Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

DEPRESJA NASTOLATKÓW. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać – Artur Kołakowski, Konrad Ambroziak i Klaudia Siwek

07/04/2018

DEPRESJA NASTOLATKÓW. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać – Artur Kołakowski, Konrad Ambroziak i Klaudia Siwek

Depresja to choroba demokratyczna. Znaczy to tyle, że doświadczyć jej może każdy. Bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, zawód, marzenia, kolor włosów. I mimo iż coraz więcej ludzi zaczyna ją dostrzegać i rozumieć, to wciąż pozostaje chorobą, która nie pasuje do naszego społeczeństwa.

W społeczeństwie pełnym radości, bycia fit, dążenia do sukcesu, niekontrolowanie emocji, myśli samobójcze, wszechogarniający smutek i poczucie beznadziei po prostu nie pasują. Dlatego tak trudno jest zaakceptować jej istnienie i zrozumieć, a w konsekwencji trudno także się do niej przyznać, poprosić o pomoc i leczyć się.

I mówię tu o osobach dorosłych, świadomych, dojrzałych emocjonalnie. A jeśli depresja dotyczy dzieci lub młodzieży? Jak młode osoby mają sobie radzić, gdy same nie rozumieją siebie, a ich rodzice nie dopuszczają myśli, że ich dziecko może mieć zaburzenia psychiczne? Musimy pamiętać, że dzieciaki mają dłuższą drogę do przejścia, by skonsultować się z psychiatrą i psychologiem.

I ta książka jest fenomenem na rynku książek psychologicznych i poradników. To duży krok w kierunku zrozumienia, zaakceptowania i leczenia depresji. To drogowskaz dla dzieci i młodzieży, a także doskonały zbiór faktów i porad dla rodziców.

Dowiemy się z niej jak wygląda proces dojrzewania u nastolatków, który może być mylony z zaburzeniami psychicznymi, a wynikać z burzy hormonalnej. Autorzy przedstawiają także dość szczegółowo to, czym jest depresja, jakie są kryteria diagnostyczne, jaki jest wpływ depresji na myślenie, przekonania, zachowania, a także jak wygląda depresja w połączeniu z anoreksją, samookaleczaniem czy uzależnieniem od internetu.

Autorzy omawiają także samobójstwa, leczenie (psychoterapię, farmakoterapię, leczenie w szpitalu), czyli to, do czego powinno się dążyć, by poprawić funkcjonowanie chorego. A na końcu dostajemy kilka informacji w postaci komiksu, który wszystko ładnie wyjaśnia w formie obrazkowej.

Jako, że depresja jest chorobą XXI wieku, uważam, że ta książka powinna być na wyposażeniu każdego domu. Tego, w którym są dzieci i młodzież najpierw, ale informacje w niej zawarte mogą okazać się istotne także dla osób bezdzietnych i/lub mających kontakt z młodzieżą i dziećmi.

Tak jak grypa może dopaść każdego z nas, tak i depresja dotyka wszystkich. Niestety o tych najmłodszych najczęściej się zapomina zrzucając wszystko na karb hormonów, lenistwa, złego wychowania, złej woli, kiepskiego towarzystwa. A to wcale nie musi być prawdą.

W dwóch słowach: bezwzględnie WARTO.

Książkę kupicie tutaj:


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com