Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne

Czy blondynki mają lepiej?

21/05/2015

Czy blondynki mają lepiej?

O kolorze skóry i płci w odniesieniu na przykład do zarobków, powiedziano już wiele. A jak to jest w przypadku koloru włosów i oczu? Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym? Czy rzeczywiście lepiej być blondynką czy brunetką? I oczywiście nie mówię tu o indywidualnych preferencjach każdego z nas, ale o tym, co pokazują eksperymenty psychologiczne.

woman-487103_1280

Badania wskazują na to, że blondynki zarabiają nieco lepiej, a mężczyźni zwracają większą uwagę na nie. Kelnerki w blond perukach otrzymują większe napiwki od mężczyzn (kobiety zwracają większą uwagę na zachowanie, niż wygląd osoby je obsługującej). Mężczyźni dużo chętniej pomagają blondynkom, ale jednocześnie nie ma potwierdzenia w tym, że blondynki są częściej podrywane, angażują się w bliskie relacje lub częściej wychodzą za mąż.

Blondwłose i błękitnookie piękności?

Jeśli badania potwierdzają ekonomiczne i społeczne plusy bycia blondynką, to czy niebieskie oczy mają podobne zalety? Poszczególne wyniki wskazują na to, że mężczyźni wolą niebieskookie kobiety (naturalne piękno, młodość, zdrowie, płodność), ale co ciekawe, zapytani o to wprost, nie mówią, że są znacząco piękniejsze, niż kobiety o innej barwie oczu, ale nadal kolor niebieski jest częściej wspominany jako “ładny”.

Nowe dowody.

Według badań przeprowadzonych w latach 1979-2010 blondynki (jak i blondyni) niekoniecznie częściej wychodzą za mąż, tak samo jest z kobietami o niebieskich oczach. Jednak nadal, zarabiają one więcej mimo takiej samej liczby przepracowanych godzin, co inne kobiety. Ale nie oznacza to wcale, że jak rozjaśnisz swoje włosy, to nagle Twój szef przybiegnie do Ciebie z podwyżką. Blond włosy (te naturalne oczywiście) idą w parze z innymi cechami, jak np. jasna cera, i to jako całość, składa się na “wyższość” blondynek.

woman-628844_1280

Co ważne, blondynki wcale nie są szczęśliwsze w związkach i kolor włosów nie poprawia ich jakości. Jasnowłose kobiety rzeczywiście częściej poznają mężczyzn (np. w klubach), ale nie przekłada się to na większe szanse zamążpójścia czy wejścia w bliższą relację.

Czy zatem blondynki mają lepiej? Na to pytanie odpowiedź musicie już znaleźć sami. Oczywistym jest, że wygląd liczy się przy pierwszym wrażeniu, poznaniu i krótkiej relacji. W małżeństwie i bliższym związku, chodzi już przede wszystkim o wnętrze, inteligencję, poczucie humoru czy podobne zainteresowania. Ale może warto przemyśleć rozjaśnienie włosów?

[divider] [/divider]

*Źródła:

 • Grundl, Martin, et al. 2012. “The Blue-Eyes Stereotype Do Eye Color, Pupil Diameter, and Scleral Color Affect Attractiveness?” Aesthetic Plastic Surgery 36(2):234-240.
 • Gueguen, Nicolas, and Lubomir Laby. 2008. “Hitchhiking Women’s Hair Color.” Perceptial and Motor Skills 109(3):941-948.
 • Gueguen, Nicolas. 2012. “Hair color and wages: Waitresses with blond hair have more fun.” Journal of Socio-Economics 41(2):370-372.
 • Gueguen, Nicolas. 2012. “The Sweet Color of an Implicit Request: Women’s Hair Color and Spontaneous Helping Behavior.” Social Behavior and Personality 40(7):1099-1102.
 • Johnston, David W. 2010. “Physical appearance and wages: Do blondes have more fun?” Economics Letters 108(1):10-12.
 • Laeng,Bruno, Ronny Mathisen, and Jan-Are Johnsen. 2007. “Why do blue-eyed men prefer women with the same eye color?” Behavioral Ecology and Sociobiology 61(3):371-384.
 • Swami, Viren, Adrian Furnham, and Kiran Joshi. 2008. “The influence of skin tone, hair length, and hair colour on ratings of women’s physical attractiveness, health and fertility.” Scandinavian Journal of Psychology 49(5):429-437.
 • Swami, Viren, and Seishin Barrett. 2011. “British men’s hair color preferences: An assessment of courtship solicitation and stimulus ratings.” Scandinavian Journal of Psychology 52(6):595-600.
 • www.psychologytoday.pl

 


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com