Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki

Ile masz w sobie bohatera?

27/05/2014

Ile masz w sobie bohatera?

Zanim przedstawię Wam badania na temat cech prawdziwego bohatera, muszę wprowadzić do wpisu nieco psychologicznej teorii osobowości, a konkretnie Teorię Wielkiej Piątki.

Pięcioczynnikowy Model Osobowości autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae mówi nam o tym, że osobowość każdego człowieka składa się z 5 elementów, takich jak:

 

NEUROTYCZNOŚĆEKSTRAWERSJAOTWARTOŚĆ NA DOŚWIADCZENIEUGODOWOŚĆSUMIENNOŚĆ
LękTowarzyskośćWyobraźniaZaufanieKompetencje
Agresywna wrogośćAsertywnośćEstetykaProstolinijnośćSkłonność do porządku
DepresjaSerdecznośćUczuciaAltruizmObowiązkowość
ImpulsywnośćAktywnośćDziałanieUstępliwośćDążenie do osiągnięć
NadwrażliwośćPoszukiwanie DoznańIdeeSkromnośćRozwaga
NieśmiałośćPozytywna emocjonalnośćWartościSkłonność do rozczulania sięSamodyscyplina

 

Teoria zakłada, że powyższe czynniki są uniwersalne (nie ma na nie wpływu kultura, rasa, miejsce zamieszkania), w dużym stopniu dziedziczne, niezmienne i realnie istnieją. Któreś rozpoznajecie u siebie? Czujecie, że coś dominuje?

Oczywiście, aby uzyskać pełen obraz swojej osobowości według PMO, należy udać się do psychologa, który przeprowadzi badanie Kwestionariuszem NEO-PI-R. Jest on czasochłonny, bo zawiera aż 240 pytań, natomiast jest przy tym bardzo rzetelny, bo szczegółowo określi nasze cechy.

A jak Wam się wydaje, co pokazały badania na temat cech bohaterów? Jakie elementy występują u nich najczęściej, a jakich raczej się nie spotyka?

W skrócie. Badania przeprowadzone na początku 2014 roku przez Smith i Allison pokazują, że osoby uznawane za bohaterskie cechują się:

 1. Otwartością na doświadczenia. Są często ponadprzeciętnie inteligentni, otwarci na nowe idee i aktywności. Nie boją się wyzwań i chętnie próbują nowych rzeczy.
 2. Sumiennością. Bohaterowie są odpowiedzialni, zdyscyplinowani i można na nich polegać.
 3. Ekstrawersją. Cechuje ich energetyczność, chęć pracy z innymi ludźmi, otwartość.
 4. Ugodowością. Są ciepli, współczujący, wspierający, otwarci na drugiego człowieka i chętnie współpracują z innymi.
 5. Stabilnością emocjonalną i pewnością siebie. Bohaterowie mają niewiele cech neurotycznych, są stabilni emocjonalnie i psychicznie.

Oczywiście, są to dopiero pierwsze badania nad osobowością heroiczną. Należałoby przeprowadzić takie wielokrotnie, najlepiej w różnych okolicznościach, ale także na innych szerokościach i długościach geograficznych.

Zgadzacie się z tym podziałem? Kim dla Was jest prawdziwy bohater? Czym się cechuje?

1920593_447998468663738_1872203590_n

 


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Kocham Cię, Mamo

  następny artykuł

  Nagrody wędrują do…