Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

„Dawaj i bierz” – Adam Grant – recenzja

11/07/2014

„Dawaj i bierz” – Adam Grant – recenzja

Wyobraź sobie, że dostałeś zaproszenie od psychologa-noblisty Daniela Kahnemana z Uniwersytetu w Princeton, do udziału w badaniu o nazwie „Ultimatum”. W pokoju siedzi już jedna osoba, która dostała $10. Ma za zadanie podzielić te pieniądze między Was. Jeśli się zgodzisz z jej podziałem, to otrzymacie te kwoty. Jeśli nie – całe $10 przepada. Podział jest następujący: drugi uczestnik bierze dla siebie $8, Tobie przypadają $2. Jak się zachowasz? Przyjmiesz tę ofertę (w końcu $2 są zawsze lepsze niż nic)? Czy jednak odrzucisz, bo druga osoba okazała się zbyt zachłanna? Jesteś dawcą czy rewanżystą?

W powszechnym przeświadczeniu, ludzie, którym się udało mają trzy cechy wspólne: motywację, umiejętności i sposobność, co oznacza, że, aby odnieść sukces niezbędna jest ciężka praca, talent i szczęście. Jednak wiele historii przytoczonych w książce Adama Granta pokazuje nam, że istnieje jeszcze czwarty, niezwykle istotny składnik sukcesu. Jest to sposób, w jaki podchodzimy do kontaktów z innymi ludźmi.

W życiu codziennym, jak i w biznesie, autor wyróżnia trzy podstawowe style interakcji społecznych. Są to: dawanie, branie i rewanżyzm. I gdybyś miał tu i teraz odpowiedzieć na pytanie, który z tych stylów znajduje się na samym dole drabiny sukcesu, to jaka byłaby Twoja odpowiedź? Dawca? Prawdopodobnie tak. A na szczycie tej samej drabiny?

Książka jest pełna przykładów ludzi sukcesu, którzy charakteryzują się stylem interakcji międzyludzkich, który, dobrze wykorzystany, w długim czasie, może gwarantować zwycięstwo, ale jednocześnie, człowiek, który się nim posługuje może być skazany na porażkę. Z tego samego powodu. Autor prezentuje wyjątkowe podejście dawców do budowania sieci kontaktów, współpracy, oceny możliwości innych i perswazji. Przedstawia nam niezgodne z intuicją techniki oceny, motywacji i rozwijania talentów, które pozwalają osiągać jak najlepsze wyniki. Dowiecie się także, czego od dawców mogą się nauczyć biorcy i rewanżyści.

Jeśli jesteś dawcą, poznasz sposoby na dostanie się się na szczyt drabiny sukcesu. Jeśli jesteś dawcą, ale w interesach przejawiasz cechy rewanżysty – spotka Cię miłe zaskoczenie i poznasz nowe metody na pomaganie innym bez zatracania własnych korzyści. Jeśli jesteś typowym biorcą, być może powyższa pozycja książkowa, nakłoni Cię do zmiany nastawienia i nauczenia się odnoszenia sukcesu poprzez pomoc innym i hojność.

Jeśli jednak przeczytasz tę książkę, tylko po to, by uzyskać korzyści dla samego siebie, zapewne Ci się to nie uda i niewiele na niej skorzystasz.

„Dawaj i bierz” to książka dla każdego, kto lubi się uczyć jak być jeszcze lepszym człowiekiem.

Książkę możecie kupić TUTAJ!

A jeśli wolicie Ebook, zapraszam TU!

dawac i brac-3


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 110

    następny artykuł

    Wolność dla sutków!