Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Inspiracja ROZWÓJ

12 rzeczy, które powinieneś móc o sobie powiedzieć

06/08/2015

12 rzeczy, które powinieneś móc o sobie powiedzieć

Skąd masz wiedzieć, że Twoje życie zmierza w dobrym kierunku? Dzieje się to na przykład wtedy, gdy potrafisz poniższe punkty powtarzać sobie regularnie i szczerze. A jeśli nie? Cóż, wtedy masz pozytywne wskazówki, co możesz robić dalej.

12rzeczy3

Podążam za sercem i intuicją. Nie pozwalaj się pchać problemom. Raczej niech marzenia Cię ciągną. Żyj życiem takim, jakim chcesz. Bądź kimś, kogo chciałbyś pamiętać. Podejmuj decyzje i podążaj za nimi. Popełniaj błędy, upadaj i próbuj ponownie. Nawet jeśli upadniesz tysiąc razy, to przynajmniej nie będziesz się zastanawiał, jak by to było upaść. Będziesz mógł przyznać przed sobą, że dałeś najlepszą możliwą szansę swoim pragnieniom.

Każdy z nas ma swój ogień w sercu, który płonie z jakiegoś powodu (czyjegoś?). Naszą powinnością jest go w sobie odnaleźć, zapalić i nie pozwolić, by zgasł. To Twoje życie i jest cholernie krótkie. Niech nikt nie zgasi Twojego płomienia. Spróbuj tego, co chcesz spróbować. Idź tam, dokąd chcesz. Podążaj za intuicją. I każdego dnia, zrób chociaż JEDNĄ rzecz, która przybliży Cię do marzenia.

Po drodze spotka Cię zapewne wiele niepowodzeń, ale nie pozwól by to Cię powstrzymało. Tak się dzieje, gdy marzenia są duże. Pomyśl o tych rozczarowaniach jak o wyzwaniach, testach, które mają za zadanie sprawdzić jak odważny i wytrwały jesteś. A na końcu żałujemy raczej tego, czego nie zrobiliśmy.

Jestem z siebie dumny. Jesteś swoim najlepszym przyjacielem i najbardziej zajadłym krytykiem. Bez względu na opinie innych, pod koniec dnia i tak zostajesz sam. Zaakceptuj wszystko, co jest z Tobą związane. Wszystko. Jesteś tym kim jesteś. Żadnych tłumaczeń. Żadnych żali.

Ludzie, którzy są z siebie dumni wiodą życie pełne pasji, czują się ze sobą dobrze i dają przykład innym. Jednak bycie dumnym z siebie, to nie są przechwałki, na temat tego, jak wspaniali jesteśmy. To poczucie, że jesteśmy wiele warci bez konieczności wrzeszczenia o tym. To także niekoniecznie wiara w to, że jesteśmy idealni, ale świadomość, że zasługujemy na miłość i akceptację. Wszystko, co musisz zrobić, to być sobą i żyć swoją własną historią. Bądź dumny, bądź pewny siebie, bo nigdy nie wiesz, kto chciałby być taki jak Ty i wziąć z Ciebie przykład.

Robię różnicę. Zachowuj się tak, jakby to, co robisz, robiło różnicę. Bo robi. Czy wszyscy żyjemy po to, by pomagać innym wypełniać ich życie? Czy wszyscy żyjemy po to, by robić coś dla innych? Poniekąd tak, ponieważ robiąc coś dobrego dla innych – jednocześnie robimy coś dobrego dla siebie. Zrób czasem coś ponad siebie, coś co sprawi, że inni będą szczęśliwsi lub będą mniej cierpieć. Nie możesz pomóc wszystkim, ale możesz zrobić różnicę. Uśmiechaj się i ciesz z tego faktu.

12rzeczy

Jestem szczęśliwy i wdzięczny. Szczęście to sposób myślenia. To jak widzisz siebie i otaczającą Cię rzeczywistość, jest wynikiem Twoich mentalnych wyborów i nawyków. Patrzysz na wszystko przez pryzmat tego, jak myślisz o sobie i o tym, co dzieje się wokół Ciebie. Bycie wdzięcznym nawet za drobiazgi sprawi, że będziesz szczęśliwszy. Jeśli uważasz, że to trudne – usiądź na chwilę, zamknij oczy, weź głęboki oddech i pomyśl, że możesz być wdzięczny za tlen. Każdy Twój kolejny oddech, może być czyimś ostatnim.

Dojrzewam by być najlepszą wersją siebie. Czasem możesz przeczytać, że lepiej być pierwszą wersją siebie, niż drugą kogoś innego. Weź to sobie do serca. Nie ma czegoś takiego, jak życie w skórze innej osoby. Jedyną skórą, którą będziesz nosił jest Twoja własna. Jeśli nie możesz być w pełni sobą, to tak naprawdę nie żyjesz. To ledwie egzystencja.

Poza tym, próba bycia kimkolwiek innym jest stratą czasu i osoby, którą jesteś. Doceniaj tego człowieka, którego masz w sobie. Jego plany, marzenia, mocne strony i piękno. Bądź najlepszym człowiekiem jakim możesz, na własnych warunkach. Dbaj o swoje ciało, umysł, zdrowie i po prostu bądź najlepszą wersją siebie.

Mój czas się liczy. Czas to najbardziej wartościowa “rzecz” w naszym życiu. Znajdź go dla wszystkiego, co dzisiaj się naprawdę liczy. Pasjonowanie się życiem, chęć zobaczenia całego świata, podróżowanie albo skupienie się na bliskim otoczeniu, spędzanie czasu z fantastycznymi ludźmi, robienie genialnych rzeczy, jedzenie pysznych potraw i czerpanie radości z małych rzeczy.

Pamiętaj, że Twój czas jest bezcenny. Nie posiadasz go, ale możesz dobrze wykorzystać. Nie zatrzymasz go, ale możesz dobrze spędzić. Raz straconego nie da się już odzyskać. Zatem niech Twoje marzenia będą większe niż lęki, a Twoje czyny głośniejsze niż słowa. Niech Twój czas ma znaczenie.

12rzeczy2

Jestem ze sobą szczery. Bądź ze sobą szczery odnośnie tego, co jest dobre w Twoim życiu, ale także do tego, co musisz zmienić. Bądź ze sobą szczery odnośnie tego czego chcesz i kim chcesz się stać. Bądź ze sobą szczery w każdym aspekcie swojego życia. Zawsze. Bo tak naprawdę liczyć możesz tylko na siebie.

Jestem dobry dla tych, na których mi zależy. W relacjach międzyludzkich dystans nie jest mierzony kilometrami, ale emocjami i zaangażowaniem. Dwoje ludzi może siedzieć obok siebie, a jednocześnie może ich dzielić 20 tysięcy km. Dlatego nie ignoruj kogoś, na kim Ci zależy, bo brak troski rani bardziej niż przykre słowa. Zostań z nim w kontakcie nie dlatego, że to wygodne, ale dlatego, że te osoby są warte Twojego zaangażowania.

Kiedy ostatni raz powiedziałeś rodzinie lub bliskim przyjaciołom, że ich kochasz? Spędź trochę czasu z kimś, na kim Ci zależy, pokaż, że są ważni na tyle, że specjalnie dla nich znalazłeś czas w swoim wypełnionym po brzegi kalendarzu. Rozmawiaj. Słuchaj. Staraj się zrozumieć. W wielu przypadkach to nasze zachowania, nie słowa mówią to, co dzieje się w naszym sercu.

Wiem czym jest bezwarunkowa miłość. Obojętnie czy kochasz swoje dziecko, partnera czy członka rodziny – jeśli nie oczekujesz niczego w zamian – to to jest właśnie bezwarunkowa miłość. Zacząć jednak powinna się od nas samych, bo inaczej nie będziemy wiedzieć czym jest takie uczucie. Dopiero gdy naprawdę pokochamy siebie, będziemy umieli przekazać to komukolwiek innemu. Jeśli kochasz bezwarunkowo, nie oznacza to, że ktoś jest idealny, ale dlatego właśnie, że doskonale kogoś znasz i potrafisz to zaakceptować.

12rzeczy1

Wybaczyłem tym, którzy mnie skrzywdzili. W pewnym momencie życia chyba każdy z nas został zraniony. Byliśmy źle traktowani, zaufanie zostało zawiedzione, a serce złamane. Ból z tym związany jest zupełnie naturalny, ale czasem trwa on zbyt długo. Przeżywamy go wciąż i wciąż, pozwalając mu zajmować miejsce w naszych głowach przez co coraz trudniej nam się go pozbyć. Uraza to złodziej szczęścia, zabiera nam radość życia. Dopiero odpuszczenie i wybaczenie pozwoli nam odkryć w jak ciasnym więzieniu byliśmy.

Biorę pełną odpowiedzialność za swoje życie. Przyznaj się do swoich wyborów i błędów i zrób wszystko, by coś poprawić. Albo Ty weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie albo zrobi to ktoś inny. A gdy już to zrobi, to staniesz się niewolnikiem jego marzeń i idei, zamiast dążyć do spełnienia swoich.

Jedynie Ty możesz kontrolować to, jak żyjesz. I nie, nie zawsze będzie łatwo. Wszyscy mamy jakieś przeszkody przed nosem, ale tylko Ty możesz je przejść biorąc odpowiedzialność za siebie. Brak takiego wyboru nie jest życiem, a jedynie egzystencją.

Niczego nie żałuję. Ten punkt jest tak naprawdę kulminacją wszystkich poprzednich. Słuchaj intuicji. Bądź prawdziwym sobą. Rób to, co sprawia Ci radość. Bądź kimś, kto sprawia, że się uśmiechasz. Śmiej się aż zabraknie Ci tchu. Kochaj tak długo, jak żyjesz. Mów to, co chcesz powiedzieć. Pomagaj innym. Doceniaj to, co masz. Uśmiechaj się. Świętuj swoje zwycięstwa. Ucz się na błędach. Zrozum, że wszystko może być lekcją. Wybaczaj. I odpuść to, czego nie możesz kontrolować. Żyj. I niczego nie żałuj.

A Ty, co możesz sobie powiedzieć?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Zniekształcenia poznawcze

    następny artykuł

    Skąd się bierze gniew w związku?