Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

I Ty możesz zostać superbohaterem!

25/02/2014

I Ty możesz zostać superbohaterem!

Dzisiejszy wpis jest i będzie aktualny zawsze. Mam nadzieję, że prześlecie go do swoich znajomych, a oni puszczą to dalej w świat. Bo to, o czym dzisiaj chcę napisać, kiedyś może dotyczyć nas wszystkich razem i każdego z osobna.

Wszyscy składamy się z krwi, szpiku kostnego, organów. Wszyscy mamy serce, nawet jeśli czasem wydaje nam się, że jest z kamienia. Dwie nerki, wątrobę i kilka litrów, wciąż odnawialnej, krwi. Czy zastanawiałeś się, Drogi Czytelniku, co się z tym wszystkim dzieje po naszej śmierci? Albo jak możemy wykorzystać te dobra jeszcze za życia?
image
Ja się zastanawiałam. I podjęłam jedną z ważniejszych decyzji w moim życiu. Postanowiłam zostać dawcą narządów, potencjalnym dawcą szpiku dla chorych na białaczkę i dawcą krwi.

Krew oddaję, niestety, nieregularnie, ale posiadam uniwersalną grupę krwi, dlatego też wychodzę z założenia, że nawet takie dawstwo „od święta” już dużo daje. Zarejestrowałam się jako potencjalny dawca szpiku na stronie www.dkms.pl oraz zamówiłam specjalną kartę i opaskę dla dawców organów na www.dawca.pl.

Najpierw trochę prawa w Polsce.

Stan prawny transplantologii w Polsce opiera się na „Ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów” (w skrócie nazywanej „Ustawą Transplantacyjną”).
imageeZ Ustawy wynika, że w przypadku przeszczepów od osób zmarłych narządy można pobrać od każdej osoby, pod warunkiem że:
nie wyraziła ona sprzeciwu na pobranie od niej narządów po śmierci;
narządy osoby zmarłej nadają się do przeszczepienia.
W polskim prawodawstwie istnieje domniemana zgoda na przeszczep od zmarłej osoby. Oznacza to, że każda osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu aby zostać dawcą narządów, jest potencjalnym dawcą narządów. W Polsce i w wielu innych krajach lekarz informujący rodzinę o śmierci takiej osoby, pyta rodzinę, czy zmarły wypowiadał się za życia na ten temat.
imageyDlatego też, jeśli zdecydujesz się zostać dawcą organów – PAMIĘTAJ, BY POROZMAWIAĆ O TYM Z RODZINĄ I NAJBLIŻSZYMI, POINFORMOWAĆ ICH I BYĆ MOŻE ZACHĘCIĆ DO ZAREJESTROWANIA SIĘ JAKO DAWCY NARZĄDÓW.
W przypadku niektórych przeszczepów możliwe jest także pobranie narządów od żywego dawcy. Są to na przykład:

 • fragment wątroby,
 • szpik kostny,
 • nerka.

Mam nadzieję, że Cię nie zanudziłam i że poważnie rozważysz kwestię ewentualnego przyłączenia się do rzeszy dawców narządów lub zostaniesz honorowym dawcą krwi.
A teraz coś dla oczu i uszu. Posłuchaj. Popatrz. Poczytaj. Dowiedz się szczegółów. I ZOSTAŃ SUPERBOHATEREM!

Najpierw film, który powie Ci, jak zostać potencjalnym dawcą szpiku:

 

Tutaj, doskonała kampania społeczna dotycząca dawców narządów:

 

A teraz kilka kampanii społecznych z całego świata:

transp1

transp2

transp3

transp4

transp5

Refleksje? Przemyślenia? Decyzje? Podziel się nimi!


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 90

  następny artykuł

  Pytanie nr 91