Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Daj coś od siebie

26/01/2013

Daj coś od siebie

Dzisiaj (26.01) obchodzimy Dzień Transplantologii.

Przeszczep narządów. Tematyka trudna i często spychana gdzieś na margines rozmów o sprawach ważnych i ważniejszych. Przynajmniej ja dawno nie słyszałam dyskusji na ten temat.

Zgodnie z prawem w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, czyli każdy z nas jest dawcą, chyba, że za życia wyrazi sprzeciw wobec pobrania narządów po śmierci. Lekarze, po stwierdzeniu śmierci mózgowej pacjenta, oczywiście pytają rodzinę, ale nie o ich zgodę, a o zdanie zmarłego, o to czy nie był przeciwny pobraniu narządów. Dlatego właśnie warto podpisać „Oświadczenie woli” i porozmawiać z rodziną o swojej świadomej decyzji. „Oświadczenie…” nie jest więc dokumentem, ale pretekstem do rozmowy z rodziną by zdjąć z nich trud decyzji – czy byliśmy za czy przeciw pobraniu narządów (za: https://www.facebook.com/zyciepoprzeszczepie?ref=ts&fref=ts)
transpl 1
Ja postanowiłam pewne sprawy moim bliskim ułatwić. Na stronie www.przeszczep.pl poprosiłam o przesłanie mi (zupełnie za darmo) małego składanego kartonika – oświadczenie woli, którego zdjęcia możecie obejrzeć we wpisie. Zakłada on, że po mojej nagłej śmierci, narządy, które będą zdrowe i będą się „nadawały” do przeszczepu, zostaną po prostu komuś podarowane. Komuś obcemu, ale jednocześnie potrzebującemu. Bo inna rodzina także jest w rozpaczy. Może nawet większej… Może takiej samej… Nie mnie oceniać.

Mimo tego oświadczenia, i tak ostateczne zdanie należeć będzie do moich najbliższych, którzy będą mieli pełne prawo zadecydować, co się ze mną stanie. Mogę mieć jedynie nadzieję i pełne zaufanie, że uszanują moją wolę i zrobią tak jak stanowi owy mały zielonkawy kartonik.

Zdarzyło Ci się kiedyś o tym rozmawiać? Dyskutować? Myśleć w ogóle na ten temat? Odcinam się tutaj od narodowości, miejsca zamieszkania czy poglądów religijnych. Każdy ma jakieś. Ja tylko chcę rozpocząć dyskusję na ten temat. Decyzję i czas na zastanowienie, pozostawiam tylko Tobie.

transplant ikona wpisuJeśli zechcesz również wypełnić takie oświadczenie woli, wystarczy poszukać strony internetowej, która takie oświadczenia rozprowadza jak np. www.przeszczep.pl albo po prostu napisać na zwykłej kartce takie oświadczenie. Waszymi słowami. Z dokładnymi danymi i podpisem. Jednak to, co najważniejsze, to poinformuj o tym swoich najbliższych. Porozmawiaj. Wytłumacz. A może uda Ci się zachęcić ich także do takiego ruchu?

Wiadomo, że ostateczna decyzja będzie należała do nich, ale może Twoje słowa odrobinę im pomogą gdy nadejdzie konieczność, której nigdy nikomu nie życzę…

Bo kiedy już nas tu nie będzie… Damy życie innym…


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Złota jesień (życia)

    następny artykuł

    Zapytaj mnie o…