Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

Jak pokonać samotność?

14/04/2016

Jak pokonać samotność?

Wszyscy doświadczamy samotności. I nie mam tutaj na myśli bycia samemu od czasu do czasu i cieszenia się tym stanem rzeczy, ale tę samotność związaną np. ze zmianami w życiu jak rozpoczęcie nauki w nowej szkole czy rozstanie.

Samotność może nas przytłaczać także wtedy, gdy jesteśmy w gronie przyjaciół, bo czujemy jakbyśmy tam nie pasowali, nie należeli. A zatem, co możemy zrobić by z nią sobie poradzić?

beach-large

Po pierwsze, nie izoluj się. Gdy czujesz się samotny, wyjście do ludzi, którzy nie zauważają Twojego stanu i sądzą, że wszystko jest ok, może być trudne. Jednak zbudowanie muru i odcięcie się od znajomych sprawi, że Twój stan się pogłębi i jeszcze dodatkowo obniży twoją pewność siebie.

Po drugie, bądź zajęty. Rób z innymi to, co normalnie i na co dzień lubisz robić. Idźcie na koncert, obejrzyjcie mecz albo spróbujcie czegoś nowego, co Was zainteresuje. Takie spędzanie czasu sprawi, że koncentracja zejdzie z Ciebie i z rozmów na temat Twojej samotności, rozstania itp.

Po trzecie, bądź dla siebie dobry. Całkiem możliwe, że się dołujesz, krytykujesz samego siebie i masz nierealistyczne wymagania względem samego siebie. Co w przypadku, gdy coś się nie uda? Zawsze możesz spróbować jeszcze raz, po prostu czerp z własnego doświadczenia, ucz się. I zauważaj swoje sukcesy i każdy moment, gdy coś poszło dobrze. Jest bardzo prawdopodobne, że dzieje się to częściej, niż myślisz.

Po czwarte, zauważ, że WSZYSCY borykamy się z samotnością od czasu do czasu. Nie jesteś jakimś kompletnym dziwakiem, Twój stan samotności jest zupełnie naturalny i normalny. To coś, co każdy z nas wie i rozumie lub powinien wiedzieć i zrozumieć.

Po piąte, porozmawiaj z kimś kogo lubisz i komu ufasz. To naprawdę pomocne, gdy możesz obgadać swoje problemy z członkiem rodziny, przyjacielem lub nawet psychologiem. Pozwoli Ci to nabrać odpowiedniej perspektywy i pomoże uwolnić się od bolesnego poczucia izolacji.

Wszyscy doświadczyliśmy i doświadczamy samotności. Często to bardzo bolesne. Pytanie czy i jak chcemy sobie z tym poradzić. Mam nadzieję, że powyższe punkty okażą się pomocne. Spróbujesz?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Podcast #5 – Kryzys wieku średniego

    następny artykuł

    Pani D. i frustracja