Give reassurance and information: Wyraź wsparcie i przekaż informację.

Encourage appropriate professional help: Zachęć do sięgnięcia po pomoc specjalistyczną.

Encourage self-help and other support strategies: Zachęć do samopomocy i innych strategii wspierających.


“To szkolenie jest stworzone, by pomóc ludziom zrozumieć, że takie problemy istnieją, że są na to sprawdzone metody leczenia i że ludzie dotknięci zaburzeniem zdrowia psychicznego mogą żyć normalnie” – tłumaczy Betsy Schwartz, wiceprezeska Narodowej Rady Zdrowia Behawioralnego (National Council for Behavioral Health).

W chwili obecnej program MHFA działa prężnie między innymi w Kanadzie, Australii, USA, Singapurze, Walii, Hong Kongu, Japonii, Anglii i Południowej Afryce.

Co sądzisz o takiem programie? Wziąłbyś w nim udział, gdyby był dostępny w Polsce?


*Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mental_health_first_aid#External_links

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,19632605,pierwsza-pomoc-w-kryzysie-psychicznym.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_wysokieobcasy

http://www.theatlantic.com/health/archive/2016/02/mental-health-first-aid/462414/

 • Osobiście zawsze kieruję taką osobę do profesjonalisty. Nie mam takiej wiedzy, by zapewnić mu pomoc której potrzebuję, i dobrze zdaję sobie z tego sprawę. Kiedyś zadzwonił do mnie znajomy przyznając, że ma myśli samobójcze (leczył się z powodu ciężkiej depresji). Wysłuchałam, i rozłączyłam się dopiero mając pewność, że kolejny telefon który wykona – to będzie połączenie z jego terapeutą. Następnie miał oddzwonić do mnie. I ta strategia genialnie się sprawdziła. Teraz widzę, że pokrywa się z podanym algorytmem… Ale sądzę, że taki kurs przydałby się niejednemu “parapsychologowi”, którzy kwitną w blogosferze jak trawa :P

 • Zapewne większość ludzi w ramach psychologicznej pierwszej pomocy, w razie napadu lęku powie:
  Daj spokój, przestań się wygłupiać, weź się w garść!

  • Monika Kotlarek

   Niestety, jest to wielce prawdopodobne.

 • Ten program to coś wspaniałego :) Nie mogę doczekać się, aż zawita do Polski.

 • Chętnie wzięłabym udział w takim kursie. Jest on z pewnością przydatny, bo całe życie zbudowane jest na niepowodzeniach. lękach, stratach. Warto jest wiedzieć jak doraźnie pomóc osobie, która nie potrafi sobie poradzić z daną sytuacją.

 • N.

  To świetny pomysł, z całą pewnością wzięłabym udział. Ogółem, w Polsce byłaby to bardzo dobra metoda podnoszenia świadomości społecznej, która wiadomo, nie jest wszędzie doskonała, ale u nas wiele jeszcze brakuje, ludzie mało wiedzą o zdrowiu psychicznym, profilaktyce i samemu traktowaniu osób z zaburzeniami, czym w kryzysowych sytuacjach mogą nawet wyrządzić krzywdę.
  Bardzo ciekawy post, z pewnością będę śledzić ten temat, aby dowiedzieć się jak najwięcej.
  Pozdrawiam :)

  • N.

   A czy jest szansa na post z taką chociażby krótką instrukcją dotyczącą pierwszej pomocy w przypadkach właśnie ataków paniki, bądź innych trudnych sytuacji, w których pomoc byłaby pomocna? Każda nowa informacja jest ważna, myślę, że taki post mógłby wiele wnieść.

   • Monika Kotlarek

    Myślę, że jak najbardziej jest taka szansa. Jak tylko wrócę z urlopu, to usiądę do tego, rozplanuję co mogłabym zawrzeć, skonsultuję się i spróbuję to jak najrzetelniej opisać.

    • Kaska

     Popieram użytkownika N.