Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

ĆWICZENIA DUSZY, ROZCIĄGANIE MÓZGU – Vetulani, Strzelczyk

14/11/2016

ĆWICZENIA DUSZY, ROZCIĄGANIE MÓZGU – Vetulani, Strzelczyk

„Jeśli nie mówi się tego, co się myśli, to po co myśleć”?

Neuroteologia. A w zasadzie rozważania neurotelogiczne są tematem niezwykle fascynującej dyskusji księdza Grzegorza Strzelczyka i profesora Jerzego Velutaniego. Oznaczać ma ona „interdyscyplinarny namysł nad fenomenem religii, w którym główną rolę odgrywają badania nad mózgiem”.

„Ja jestem facetem od szczurów, ksiądz zajmuje się Jezusem Chrystusem, ale obaj mierzymy się z tą samą rzeczywistością, w której razem żyjemy”.

Mnie samą książka pochłonęła całkowicie. Przeczytałam ją w dwa wieczory i do dziś nie mogę przestać o niej rozmyślać, analizować i dyskutować na jej temat z innymi. Dowiedziałam się z niej, czy w mózgu mamy coś takiego jak „punkt Boga”, (jak myślicie, mamy?), czy neurobiolog może czerpać wiedzę z teologii, czy różne epizody z życia Mojżesza mogły być efektem zażywania substancji psychoaktywnych, dlaczego z wiekiem niektórzy stają się zgorzkniali i nieprzyjemni na innych, czy to człowiek powstał na podobieństwo Boga, czy może jednak jest odwrotnie i czy jesteśmy moralni, bo altruizm wewnątrzgatunkowy się zwyczajnie opłaca?

Jak działa medytacja i modlitwa? Jak FIZYCZNIE potrafią zmienić nasz mózg?

„To dla mnie jeden z najlepszych dowodów na jedność ducha i materii – okazuje się, że samą aktywnością mentalną możemy coś fizycznie zmienić w naszym mózgu”.

Panowie dyskutują o szczęściu, moralności, nadziei i śmierci. O tym, co dzieje się z mózgiem w chwili zgonu, czy wolna wola istnieje, czy mistycy cierpieli na ataki epilepsji i czym jest miłość?

Ksiądz Strzelecki i prof. Vetulani zabiorą Was w NIEZWYKLE fascynująca podróż po mózgu i duszy. Po życiu i śmierci. Po miłości i nienawiści. To książka, którą każdy, choć trochę zaintrygowany tym, jak funkcjonujemy, jako ludzie (fizycznie, psychicznie, duchowo), powinien mieć w swojej biblioteczce. Przeczytaną oczywiście, do czego z całego serca zachęcam.

„Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”, to fascynująca, mądra, dojrzała i pełna wzajemnego szacunku rozmówców do siebie, gimnastyka, dla której warto poświęcić trochę swojego cennego czasu. Nie pożałujecie.

Książkę możecie kupić TU.

A jeśli wolicie wersję ebookową – zajrzyjcie TU.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Przerwij cykl samookaleczeń

    następny artykuł

    Co za facet! Co za baba!