Statystyki samobójstw

Co roku Komenda Główna Policji i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) publikują dane dotyczące samobójstw. Swoje poszukiwania ilości ludzi, którzy targnęli się na swoje życie skupiłam na Polsce.

Samobójstwa 2012 (UWAGA! CYFRY W NAWIASACH DOTYCZĄ LICZBY MĘŻCZYZN)
W 2012 roku odnotowano 5791 (4703) zamachów samobójczych, z których 4177 (3569) zakończyło się zgonem.
Do zamachów samobójczych najczęściej dochodziło w mieszkaniu – 2331 (1663) oraz w pomieszczeniach zabudowań gospodarczych – 996 (906). Następne w kolejności miejsce to piwnice i strychy – 639 (568), a także obszar parku i lasu – 493 (463).

samobojstwo_info

Czy wiesz, że…

Do największej liczby zamachów samobójczych dochodzi pomiędzy godziną 14 a 22.

Przerażające? Na pewno. Te dane to oczywiście wszelkie informacje zebrane ze szpitali, policyjnych rejestrów, zeznań itp., a co z tymi, których się nie zgłasza? Próby samobójcze, które udaje się samej np. rodzinie udaremnić? Może być ich jeszcze więcej. Ale to tylko statystyka.

Nikt z nas nie chce, aby jego rodzina czy przyjaciele „zasilili” i powiększyli te liczby, dlatego tak niesamowicie ważne jest zapobieganie próbom samobójczym. Jak to robić? Obserwować, słuchać, rozumieć… To trudne, ale skuteczne.

  • Diesel

    Liczba mężczyzn w statystykach waha się między 80 a 90%! Przerażająca liczba! Świadczy to o tym, że płeć męska ma słabszą psychikę, gorzej znosi problemy, szybciej dokonuje decyzji o zakończeniu żywota, czy to zwyczajne tchórzostwo?

    • Monika

      Mężczyźni są nastawieni na konkrety. Na działanie. Jeśli nie widza przyszłości i dotychczasowe próby rozwiązania problemów nie przynoszą efektów – działają. A że w taki sposób…