Typy schizofrenii

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) podaje następujące rodzaje schizofrenii:

 • Schizofrenia paranoidalna – najczęstsza postać schizofrenii. Dominują względnie stabilne, paranoidalne urojenia, którym zwykle towarzyszą omamy (najczęściej słuchowe) oraz zmiany spostrzegania. Zaburzenia emocji, woli i mowy nie są nasilone.
 • Schizofrenia hebefreniczna – nasilone zmiany są afektywne (emocjonalne). Urojenia i omamy są urywkowe. Nieodpowiedzialne, nieprzewidywalne, bezcelowe zachowania. Liczne manieryzmy. Nastrój płytki i niedostosowany. Przesadna wesołkowatość. Myślenie jest zdezorganizowane. Mowa niepowiązana, rozkojarzona. Występuje wyraźna tendencja do izolowania się.
 • Schizofrenia katatoniczna – dominują zaburzenia psychomotoryczne. Przemijające i izolowane objawy katatoniczne mogą występować w każdej z postaci schizofrenii. Tutaj musi dominować jeden lub więcej z następujących objawów:
 1. Osłupienie – znaczy spadek reaktywności wobec otoczenia jak też spontanicznych ruchów i reakcji.
 2. Mutyzm (brak werbalizacji, niemówienie, przy jednoczesnym nieuszkodzeniu aparatu mowy).
 3. Pobudzenie – bezcelowa aktywność ruchowa nie poddająca się wpływowi bodźców zewnętrznych.
 4. Zastyganie – samorzutne przyjmowanie i utrzymywanie niestosownych lub dziwacznych pozycji.
 5. Negatywizm – nieumotywowany opór wobec wszelkich poleceń lub prób poruszenia, albo ruch w przeciwnym kierunku.
 6. Sztywność – utrzymywanie sztywnych pozycji wbrew wysiłkom skłonienia do ruchu.
 7. Giętkość woskowa – utrzymywanie kończyn i tułowia w nadanych z zewnątrz pozycjach.
 8. Inne objawy – np. automatyzm nakazowy (automatyczne uleganie poleceniom), perseweracje (powtarzanie) słów i wyrażeń.
 • Schizofrenia niezróżnicowana (atypowa) – stany spełniające ogólne kryteria diagnostyczne schizofrenii lecz nie przypominające żadnej z omówionych dotąd postaci, ewentualnie przejawiające naraz cechy kilku z nich, bez wyraźnej przewagi którejkolwiek.
 • Depresja poschizofreniczna – epizod depresyjny, często wydłużony, występujący w następstwie choroby schizofrenicznej. Niektóre objawy schizofreniczne muszą jeszcze być obecne, ale nie dominują w obrazie klinicznym.
 • Schizofrenia rezydalna – przewlekły etap rozwoju zaburzeń schizofrenicznych, odróżniający się wyraźnym postępem choroby od etapu wczesnego do etapu późnego nacechowanego długo trwającymi (nie zawsze odwracalnymi) objawami negatywnymi.
 • Schizofrenia prosta – powolny, postępujący rozwój dziwactw, niezdolność do spełniania wymagań społecznych, spadek sprawności. Narastające zubożenie społeczne. Negatywne objawy rozwijają się, niepoprzedzone jawnymi objawami psychotycznymi.
 • Schizofrenia innego rodzaju – obejmuje zaburzenia o schizopodobnym przebiegu.

Czy w swoim otoczeniu (lub Wy sami) zmagacie się ze schizofrenią? Jeśli macie jakieś pytania, chcielibyście wiedzieć więcej na ten temat – chętnie przekopię się dla Was przez różne opracowania i postaram się jak najrzetelniej odpowiedzieć na wszystko, co Was ciekawi.

 • Anon

  Dzien dobry .mam od dlugiego czasu problem z taka pustka emocjonalna nie umiem wyrazac emocji ,dziewczyna mowi mi ze to kumuluje w sobie i to jest zle a ja po prostu nie czuje tego .kolejno mam duzy problem z podejmowaniem roznych dzialan ze spoleczenstwem wpadam w panike i robi mi sie goraco jak musze pojsc do kogos kogo nie znam porozmawiac strasznie sie jakam i gubie slowa . Dziewczyna bardzo sie na mnie denerwuje ze zapominam wielu rzeczy czasami chwile po tym jak mi cos powiedziala albo gubie przedmioty,poza tym denerwuje sie ze jestem zdziecinnialy .nie robie nic specjalnie staram sie jak mogę dlatego zaczynam szukac przyczyny czy to moje roztargnienie i glupota czy tez cos innego.