Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE Rodzina

Z okazji Dnia Ojca

23/06/2017

Z okazji Dnia Ojca

Relacja dziecka z matką jest często omawiana i wspominana w wielu tekstach czy czasopismach. Zajmuje ona bardzo ważne miejsce w kształtowaniu osobowości dziecka i wspomagania jego rozwoju. Niemniej jednak, często zapomina się o roli ojca, która również ma ogromne znaczenie i warto o tym wspomnieć.

Ojciec stanowi swego rodzaju ostoję dla diady matka-dziecko. Tworzy poczucie ogromnej siły i bezpieczeństwa dla rodziny. Nierzadko mówi się o nim jako o głowie rodziny, wspieranej przez matkę – szyję. Zarówno dla córek, jak i dla synów jest wzorem i kształtuje w nich spostrzeganie roli, jaką pełni mężczyzna i w rodzinie, i w społeczeństwie.

Relacja ojca z córką ma specyficzne znaczenie. Wpływa ona szczególnie na spostrzeganie siebie w kontekście bycia kobietą i doboru partnera w życiu dorosłym. Może mieć ogromny wpływ na poczucie własnej wartości i samoocenę, co poniekąd łączy się z tym, w jaki sposób reguluje swoje kontakty z ludźmi. To dzięki wzorcowi, który wynosi z relacji z ojcem buduje swoje relacje z mężczyznami i ustala ich granice. Jeśli kontakty z ojcem były dla dziewczynki satysfakcjonujące, jako kobieta może poszukiwać partnera o podobnych cechach. W sytuacji, gdy tak nie było, może poszukiwać całkowitego przeciwieństwa. Przykładem może być kobieta, której ojciec był uzależniony od alkoholu. Wówczas poszukując partnera będzie zwracała uwagę na to, jaki jest jego stosunek do alkoholu i nierzadko na tej podstawie weryfikowała możliwość dalszego rozwoju znajomości.

W relacji z synem ojciec często stanowi autorytet męskości, czyli wzór tego, jaki powinien być mężczyzna, a tym samym właśnie ten chłopiec w dorosłości. Pokazuje mu czy i w jaki sposób powinien akcentować swoją męskość, w jaki sposób powinien zachować się w kontakcie z kobietami czy jak ma rozwiązywać konflikty.

Oczywiście to tylko kilka przykładów. Nie bez powodu mówi się „ jaki ojciec, taki syn” – właśnie o tym mowa. Może być, jednak na odwrót, kiedy to syn, który w jakiś sposób ucierpiał w tej relacji, będzie się starał za wszelką cenę, być jego kompletnym przeciwieństwem i denerwował na ewentualne porównania z nim.

Warto pamiętać, że w każdej relacji są dwie strony, tu: ojciec – dziecko, istotne jest, żeby dbać i pielęgnować kontakty, słuchać się wzajemnie i starać się uczyć od siebie jak najwięcej. Należy pamiętać, że nie tylko ojcowie mają wpływ na to, jak wyglądają kontakty z dziećmi. To My, ich Dzieci, możemy wiele dla nich zrobić, pomóc im i nie zapominać o nich nawet wtedy, gdy jesteśmy już dorośli i głęboko pochłonięci swoim życiem czy codziennymi obowiązkami. Szczególnie dziś jest dobry dzień, by właśnie o tej, niezwykle ważnej relacji, pomyśleć, a może zaplanować jakąś niespodziankę? Co Wy na to?

PS. O ojcu nieobecnym już wkrótce.


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!