Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne

Czerwony tylko dla młodych

24/04/2013

Czerwony tylko dla młodych

Otaczają nas kolory. Zewsząd. Na ubraniach, w telewizji, na ulicach. Każdy z nas też zapewne ma jakąś swoją ulubioną barwę, która lubi się otaczać. Jednak jaki kolor by to nie był, zdecydowanie najbardziej wyrazistym, charakterystycznym i rozpoznawanym już nawet przez niemowlęta kolorem jest królewska CZERWIEŃ. Czy warto się otaczać tym kolorem?

Czerwony to kolor pasji, energii i miłości. Wiele osób, w tym także kobiet, wybiera ten kolor by zwrócić na siebie uwagę innych. I tak się dzieje, jednak czy każda kobieta powinna nosić czerwień? Jak taki strój wpływa na postrzeganie jej przez mężczyzn?

To pytanie zadało sobie dwoje badaczy Sascha Schwarz i Marie Singer. Zbadali oni jak wiek zarówno kobiet jak i mężczyzn wpływa na postrzeganie tych pierwszych w otoczeniu czerwieni.
Podzielili oni 120 mężczyzn na dwie grupy. Połowa z nich miała średnią wieku 24 lata, a druga grupa miała średnio 53 lata. Wszyscy mieli za zadanie ocenić kobietę na pokazywanym im zdjęciu pod względem atrakcyjności seksualnej/fizycznej, inteligencji i sympatii. Na zdjęciach wyświetlała się kobieta w wieku 24 lub 47 lat na białym lub czerwonym tle.

Jakie wyniki zaobserwowali badacze?

Otóż, Drogie Panie, Kobiety, Dziewczyny… Bez względu na wiek mężczyzn w grupie, WSZYSCY JEDNAKOWO I JEDNOZNACZNIE ocenili MŁODSZĄ kobietę na CZERWONYM tle jako BARDZO ATRAKCYJNĄ fizycznie i seksualnie. Starsza kobieta nie była już tak atrakcyjna. Kolor i wiek nie miały też wpływu na ocenę sympatii czy inteligencji obu pań. Obie były porównywalnie inteligentne i sympatyczne dla oceniających panów.
Dlaczego kolor czerwony tak działa na mężczyzn? Nie wiadomo, to jest pole do popisu dla kolejnych badaczy zainteresowanych tematem barw.

Wnioski?
Młode kobiety powinny ubierać się na czerwono i otaczać się tym zmysłowym kolorem gdy chcą wywrzeć wrażenie na mężczyznach, gdy chcą się im podobać fizycznie. Jednak nie można przesadzać z czerwienią. Bowiem inne badania psychologiczne pokazują, że atrakcyjnym fizycznie i seksualnie kobietom podświadomie przypisywana jest niższy poziom kompetencji i zdolności. Dlatego z rozwagą, Moje Panie, z rozwagą :)

Tak czy inaczej. Obojętnie co pokazują badania psychologiczne, biologiczne, antropologiczne czy jakiekolwiek inne „iczne”. Czy to czerwony, niebieski, żółty czy fiolet – ubierajmy to, w czym najlepiej się czujemy.

Źródło: Schwarz, S., & Singer, M. (2013). Romantic red revisited: Red enhances men’s attraction to young, but not menopausal women. Journal of Experimental Social Psychology, 49, 161–164.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Zobacz czego się boisz

    następny artykuł

    Oszukaj swój mózg, część 1