Anoreksja – przyczyny
Anoreksja nie jest zaburzeniem prostym i oczywistym, o jasnym przebiegu i jednolitych objawach. Niestety u wszystkich może przebiegać w inny sposób, dlatego też ciężko może być ją rozpoznać, jednoznacznie zdiagnozować i bardzo często zauważana jest dość późno. Jednak jest kilka charakterystycznych cech, które łączą większość przypadków choroby i dlatego też warto je poznać.
PRZYCZYNY PSYCHOLOGICZNE
Główną cechą charakterystyczną dla psychologicznych przyczyn wystąpienia anoreksji, jest PERFEKCJONIZM. Osoby takie, mają często wygórowane ambicje, nie przystające do rzeczywistości. Najczęściej są to te tzw. „dobre” dzieci, które we wszystkim, czego się dotkną, chcą być pierwsze i najlepsze. Jednak nawet gdy spełnią perfekcyjnie wszystkie oczekiwania świata zewnętrznego, to w środku czują się puste, bezwartościowe i bezradne. Wymagają od siebie perfekcjonizmu, a każdy przejaw jego braku jest dla nich osobistą porażką.
PRZYCZYNY SPOŁECZNE
Zdaniem specjalistów, anoreksja jest bardzo silnie uwarunkowana społecznie. Oczywistym czynnikiem występującym w społeczeństwie jest wszechobecny KULT SZCZUPŁEGO CIAŁA. Szczupłe (chude) = piękne. Nadmiernie wychudzone ciała, lansowane w mediach są wzorem dla młodych dziewcząt, które usilnie próbując dorównać „ideałowi”, popadają w zaburzenia odżywiania.
Kolejnym czynnikiem społecznym jest najbliższe otoczenie chorego, czyli rodzina. Nadmiernie kontrolujący rodzice, dążąca do perfekcjonizmu matka i najbliżsi skupiający się przede wszystkim na swoim wyglądzie, to najczęstsze problemy osób cierpiących na anoreksję.
Dodatkowo STRESUJĄCE SYTUACJE SPOŁECZNE, jak dojrzewanie, zmiana szkoły, pierwsze miłości i rozstania, powodują skupienie się na swoim wyglądzie.
Niektóre zawody także, jak wspomniany wcześniej modeling czy gimnastyka artystyczna, również przyczyniają się znacznie do wzrostu liczby osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.
PRZYCZYNY BIOLOGICZNE
Niektóre badania pokazują, że anoreksja może mieć również podłoże genetyczne, ale także może być kwestią struktury mózgu i wydzielania odpowiedniej ilości hormonów. Wykazano, że osoby cierpiące na anoreksję mają wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu), a niski poziom serotoniny (hormonu dobrego samopoczucia).