Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Anoreksja – objawy

30/01/2014

Anoreksja – objawy

Anorektycy bardzo skutecznie ukrywają objawy swojej choroby, często także jej zaprzeczają, przez co jest ona niezwykle trudna do zauważenia przez innych, ale tylko w początkowej fazie. Potem, chory jest już całkowicie podporządkowany zaburzeniu, jego dzień wypełnia anorektyczna rutyna, której już nie da się ukryć przed innymi.

OBJAWY ZWIĄZANE Z NAWYKAMI ŻYWIENIOWYMI

 • Utrzymywanie diety, pomimo szczupłej sylwetki. Wyszukiwanie i przestrzeganie coraz to nowszych i bardziej restrykcyjnych diet-cud. Wyrzucanie z jadłospisu „złych” składników, jak węglowodany czy tłuszcze.
 • Obsesyjne liczenie kalorii. Wyliczanie kalorii w każdym składniku potraw. Często uczenie się tabeli kalorycznych na pamięć. Prowadzenie dzienniczków, w których chory zapisuje ilość spożywanych kalorii.
 • Kłamstwa. Chory kłamie na temat ilości spożywanych posiłków. Ukrywa to co i kiedy jadł. Usilnie szuka wymówek jak np. bolący brzuch czy zatrucie, tylko po to by jeść mniej. Chowanie jedzenia.
 • Jedzenie w centrum uwagi. Gotowanie dla innych, rozmyślanie o jedzeniu, planowanie posiłków, kolekcjonowanie diet, przy jednoczesnym spożywaniu minimalnych ilości pożywienia.
 • Niecodzienne zachowania. Najczęściej spotykane, to np. odmawianie jedzenia w miejscach publicznych lub przy innych, nawet członkach rodziny. Chęć jedzenia z konkretnego talerza lub tylko w samotności.

ano3

OBJAWY ZWIĄZANE Z OBRAZEM CIAŁA

 • Duży, rzucający się w oczy spadek masy ciała, który nie ma żadnego podłoża medycznego.
 • Usilne przekonanie o nadwadze, nawet pomimo szczupłej sylwetki. Osoby chore czują, że są otyłe ogólnie lub postrzegają konkretne partie ciała jak np. brzuch, uda, pupa, jako grube.
 • Koncentracja na sylwetce. Obsesyjne przeglądanie się w lustrze, sprawdzanie, czy już się schudło. Zbieranie zdjęć chudych modelek itp.
 • Ciągła krytyka. Wyszukiwanie mankamentów w swoim ciele. Brak satysfakcji z własnego wyglądu. Ciągłe krytykowanie siebie za niedoskonałość.
 • Zaprzeczenie. Chory zaprzecza nadmiernej chudości swojego ciała. Posiada ciągłe przekonanie, że musi tracić kilogramy, ale jednocześnie ukrywa to przed innymi nosząc szerokie ubrania i np. pijąc wodę przed ważeniem.

Zauważyłeś powyższe objawy u siebie lub kogoś z otoczenia? Nie czekaj. Reaguj. To może być anoreksja i szybka reakcja może uratować komuś życie!


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 80

  następny artykuł

  Odpowiesz na Pytanie nr 81 ?