Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

CO BOLI ZWIĄZEK? – Monika Dreger, Magdalena Kuszewska

14/11/2017

CO BOLI ZWIĄZEK? – Monika Dreger, Magdalena Kuszewska

Jesteśmy ludźmi. Istotami społecznymi. A co za tym idzie – łączymy się w pary. I… Co tu dużo mówić. Żyjemy ze sobą (a przynajmniej próbujemy) i nie zawsze nam wychodzi. Nie zawsze potrafimy się dogadać, zapominamy jak bardzo się kochamy, stawiamy dzieci na pierwszym miejscu zapominając o sobie i partnerze.

„Jak dochodzi się do zgody czy kompromisu? Odpowiadam: rozmową.”

Monika Dreger to terapeutka par z wieloletnim doświadczeniem. Magdalena Kuszyńska to dziennikarka z pasją do psychologii, która zadając wnikliwe i ciekawe pytania, próbuje dojść do odpowiedzi na pytanie Co boli związek?

A co go boli? Boli go zdrada, nieumiejętna komunikacja, finanse, teściowa, dziecko i wiele wiele innych. Z tej książki dowiesz się po co jest terapia par? Dla kogo? Dlaczego dobra diagnostyka jest tak ważna oraz jak mniej więcej wygląda sesja.

Poza tym warto też wiedzieć po czym partnerzy poznają, że są zdradzani? Kto zdradza najczęściej (50% mężczyzn i ok. 30% kobiet)? Czy para trafia do terapeuty by naprawić związek czy po to by się rozstać? Dlaczego w związku cierpią trzy strony? I, najważniejsze, czy zdrada to przyczyna czy objaw?

Mało? Warto też przeczytać o tym jak finanse mogą zrujnować życie. Czym jest przemoc ekonomiczna, jak się objawia i co można na nią poradzić. A także czemu męskie ego tak bardzo cierpi, gdy kobieta zarabia więcej i o tym, jak dogadać się w kwestii finansów domowych.

A zastanawialiście się kiedyś czym się różni kłótnia partnerów od kłótni przyjaciół? To też warto wiedzieć. Nawet nie będąc w związku.

Monika Dreger, na przykładach ze swojej pracy i życia opowie także o tym, czy rutyna i monotonia jedynie zabijają związek, czy mogą też być dobre?

A także, co się dzieje gdy w związku pojawia się dziecko? Co się dzieje z kobietą? Jakie emocje przeżywa mężczyzna? Jak inwigilują się zazdrości partnerzy? Czy pluskwy, gps, aplikacje i detektywi to dzisiaj norma i codzienność?

Czy teściowa jest zawsze jędzą z dowcipów?

Jakie błędy popełniamy w komunikacji?

I naprawdę wiele, wiele innych poruszonych tematów.

Dla kogo?

Dla partnerów w związku. Co oczywiste. Ale nie tylko. Polecam ją także singlom, bo jest bogatym źródłem wiedzy o komunikacji międzyludzkiej, emocjach, doświadczeniach i przeżyciach. Poza tym, pewne rzeczy można wiedzieć zanim się z kimś zwiążemy, co pozwoli uniknąć potencjalnych błędów.

Na rynku książek nie ma drugiej takiej pozycji. Polecam z całego serca.

I za zakończenie, fajna metafora, która mi się spodobała. Kryzysy w związku są jak tsunami. Jeśli dom ma mocne fundamenty, wszystko da się odbudować.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com