Rzeczy, które chciałam wiedzieć jako nastolatka…

…a czasem nie wiem do tej pory.

Ludzie obiecują, że nigdy Cię nie zostawią. Zostawią. I to zupełnie w porządku być smutnym, płakać i cierpieć z tego powodu.

Płacz jest zawsze ok. Zawsze. Znajdź jakąś łazienkę, zanurz twarz w poduszce i wyrzuć to z siebie. Płacz pod prysznicem. Płacz w samochodzie. Płacz zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Faceci/kobiety będą z Tobą flirtować, a potem Cię zignorują. Potem będą flirtować jeszcze trochę. A potem kompletnie Cie oleją. To może namieszać w głowie. I to zupełnie normalne, że nie nadążasz.

Zwracaj uwagę na to, co ludzie mówią, gdy są wściekli. Gdy się pogodzicie i usłyszysz, że nie mieli tego na myśli – cóż, mieli. Ale wiedz też, że bardzo tego nie chcieli. Po prostu im wybacz i zapomnij.

Nigdy nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Jeśli nie lubisz herbaty i komedii romantycznych, nie pij i nie oglądaj ich na siłę, by ludzie Cię lubili. Jeśli nie lubisz sukienek i spódnic, nie noś ich tylko po to, by spodobać się komuś innemu. To przecież nie jesteś Ty.

Ludzie będą dla Ciebie wredni. Będą rozpuszczać kłamstwa na Twój temat, wyzywać Cię i plotkować za Twoimi plecami. W końcu zrozumiesz, że to żałosne, głupie i absolutnie nie warto sobie tym zawracać głowy i tracić czasu na takie osoby. Poradzisz sobie. Ruszaj dalej ze swoim życiem i pasjami.

Twoi przyjaciele nie będą z Tobą zawsze wtedy, gdy będziesz ich potrzebować. Gdy będziesz chciał rozmawiać, oni mogą nie chcieć słuchać. To w porządku. Mają do tego prawo. Weź głęboki wdech i przypomnij sobie te wszystkie chwile, w których to Ty nie chciałeś słuchać ich.

Będziesz czekać i czekać i czekać. Na idealny pocałunek, idealną randkę, idealny związek. I to czekanie Cię zabije. Będziesz szukać ideału w każdej napotkanej osobie. Spokojnie. Nie ma pośpiechu. Czasem najlepsze rzeczy przytrafiają się nam zupełnym przypadkiem. A ideałów nie ma.

Ciesz się młodością. Kochaj spontaniczność. Im starszy będziesz, tym bardziej będziesz żyć według kalendarza. Doceniaj fakt, że jeszcze tak nie musisz.

Mów ludziom, co czujesz. Czasem to będzie przerażające, ale częściej odczujesz niezwykłą ulgę i radość. Czasem stworzysz dobrą relację, a czasem ją całkowicie zrujnujesz. Takie jest ryzyko mówienia o tym, co ważne. Mów to, co czujesz, nawet jeśli głos Ci drży, bo inaczej nikt nigdy nie pozna Twoich myśli.

nature-people-legs-summer-large

Śpij. Jeśli jesteś zmęczony po obudzeniu, wróć do łóżka (o ile to możliwe). Jeśli trudno Ci być rozbudzonym cały dzień – zrób sobie drzemkę. Sen jest doskonałym sposobem na stres, regenerację i zapomnienie o problemach chociaż na krótką chwilę. Skorzystaj z niego.

Rozmawiaj z ludźmi. Pogadaj z siostrą o tym chłopaku, który jej się podoba. Porozmawiaj z mamą o jej dzieciństwie na wsi. Zapytaj tatę o jego ulubione książki. Pogadaj z dziadkami o historii rodziny. Rozmawiaj z przyjaciółmi, z sąsiadem, z tą miłą kelnerką w restauracji. Naucz się czegoś od innych. Pozwól się zainspirować.

Zawsze noś ze sobą sweter. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie będzie zimno.

Próbuj nowych rzeczy. Zjedz coś, czego nigdy nie miałeś okazji posmakować. Wypij nowy sok. Poeksperymentuj z ubraniami lub dodatkami. Nigdy nie wiesz, co możesz pokochać na nowo. Życie bywa czasem nudne i monotonne. Rób czasem coś niespodziewanego.

Dbaj o siebie. Umyj się tym mydłem, które tak wspaniale pachnie na skórze. Jedz owoce i warzywa. Pij dużo wody. Spaceruj na świeżym powietrzu. Po prostu, zadbaj o siebie.

Szkoła jest ważna. Staraj się z całych sił. Jeśli czegoś nie łapiesz – poproś o pomoc. Odrabiaj prace domowe. Pokaż nauczycielom, że przede wszystkim chcesz pracować, a gdy przyjdzie czas składania dokumentów na wymarzone studia, podziękujesz sobie za wysiłek włożony w naukę.

Zawsze będzie ktoś ładniejszy, mądrzejszy, zabawniejszy i bardziej popularny niż Ty. Całe piękno życia polega na tym, że to nie jest wyścig.

Czasem facet, z którym pójdziesz do łóżka lub stracisz dziewictwo, będzie Cię „kochał” tak długo, jak długo będziesz leżała w jego łóżku. Tylko tak długo.

Twoja pierwsza praca, najprawdopodobniej nie będzie tą najlepszą, ale poznasz tam wspaniałych ludzi i być może najlepszych przyjaciół.

Czasem różne sytuacje nie idą po naszej myśli i rzeczy nie dzieją się tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

food-woman-camera-girl-large

Ludzie zwykle nie są tacy, jacy mówią, że są.

Jeśli kogoś kochasz, powiedz mu o tym. Nikt nie jest dobry w uczuciowe zgadywanki.

Jeśli Twój najlepszy przyjaciel lub przyjaciółka nie lubią Twojego partnera, jest duża szansa, że to nie jest ktoś dobry dla Ciebie.

Jeśli chłopak zaczyna zaproszenie do siebie tekstem „jestem sam w domu”, odmów mu. Jesteś człowiekiem do jasnej cholery, nie zabawką, którą można się pobawić, gdy nikogo nie ma w pobliżu.

„Przepraszam” nie zawsze wystarczy i nie zawsze wszystko naprawia.

Nie marnuj czasu na marzenia o tym, by cofnąć czas i to, co już się stało.

Tak, czasem to Twoja wina.

Czasami kogoś sobie odpuścisz. Możliwe, że to była miłość. Możliwe też, to było najlepsze, co mogłeś zrobić.

Toksyczni ludzie bardzo rzadko byli toksyczni od samego początku.

 • Książki Scarlett

  Nie jestem nastolatką, ale potrzebowałam to usłyszeć. Dziękuję.

 • BonaVonTurka (Hipis)

  Kurcze, nie mogę powiedzieć “gdybym wiedziała wcześniej, to bym była szczęśliwsza”, bo jestem nastolatką, i będę musiała żyć ze świadomością, że wiedziałam, a nie skorzystałam…
  Chociaż w zasadzie to niektóre rady realizuję. Oprócz tych dotyczących spania i szkoły- albo są sukcesy w szkole, albo spanie, w moim liceum i przy mojej inteligencji niestety nie ma form pośrednich.
  Ostatnio udało mi się powiedzieć komuś, że go lubię, i nawet zapytać, czy chciałby być moim przyjacielem. Wprawdzie mocno pokłóciliśmy się jakiś tydzień potem, ale zawsze sukces, wow.
  Spontaniczność… w pewnym sensie boli, bo jak spontanicznie wyjadę na weekend, to kilka kolejnych nocy będę nadrabiać zaległości szkolne, ale ogólnie lubię. I zmiany. I smakowanie nowych rurek z kremem. Małe rzeczy są fajne.
  Nie umiem gadać z ludźmi, no coź, introwertyzmu się nie wybiera.
  Przejmuję się ludźmi, ale tylko czasami… Jeżeli przeżyję moją studniówkę to będzie znaczyło, że zupełnie nie przejmuję się ludźmi, moim smutnym losem i podchodzę do życia z optymizmem. Jeżeli…
  Nie rozumiem tylko, czemu sie gada, że te osiemnaście lat to najlepszy czas w życiu. Nieeee. Osiemnaście lat to harówka nad maturą, wieczny stres, niezadowoleni rodzice i kłopoty osobiste plus kłopoty znajomych plus okres dojrzewania plus szukanie jakiejś tam własnej drogi, i z takim combo naprawdę nie widzę moich -nastu lat jako Arkadii.
  pozdrawiam

 • Genialny tekst! Niektóre z tych rzeczy chciałabym wiedzieć wcześniej i może wtedy życie byłoby łatwiejsze ale i tak nie narzekam ;) Powiedzieć mu, że go kocham? Nie to akurat nie jest dobry pomysł… może z biegiem lat stwierdzę, że byłabym powinna to zrobić i zamienię to na radę dla jakieś nastolatki? Bardzo możliwe ;)

 • Krzysztof Grzywna

  Tylko napisze, że te nogi mnie zafascynowały. :>

 • Niektóre z tych wskazówek brzmią naprawdę boleśnie, gdy zestawi się je z własną przeszłością. Proste, ale bardzo poruszające słowa :) !

 • Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję.

 • Dominika Dobrowolska

  Niesamowite. Czy mogę to “pożyczyć”? Oczywiście z dopiskiem o autorze. Chciałabym wręczyć ten spis przyjaciółce, ale przeniesiony na papier :)

  • Monika Kotlarek

   Oczywiście :) Bardzo proszę się “częstować” :)

 • Ostatnie zdanie idealnie podsumowuje moje przeżycia miłosne sprzed 10 lat ;) To wszystko jest tak bardzo ponadczasowe, że najlepiej jest to spisać na papierze i schować dla pokolenia.

 • wypisac na kartce, zawinac w rulonik, przewiazac wstazka i wreczyc na prezent. Gdybym byla nastolatka, zrobiloby to na mnie ogromne wrazenie

  • Monika Kotlarek

   Pewne rzeczy będziemy zawsze widzieć i rozumiec dopiero z perspektywy czasu. Ciekawe czy gdyby ktoś nam to rzeczywiście dał w prezencie, to by to do nas dotarło w wieku nastoletnim.