Blog dla chcących więcej

Na szybko

NA SZYBKO – Gdzie jest najwyższy odsetek samobójstw?

3 maja 2018

NA SZYBKO – Gdzie jest najwyższy odsetek samobójstw?

To może wydawać się nieprawdopodobne, ale badania pokazują wyraźnie, że życie w krajach uchodzących za szczęśliwe sprawia, że więcej ludzi popełnia samobójstwa.

Kraje takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Islandia, Szwajcaria i Irlandia mają relatywnie wysoki poziom poczucia szczęścia mieszkańców.

A mimo to, mają także najwyższy wskaźnik samobójstw.

To zjawisko znane jest jako „happiness-suicide paradox”. Tak samo działa to gdy porównujemy np. poszczególne stany w USA.

Stan Nowy Jork, jeśli chodzi o satysfakcję z życia zajmuje 45 miejsce, ale ma najniższy poziom samobójstw w kraju.

Utah, gdzie poziom zadowolenia z życia znacząco skacze, jest na 9 miejscu wśród stanów o wysokiej liczbie targnięć na swoje życie mieszkańców.

Jednak największa różnica występuje w Danii – kraju uznawanym za najszczęśliwszy. To tam popełnia się najwięcej samobójstw.

I to wszystko może rzeczywiście wydawać się paradoksalne, jednak mimo wszystko jest w tym sens.

Wielu ludzi porównuje swoją sytuację, do sytuacji innych ludzi. Jeśli masz doła, a wszyscy dookoła są radośni – czujesz się jeszcze gorzej.

Współtwórca badań, profesor Stephen Wu, wyjaśnia:

„Wyniki te są spójne z tymi, które udowadniają, że ludzie rzeczywiście porównują się do innych. A te porównania mają ścisły związek z niskim przychodem, wysokim poziomem bezrobocia i otyłością.”

Inni badacze dodają:

„Nieusatysfakcjonowani ludzie żyjący w „szczęśliwym miejscu” mogą czuć, że życie traktuje ich brutalnie. Te mroczne kontrasty odbijają się w rosnącej liczbie samobójstw. Takie porównania uniemożliwiają integrację ze społeczeństwem i uzyskanie niezbędnej pomocy w kryzysie, co skutkuje poczuciem permanentnego niezrozumienia.”


Więcej o badaniu tutaj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167268111001120?via%3Dihub


    Psycholog. Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki. Mam słabość do Coli No Sugar i czerwonych żelków. Opowiesz mi coś o sobie?