Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

Foa, Yadin, Lichner – ZABURZENIE OBSESYJNO-KOMPULSYJNE

17/10/2016

Foa, Yadin, Lichner – ZABURZENIE OBSESYJNO-KOMPULSYJNE

Około 2-3% populacji cierpi na zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne (obsessive-compulsive disorder, OCD). Jest to zaburzenie neuropsychologiczne, którego głównymi cechami są:

NAWRACAJĄCE OBSESJE (natrętne myśli), czyli uporczywe myśli, impulsy lub obrazy, które są odbierane jako natrętne i niewłaściwe oraz wywołują znaczny lęk, niepokój lub cierpienie psychiczne;

KOMPULSJE (natrętne czynności, rytuały), czyli powtarzające się zachowania, myśli lub obrazy, do których osoba cierpiąca na to zaburzenie czuje się zmuszona uciekać w reakcji na obsesję albo w myśl stosowania się do sztywnych zasad.

W skrócie, najczęściej wygląda to tak, że kompulsja służy do zlikwidowania lub złagodzenia cierpienia psychicznego towarzyszącego obsesji.

A czym jest terapia ekspozycji i powstrzymywania reakcji?

Jej celem jest złagodzenie objawów, które towarzyszą OCD. Składają się na nią 4 procedury, jak ekspozycja in vivo (ekspozycje w realnym życiu), ekspozycja wyobrażeniowa (prowadzone w wyobraźni), powstrzymywanie reakcji (rytuałów) i poznawcze omawianie wykonanych ekspozycji.

„Zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne. Terapia ekspozycji i powstrzymania reakcji” to seria dwóch książek. Składa się z poradnika terapeuty oraz poradnika pacjenta. Jest to doskonały przewodnik dla chorego i terapeuty, z którym pracuje. Obie książki prezentują program terapii ekspozycji i powstrzymywania reakcji, oparte na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej.

Nie chcę się za bardzo rozpisywać o poradniku dla terapeutów, bo wydaje mi się oczywistym, że psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym powinien go mieć i umieć z niego korzystać. Powiem tylko tyle, że zawiera on mnóstwo KONKRETNYCH informacji i pomocy w pracy z pacjentem, jak np. formularze zapisu ekspozycji czy wskazówki dotyczące normalnych zachowań. Bardzo dobra, konkretna, skondensowana wiedza praktyczna dla specjalistów. A tego, często brakuje. Zatem jeśli jesteś terapeutą, pracujesz w nurcie TPB i masz (lub spodziewasz się mieć) pacjentów cierpiących na OCD – ta pozycja jest dla Ciebie (jedna z wielu) obowiązkowa.

Poradnik pacjenta z kolei, to blisko 70 stron niezbędnych informacji i ćwiczeń. Dowiesz się z niego, czym jest zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne, jak się je prawidłowo leczy, jakie z tego leczenia płyną korzyści, ale także jakie niesie ze sobą zagrożenia. Poznasz ogólny zarys terapii i opis poszczególnych sesji terapeutycznych ze specjalistą.

Dowiesz się także, czy taka forma pracy jest dla Ciebie odpowiednia, kto może z takiej terapii skorzystać i jak utrzymać i wzmocnić motywację w procesie leczenia i zdrowienia.

Dostaniesz też konkretne opisy poszczególnych sesji, co mniej więcej powinno się w nich zawierać. Dobrze ułożony plan działania gwarantuje dobre wyniki. Przy, oczywiście, odpowiedniej WSPÓŁPRACY z terapeutą. To w końcu Ty musisz chcieć, zainicjować i kontynuować leczenie swojego OCD.

W poradniku pacjenta znajdziesz także formularze samoobserwacji, które są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy oraz przy współpracy terapeutycznej. Warto je wykonywać regularnie. Dostaniesz tam także np. harmonogram spotkań i zasady ewentualnych rozmów telefonicznych z terapeutą.

Podsumowując. Szczerze? Nie miałam w dłoniach bardziej konkretnej książki, która ma pomóc obu stronom w terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Oczywiście, nawet jeśli postanowicie kupić książkę dla siebie, to nie zastąpi ona psychoterapii i współpracy ze specjalistą. Niemniej jednak, jako dodatek do terapii własnej – jest rewelacyjny.

Książkę kupicie TU.

[divider] [/divider]

ocd


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Podróżuj

    następny artykuł

    Brutiful – #PrawdziweHistorie