Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Inspiracja ROZWÓJ

10 rzeczy, których NIGDY nie powinieneś sobie mówić

02/07/2015

10 rzeczy, których NIGDY nie powinieneś sobie mówić

“Nikt inny, tylko my sami, możemy uwolnić swój umysł”

Bob Marley

Posłuchajcie historii pewnej dziewczyny:

“W liceum byłam bardzo zakompleksioną, cichą dziewczyną, która może nie była w 100% typową kujonką, ale lwem salonowym i duszą towarzystwa też nie. Spędzanie przerw samotnie lub w bardzo ograniczonym towarzystwie, było na porządku dziennym. Taka cicha szara myszka.

Pewnego dnia, po powrocie do domu, znalazłam w torbie, wśród podręczników, różową karteczkę. Ktoś napisał na niej: “Nie pozwól im wejść sobie do głowy. Nie jesteś nudna ani dziwna. Jesteś kreatywna i dużo inteligentniejsza od nich wszystkich. A przy okazji, jesteś dużo piękniejsza, niż sama o sobie myślisz.”

Nigdy się nie dowiedziałam, kto napisał tę karteczkę, ale kimkolwiek by nie był – zmienił moje myślenie o sobie, a w rezultacie także to, co sobie przez tyle lat wmawiałam. Dziwne, że takie jedno małe zdarzenie wpłynęło na mnie? Może i tak, ale to trochę tak, jak z tymi oczywistościami, które do nas nie docierają, dopóki nie usłyszymy/przeczytamy ich ten JEDEN konkretny i najważniejszy raz.”

Co to realnie zmieniło w jej życiu?

Nareszcie przestała mówić:

Jeszcze nie jestem wystarczająco dobra” Możesz tak o sobie myśleć, ale i tak próbuj. Twoja przeszłość nie determinuje tego, kim jesteś, ale to w jakim stylu podnosisz się po upadku i porażce. Olej wszystkich hejterów. I nigdy nie obniżaj swojej wartości. Doskonałość jest wynikiem kochania mocniej, niż innym wydaje się odpowiednie. Ryzykowania więcej, niż inni. I, przede wszystkim, ROBIENIA trochę więcej, niż inni myślą, że jest możliwe.

[divider] [/divider]

Powinnam żyć tak, jak inni chcą, oni wiedzą, co dla mnie lepsze” Zapamiętaj jedno: lepiej być na samym dole drabiny, po której chcesz wejść, niż na szczycie tej, która Cię nie interesuje. Sukces i szczęście, to przeżycie życia tak, jak sam tego chcesz. Bądź sobą i podążaj swoją wybraną ścieżką. Wszyscy mamy swoje własne marzenia (o czym marzysz najbardziej na świecie?), swoje własne trudności i dla każdego droga do sukcesu i szczęścia jest inna. Jesteś TOBĄ , nikim innym. Jeśli będziesz wiódł żałosne życie, bo zignorowałeś siebie i swoje plany, by słuchać innych (nauczycieli, rodziców, jakiegoś gościa w TV), którzy mówią Ci, jak masz żyć, będziesz mógł o to winić TYLKO siebie. Po prostu pamiętaj, że najmądrzejszą i najodważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest myślenie o sobie i słuchanie własnej intuicji. Tak naprawdę, lepiej jest umrzeć po swojemu, niż żyć pod dyktando innych.

[divider] [/divider]

To co inni o mnie myślą i mówią, ma znaczenie” Co zrobilibyście inaczej, gdybyście wiedzieli, że nikt Was nie ocenia? Nie pozwól innym zmiażdżyć swoich marzeń. Chociaż raz zrób to, o czym inni mówią, że nie dasz rady (nie, nie w stylu “potrzymaj mi piwo i patrz”) i najprawdopodobniej już nigdy nie będziesz się przejmował tym, co inni mówią i myślą.

Nie odchodź od tych negatywnych ludzi – BIEGNIJ! Dobre rzeczy dzieją się, gdy nabierzesz dystansu do osób, które są wiecznie “na nie”.

Prawda jest taka, że nikt nie ma prawa Cię oceniać. Ludzie mogli usłyszeć o Tobie różne historie, ale nigdy nie przeżyją Twojego życia i nie wiedzą, co czujesz i przez co przeszedłeś. Dlatego zapomnij całkowicie to, co inni mówią, skoncentruj się na sobie i rób to, co jest w zgodzie z Tobą, nie krzywdząc przy tym innych oczywiście.

[divider] [/divider]

Muszę być zauważona, by moje zachowania miały jakąś wartość” Rób to, co uważasz za dobre i słuszne, bez względu na to, czy ktoś to widzi, czy nie. Życie zawsze zachowuje swój balans, ale nie oczekuj, że wszystko co dasz – zostanie Ci oddane. Nie oczekuj, że każdy doceni Twój wkład w jakieś czynności i sytuacje. I nie oczekuj, że wszystko co zrobisz dobrze, zostanie zauważone i zrozumiane.

To, co wydaje Ci się dobre, może być jednocześnie najtrudniejszą rzeczą do zrobienia. Zrób to i tak. Osiągniesz satysfakcję i spokój ducha. Jeśli coś nie jest w zgodzie z Tobą – nie rób tego. Jeśli już to się stało – nie powtarzaj. Rób to, co dobre, nawet jeśli nikt nie patrzy. Bądź tym, kto rzeczywiście coś zmienia i sprawia, że ten świat jest chociaż odrobinę lepszy niż był wczoraj.

[divider] [/divider]

Dla mnie jest już za późno” Nie pozwól, żeby wczorajszy dzień określał Twoją teraźniejszość. Nie oceniaj siebie przez pryzmat przeszłości. Już nie żyjesz w tamtym czasie. Odpuść i pozwól sobie na rozwój. Dojrzewając i dorastając, zaczynamy rozpoznawać czego potrzebujemy, a co warto zostawić za sobą. Nie trać już ani jednej minuty na to, by żałować tego, co zrobiłeś w przeszłości i zacznij robić to, byś jutro nie musiał żałować tego dnia. Nigdy nie jest za późno. Jeśli jednak czujesz, że wszystko już za Tobą – nie słuchaj tego wewnętrznego głosu. To lęk przez Ciebie przemawia, a istnieje on tylko w Twoich myślach. To trudne, by podążać za głosem serca, ale większą tragedią jest pozwolenie, by strach nas powstrzymywał.

[divider] [/divider]

Muszę mieć wszystko uporządkowane” Czy podróżnik zawsze wybiera ścieżkę, którą podąża, czy ona jego? Uwierz lub nie, ale czasem chodzi po prostu o cel. Czasem najwspanialsze rzeczy, które nam się przydarzają bywają tymi, o których nam się nawet nie śniło! Nie ma w życiu złych kierunków, tylko takie, o których nie wiedziałeś, że można nimi podążać. Nigdy nie wiesz, co czeka za rogiem. To może być wszystko albo zupełnie nic. Co w takim razie robić? Iść. Stawiać stopę za stopą i pewnego dnia odwrócić się na chwilę i zobaczyć, że weszliśmy na najpiękniejszy szczyt. Polecam.

[divider] [/divider]

Nie mam wystarczająco dużo, by być szczęśliwy i czuć wdzięczność” Czasem znajdujesz diamenty, a czasem wszystko co widzisz, to węgiel. Jednakże, każdy dzień jest okazją do nauki, rozwoju i pozytywnego wpływu na innych. Nie oczekuj, że nagle Twoje życie się odmieni po pstryknięciu palcami, ale miej też cierpliwość, by przejść przez chwilowe frustracje. Nie oczekuj też tego, że będzie idealnie, ale naucz się nie popełniać tych samych błędów dwa razy. Nie oczekuj więcej, dopóki nie powiedz “dziękuję” temu, co już masz.

I, co ważne, pamiętaj, że wszystko w życiu jest tymczasowe. Ciesz się tym. Czegokolwiek teraz doświadczasz, nie będzie to trwało wiecznie. Złe rzeczy też. To, że życie w tej chwili przyprawia Cię o permanentny ból głowy nie oznacza, że nie możesz się śmiać. To, że coś Cię trapi nie oznacza, że nie możesz się uśmiechać. Spróbuj.

[divider] [/divider]

Moje życie powinno być łatwiejsze i komfortowe” Wielkie wyzwania sprawiają, że nasze życie jest wartościowe i interesujące. Przezwyciężanie wszelkich trudności jest ważnym elementem istnienia. To, jak radzisz sobie z porażką i dyskomfortem determinuje poziom Twojego szczęścia i sukcesu. Śmiej się ze swoich błędów i ucz się na nich. Czerp siłę z wszelkich kłód pod Twoimi nogami.

[divider] [/divider]

Nie mogę im wybaczyć” Wybaczenie jest swego rodzaju obietnicą. Obietnicą daną samemu sobie, że nie będziesz pozwalał na to, by krzywdząca przeszłość wpływała na teraźniejszość. Wybaczenie nie oznacza, że krzywda zostaje zapomniana i usprawiedliwiona. Niekoniecznie oznacza też, że osoba, która Cię zraniła musi nadal być w Twoim życiu. To oznacza, że znalazłeś spokój i jesteś gotowy by pójść dalej.

[divider] [/divider]

Jestem całkiem sam” Nie dasz rady przejść przez życie samemu. Nikt z nas nie da. Dlatego nigdy nie jesteś tak samotny, jak Ci się wydaje. Wszyscy mamy swoje wewnętrzne wojny. Może czasem czuć, że jesteś samotny, ale nie jesteś w tym osamotniony.

Nie śpisz w nocy, bo martwisz się o ukochaną osobę. Masz problem z pozbieraniem się, gdy ktoś Cię wykorzystał. Czujesz się odrzucony, bo komuś na Tobie nie zależało. To nie znaczy, że odniosłeś społeczną porażkę, ale to, że jesteś człowiekiem i czasem musisz przekalibrować swoje emocje.

Bez względu na to jak żałośnie się czujesz, jest wielu ludzi, którzy doświadczają tych samych emocji. Kiedy znów powiesz sobie “jestem całkiem sam”, to Twój umysł kłamie. Zawsze jest ktoś, kto się może z Tobą utożsamić. Możliwe, że na razie nie możesz z tym kimś porozmawiać, ale taki ktoś gdzieś tam jest. I tylko tyle musisz na razie wiedzieć.

[divider] [/divider]

Co dalej…

Czy jeśli posłuchałabym tego, co i jak do siebie mówisz, to usłyszałabym słowa wsparcia? Opowieści o szczęściu? Jeśli następnym razem postanowisz zrobić trochę przestrzeni wokół siebie, zacznij od uporządkowania głowy i myśli. Wyrzuć wszystkie kłamstwa, niedopowiedzenia i negatywne emocje, które Cię powstrzymują.

[divider] [/divider]

Co dodalibyście do tej listy? Co musicie przestać do siebie mówić? Czego już nigdy więcej sobie i do siebie nie powiesz? Podziel się myślą w komentarzu.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Najlepszą obroną jest…

    następny artykuł

    Czy jesteś zakupoholikiem?