Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

POKONAJ ODWLEKANIE – Piotr Modzelewski

01/09/2016

POKONAJ ODWLEKANIE – Piotr Modzelewski

Czy…

 • Cierpisz na tzw. „odjutronizm”, masz tendencję do przekładania wielu czynności i planów w bliżej nieokreślonej przyszłości, na jutro, na za tydzień.

 • Nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie: „Od czego by tu zacząć…?” Nie wiesz w jaki sposób w ogóle rozpoczynać działania.

 • Koncentrujesz się na zadaniach krótkoterminowych, gdyż trudno Ci zobaczyć dalekosiężny cel, a co za tym idzie, brakuje Ci motywacji aby skrupulatnie pracować nad długotrwałymi problemami.

 • Zawsze wyczekujesz na „lepszy moment” do rozpoczęcia zadania. Chwila obecna nigdy nie jest odpowiednia i potrafisz znaleźć dziesiątki usprawiedliwień, dlaczego jeszcze nie teraz.

 • Zadania „na już” wykonujesz tylko ze strachu przed ciężkimi konsekwencjami, np. karnymi.

 • Sprawia Ci dużą trudność ustalenie hierarchii i odpowiednich priorytetów dla zadań.

 • Masz duże trudności w zarządzaniu własnym czasem, „przecieka” Ci przez palce.

 • Boisz się porażki.

 • W Twoim otoczeniu wciąż panuje chaos i bałagan. Na biurku, w pokoju, w domu, „w głowie”.

 • Wyznajesz teorię „podzielności uwagi”. Twierdzisz, że można robić efektywnie wiele rzeczy jednocześnie.

 • Brak Ci asertywności. Nie umiesz odmówić komuś wprost i dlatego bierzesz na siebie wiele zadań, którym nie potrafisz sprostać. Często mówisz „ok, zajmę się tym” doskonale wiedząc, że i tak tego nie wykonasz.

[divider] [/divider]

Brzmi znajomo? Jeśli przynajmniej połowa z tych określeń pasuje do Ciebie, to bardzo możliwe, że cierpisz na prokrastynację, czyli patologiczne odkładanie wszystkiego na później, która od lat 90-tych ubiegłego wieku traktowana jest jako jedno z zaburzeń psychicznych (lub element np. depresji czy niektórych zaburzeń osobowości), ale można spróbować sobie z nim poradzić – zmieniając nawyk odkładania wszystkiego na później, na inny, zdrowszy, lepiej działający.

A dzisiaj mam dla Was propozycję wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania są 3 egzemplarze książki o prokrastynacji właśnie, nad którą blog Psycholog Pisze objął skromny patronat medialny.

A oto recenzja, którą napisałam do tej pozycji:

„Czy zdarza Ci się odkładać coś na jutro? A jutro na kolejne jutro? I tak w nieskończoność, aż sytuacja staje się na tyle poważna, że nie masz innego wyjścia, jak tylko wreszcie zacząć działać? Tak, to prokrastynacja. I dotyka coraz więcej z nas.

Przeczytanie książki Piotra Modzelewskiego daje dokładny obraz tego nawyku, który od jakiegoś czasu zaczyna być postrzegany jako zaburzenie. Dowiesz się z niej, czym ono jest, jak się objawia, jakich sfer życia dotyczy oraz jak sobie z nią poradzić. Znajdziesz tam nie tylko ciekawostki, doświadczenia autora (i nie tylko), skale, badania i statystyki, ale też konkretne ćwiczenia do wykonania samemu w domu, by pokonać prokrastynację. To mądra i wartościowa książka, chociaż nie czyta się jej bardzo łatwo. Niemniej – warto.

Nie odkładaj życia na później.”

Zachęceni?

To przejdźmy do rzeczy.

Mam do oddania 3 egzemplarze książki Piotra Modzelewskiego „Pokonaj odwlekanie. Rozwiń wytrwałość”. Książka jest zupełnie świeża na rynku (wydana 31.08.2016 roku) i możecie być jednymi z pierwszych jej Czytelników.

Co trzeba zrobić?

Jeśli borykacie się z permanentnym odwlekaniem, na pewno macie jakieś wymówki. Wraz z Piotrem chętnie je poznamy. Dlatego podzielcie się w komentarzu Waszymi najbardziej kreatywnymi wymówkami, by coś odwlec w czasie oraz dlaczego jednak, mimo wszystko, warto się ich pozbyć.

Macie na to tydzień. Czekamy na odpowiedzi do 8 września, do północy. Ze zwycięzcami skontaktujemy się w piątek. W odpowiedzi na najlepsze komentarze poprosimy o kontakt mailowy i podanie danych do wysyłki.

To, co? Jakie są Wasze najbardziej kreatywne wymówki?

[divider] [/divider]

P.S. Na stronie https://www.e-bookowo.pl/psychologia/pokonaj-odwlekanie-rozwin-wytrwalosc.html możecie kupić książkę z 15% zniżką. Wystarczy, że po zalogowaniu, przy finalizacji zamówienia, podacie kod: PSYCHOLOGPISZE1357

Zachęcam!

14231258_10154518324703656_1176848875469016271_o


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Wszystko kręci się wokół mnie

  następny artykuł

  Pamiętasz?