Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Sen

Śpij dobrze

18/11/2012

Śpij dobrze

Jak sypiacie? Nie nie, nie odpowiadajcie od razu. Zastanówcie się sami dla siebie, kiedy ostatnio spaliście porządnym, regenerującym, mocnym, głębokim snem? Macie swoje ulubione pozycje? Materiał, z którego zrobiona jest pościel albo muzykę, która pozwala Wam zasnąć? Ile godzin śpicie? Ile potrzebujecie, żeby poczuć się naprawdę wypoczętym?

Ja tak naprawdę dobrze i „wartościowo”, o ile można użyć takiego słowa do określenia jakości snu, spałam… nie pamiętam kiedy. Miewam takie noce, oczywiście, ale głównie zdarzają się one, po ciężkim dniu, kiedy jestem bardzo zmęczona. Rzadko, kiedy dzień jest odrobinę lżejszy i niewymagający intensywnego wysiłku fizycznego czy umysłowego.

Ponieważ ten stan utrzymuje się już od jakiegoś czasu, przetykany naprawdę fajnymi nocami, które pozwalają mi porządnie wypocząć, postanowiłam poszukać informacji na temat tego, jak sprawić, by rzeczywiście się wysypiać.

Okazuje się, że to nie jest takie proste. Nie można zmienić swojego „stylu” spania z dnia na dzień, czy też z nocy na noc. Ale specjalnie dla tych z Was, którzy się nie wysypiają i pragną to zmienić, ale też trochę egoistycznie dla siebie postanowiłam poszukać najświeższych informacji i badań dotyczących tego, jak wyrobić sobie nawyk (tak, dobry sen i przygotowania do niego, to nawyk) wartościowego snu.

Zainteresowana tematem, znalazłam wpis dr Stephanie Sarkis, certyfikowanej specjalistki od zaburzeń ADHD, która fantastycznie opisała 6 kroków, swoja drogą prostych, które każdy z nas bez specjalnych nakładów finansowych czy czasowych, może wykonać, by się lepiej wysypiać. A oto i one:

  • Używaj swojego łóżka jedynie do spania i seksu. Nie pracuj w nim, nie ucz się, nie rozmawiaj przez telefon. Kiedy zaczniesz podświadomie kojarzyć łóżko ze stresem, stracisz umiejętność zasypiania w nim i wysypiania się.

 

  • Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne przynajmniej 30 minut przed pójściem do łóżka. Ja wiem, że ciężko się rozstać z laptopem, komórką czy iPadem leżąc w łóżku, ale światło, które emitują światło, sprawia nam najwięcej kłopotów i nie pozwala naszemu mózgowi się odprężyć.

 

  • Chodź spać i budź się o tej samej porze. Nie wypoczniesz i nie wyśpisz się naprawdę dobrze, jeśli np. w ciągu tygodnia będziesz chodzić spać o 23.00 a wstawać o 8 rano, natomiast gdy przychodzi weekend, siedzieć do 3 nad ranem. To tylko dezorientuje nasz umysł i osłabia ciało.

 

  • Ćwicz regularnie. Wykonywanie ćwiczeń regularnie, kilka razy w tygodniu po kilkanaście minut, pół godziny, pomaga nam utrzymać sprawność umysłu i ciała. Pozwala pozbyć się stresu dnia codziennego i tym samym umożliwia nam wyspanie się.

 

  • Stwórz środowisko sprzyjające spaniu. Utrzymuj ciemność w swoim pokoju, ustaw odpowiednią temperaturę, żebyś nie musiał budzić się w środku nocy i otwierać okna lub szukać dodatkowego koca. Zainwestuj w dobry, wygodny materac i pościel. Wyeliminuj bałagan, różnego rodzaju papiery, dokumenty. Ogólny wizualny bałagan, chaos może powodować problemy z nocnym wypoczynkiem.

 

  • Odwiedź lekarza! Być może Twoje problemy z wysypianiem się są spowodowane bezdechem sennym-przerwami w oddychaniu podczas spania. Wiąże się on z wieloma innymi problemami zdrowotnymi jak np. otyłość czy nadciśnienie. Porozmawiaj z lekarzem, zapytaj bliską osobę czy chrapiesz i ciężko oddychasz przez sen. Bezdech jest łatwo uleczalny.

To co… Idziemy spać?

 
*Masz jakieś pytania? Coś Cię zaciekawiło, zbulwersowało? Chcesz podzielić się swoją historią? Nie krępuj się tylko pisz! Odpowiem na każdą wiadomość. psychologpisze@gmail.com


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com