Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

Agresja

06/04/2017

Agresja

Od początku.

Czym jest agresja?

Są to zachowania intencjonalne i ukierunkowane na kogoś bądź na siebie samego, których wynikiem jest krzywda fizyczna lub psychiczna. Warto pamiętać, że tak, jak opisane w definicji, jest to zachowanie intencjonalne, a więc w pełni świadome.

Szczególnie popularnymi podziałami agresji są podziały na czynną i bierną oraz na pośrednią i bezpośrednią.

Czynna agresja to szkodliwe działania kierowane na kogoś, z kolei bierna to brak pewnego działania, czego wynikiem są negatywne konsekwencje dla kogoś lub dla nas samych.

Pośrednia agresja jest formą zachowania, która nie jest stosowana wprost, tj. w przypadku agresji bezpośredniej. Są to wszelkie formy plotkarstwa, nagabywania czy donosicielstwa, które mogą wyrządzić szkodę innej osobie.

Do agresji bezpośredniej zalicza się natomiast takie działania, jak bicie, kopanie czy inne formy przejawiające się natychmiastową niekorzyścią drugiej osoby lub osób.

Agresja i przemoc – czym się różnią?

Zarówno agresja, jak i przemoc są pojęciami, które dosyć często występują w języku potocznym i nieraz spotykamy się z ich przejawami w życiu codziennym, niekiedy zastępując jedno słowo drugim. Warto zauważyć, że nie są ze sobą tożsame.

Agresja to działania, w których i jedna, i druga strona mają wyrównane siły. To znaczy, że każda z osób jest w stanie się obronić, odeprzeć ewentualny atak (fizyczny czy słowny).

Często wdając się w większy konflikt, jednak pozostając na równie silnych pozycjach – np. kłótnia dziewcząt w klasie o zabawę ulubioną lalką.

W przypadku przemocy, siły nie są wyrównane. Wyraźny jest tu podział na sprawcę przemocy i jej ofiarę. Przykładem może być przemoc rodziców wobec dzieci, które nie są w stanie przeciwstawić się temu.

Z pozoru to rozróżnienie może wydawać się mało użyteczne, jednak jeśli chcemy rozwiązać dany problem, okazuje się kluczowe – innymi metodami posłużymy się rozwiązując problem oparty na agresji, innymi oparty na przemocy.

Ale jak to ma się do życia?

Jak poradzić sobie z własną agresją?

Jeśli zauważamy w swoich zachowaniach cechy agresji i chcemy sobie z nią poradzić – nie tylko ku poprawnym relacjom z ludźmi, ale i dla własnego komfortu – dobrze jest pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że stanie się to łatwiejsze.

  • Zastanów się nad tym, co kryje się pod spodem

Co się wydarzyło i jakie są tego następstwa? Dlaczego tak, a nie inaczej reagujesz? Pamiętaj, że masz prawo do emocji. Są one nieodłączną częścią życia i nadają mu kolorów. Postaraj się je nazwać, przeżywać, a nie tłumić. Oczywiście nie raniąc innych. Daj sobie chwilę na oddech.

  • Pamiętaj o rozmowie

Niezależnie od emocji, jakie nam towarzyszą, warto jest porozmawiać z bliską osobą o tym, co nas trapi i dręczy. Dzięki rozmowie możemy wiele zmienić i rozwiązać sprawy, które spędzają nam sen z powiek i wywołują złość. Naucz się opanowania, a później spokojnie wyjdź z inicjatywą rozmowy.

  • Odpowiedzialność

Nie zapominaj o tym, że wyładowując swoją złość na kimś, będziesz musiał wziąć za to odpowiedzialność ze wszystkimi konsekwencjami dla waszej relacji. Jeżeli w przypływie emocji zachowałeś się nieodpowiednio, weź na swoje barki konsekwencje, a jeśli trzeba, przeproś za to.

  • Własne metody

Zastanów się, co może być Twoją metodą w walce ze złością. Może techniki relaksacyjne, krótki spacer, liczenie do dziesięciu? Znajdź swój sposób i korzystaj w potrzebie.

  • Dystans

Postaraj się nauczyć mniej osobistego stosunku do spraw wprawiających Cię w negatywne emocje. Pamiętaj, że wszystko, co się zdarza jest tylko faktem i to właśnie Ty nadajesz im emocjonalnego charakteru. Daj sobie nieco przestrzeni i wolności od tego.

A jak radzić sobie z agresją innych? Czy można się temu przeciwstawić?

  • Asertywność

Bądź dla siebie ważną osobą i tak siebie traktuj niezależnie od tego, z czym spotyka się to z zewnątrz. Jeżeli ktoś nie szanuje Cię, zachowuje się agresywnie – masz prawo powiedzieć „nie” i asertywnie się temu przeciwstawić. Naucz się rozpoznawać własne granice, przestrzegać ich i wymagać tego od innych. To bardzo ważne.

  • Twój wybór

Pamiętaj, że w wielu sytuacjach to właśnie Ty podejmujesz decyzję czy też tolerujesz przykre zachowania innych w Twoim kierunku. Jeżeli nie są oni w stanie go zmienić, warto zastanowić się nad sensem utrzymywania tej relacji.

  • Nie jesteś sam

Jeśli istnieje taka konieczność, ale i możliwość – poproś o interwencję kogoś bliskiego lub specjalistę takiego, jak psycholog. Nie jesteś zdany tylko na siebie i prośba o pomoc z zewnątrz nie jest powodem do wstydu. Masz prawo z czymś sobie nie radzić.

Ku równowadze

Własna agresja jest zachowaniem popartym emocjami, a jak wiesz, masz na nie wpływ i jesteś w stanie nauczyć się nimi kierować w taki sposób, by zachować równowagę i zdrowe kontakty nie tylko z innymi, ale i z sobą samym. W przypadku agresji, z którą spotykasz się ze strony innych.. Pamiętaj, w Twoim życiu to Ty masz ostatnie zdanie, i to właśnie Ty decydujesz czy się na nią godzisz!


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!