Mity na temat autyzmu
W dzisiejszych czasach ludzie dowiadują się więcej o zaburzeniach ze spektrum autyzmu – SUPER! Mimo to, istnieje kilka mitów, które nie chcą zniknąć, mimo psychoedukacji!
Autyzm to rodzaj problemów rozwojowych, które wpływają na sposób, w jaki ktoś wchodzi w interakcje z ludźmi i światem.
Jest to spektrum, więc każdy z tych 1 na 100 ludzi w populacji z tym zaburzeniem, może mieć zupełnie inne doświadczenie – dla niektórych jest łagodne, dla innych ciężkie.
O ile wiemy, nie ma jednej przyczyny, ale prawdopodobnie jest to spowodowane kombinacją czynników środowiskowych i genetycznych.
Obalmy kilka mitów!
Mit 1: Autyzm jest powodowany przez szczepionki.
Nie, wcale nie! Plotki o tym narażają dzieci na śmierć i jest to niebezpieczne! Ruch antyszczepionkowy został wywołany przez bardzo nienaukowe twierdzenia poczynione pod koniec lat 90-tych. Twierdzenia te (że szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz środek konserwujący, tiomersal, mogą powodować autyzm) okazały się nieprawdziwe.
Faktem jest, że nie ma dowodów na to, że szczepienia mogą powodować autyzm. Wszystkie badania całkowicie odrzuciły ten irracjonalny pomysł. Co przerażające, spowodowało to, że ludzie unikają szczepień, które od lat chronią nas przed śmiertelnymi chorobami, takimi jak krztusiec i odra. A kto chce wrócić do ciemnych wieków?
Mit 2: Istnieje epidemia autyzmu.
Prosty fakt jest taki, że w rzeczywistości nie ma dowodów na to, że częstość występowania autyzmu w ogóle wzrasta. Prawdopodobnie jesteśmy po prostu lepsi w dostrzeganiu tego. W przeszłości często uważano, że osoby z autyzmem są introwertyczne lub nieśmiałe i nigdy nie zostały zdiagnozowane.
Obecnie autyzm jest identyfikowany znacznie łatwiej i wcześniej. Tak więc inne zaburzenia, które kiedyś były diagnozowane osobno, teraz mieszczą się pod parasolem zaburzeń ze spektrum autyzmu. To sprawia, że wygląda na to, że nastąpił bardziej dramatyczny wzrost, ale tak naprawdę go nie było.
Mit 3: Osoby z autyzmem nie potrafią odczuwać emocji.
Wierzcie lub nie, ale jedno z najczęściej zadawanych przez Google pytań na temat autyzmu brzmi: „Czy ktoś z autyzmem może kochać?”. Oczywiście, że TAK! Osoby z autyzmem mogą odczuwać pełen zakres emocji, w tym miłość i przywiązanie. Czasami mogą być nawet bardziej wyraziste, niż zwykle. Jednak ten mit może wynikać z faktu, że niektórym osobom z autyzmem może być trudno wyrazić te emocje i podzielić się tym, co czują. Ale nie trzeba dodawać, że ludzie z autyzmem mogą się zakochać, wziąć ślub, mieć dzieci i pokochać je na zabój!
Mit 4: Wszyscy ludzie z autyzmem są jak Rain Man.
Hollywood kocha dobrą historię, ale Rain Man nie jest tak naprawdę dokładny! Postać została oparta na prawdziwym facecie, Kimie Peeku, ale on tak naprawdę nie miał autyzmu! Poza tym film rozpowszechnił mit, że wszyscy ludzie z autyzmem mają tajemnicze dary. Ale co niepokojące, sugeruje to również, że osoby z autyzmem nie mają umiejętności w innych dziedzinach! Nieprawda. Prawda jest taka, że syndrom Savanta, który powoduje wyjątkowe talenty, jest prawdziwy. Ale to nie jest takie powszechne. Tylko 10% osób z autyzmem ma pewien poziom umiejętności sawantowych, ale talenty te są bardzo zróżnicowane. Jednak niektórzy ludzie potrafią obliczyć w głowie duże liczby. Inni mogą odpowiedzieć na pytanie: „Który dzień tygodnia był 22 marca 1932?”. A niektórzy wiedzą wszystko, co można wiedzieć na konkretne tematy.
Mit 5: Autyzm jest spowodowany złym wychowaniem.
Czasami ten paskudny mit pokazuje swoją twarz, ale w gruncie rzeczy styl rodzicielski nie powoduje autyzmu. Mit ten sięga lat czterdziestych – pięćdziesiątych, kiedy to sugerowano, że autyzm powodowali zimni, niedbali rodzice – a konkretnie matki (jakże to niesprawiedliwe!). Matki dzieci z autyzmem nazywano „matkami-lodówkami” i mówiono, że są zimne, zaniedbujące, a nawet obelżywe – raniąc dziecko tak bardzo, że rozwinęło autyzm. Nic dziwnego, że przez dziesięciolecia powodowało to ogromny ból wielu rodzinom, zanim na szczęście zostało wyrzucone do kosza w latach 60. XX wieku.
Znacie jeszcze jakieś mity?