Jak poprawić pamięć?
Jak często zdarza Ci się o czymś zapomnieć? Ile to razy wracałeś po telefon, który został na biurku? Czy kojarzysz te momenty, gdy musiałeś chodzić po zakupy 2-3 razy, żeby wreszcie kupić wszystko, co potrzebne na obiad? Mnie się to zdarza. Czasem częściej niż zwykle. Jak temu zaradzić? Co zrobić, by poprawić pamięć i przełamać powiedzenie, że kto nie ma w głowie, ten ma w nogach?
Nasz mózg jest organem niezwykłym. Kontroluje wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie, dlatego musimy o niego dbać, tak jak dbamy o ciało. Odpowiednia dieta, wystarczająca ilość ruchu, świeże powietrze, dobre książki. To wszystko składa się na dbanie o nasz umysł. Mózg potrzebuje także własnej gimnastyki, która pozwoli nam więcej zapamiętywać i lepiej się rozwijać. Część sposobów, na rozruszanie mózgu znajdziesz tu: http://psycholog-pisze.pl/rozruszaj-swoj-mozg/
Dziś jednak mam dla Ciebie konkretne sposoby na poprawę pamięci, które możesz zastosować w dowolnym momencie. Najlepiej wykonywać je regularnie, by uniknąć problemów z pamięcią w przyszłości.
Nauka nowego języka jest wartością dodaną na wielu płaszczyznach Twojego życia. Nie tylko dodaje Ci umiejętności, ale sprawia, że zapobiegamy, opóźniamy, a w niektórych przypadkach nawet cofamy utratę pamięci. I wszystko jedno, czy będzie to arabski, chiński, szwedzki czy angielski, na pewno pomoże Ci to zapamiętywać, rozpoznawać i rozumieć słowa, co sprawia, że rozwijasz się poznawczo.
A co powiesz na gry słowne typu Scrabble, krzyżówki i Sudoku? Obojętnie, co Ci pasuje, tak długo, jak długo stymulujesz swój mózg – idziesz w dobrą stronę. Dodatkowo, najnowsze badania wskazują, że codzienne rozwiązywanie krzyżówek lub gry słowne i liczbowe, redukują ryzyko rozwoju choroby Alzheimer’a w późniejszych latach życia.
Nie zapominaj też o muzyce. Muzyka i muzykoterapia (zwana także 'meloterapią’) dostarcza mózgowi fajnych ćwiczeń i nie tylko poprawia koncentrację, ale także uwagę i pamięć. Jeśli codziennie będziesz słuchać ulubionej muzyki i spróbujesz przypominać sobie słowa lub dźwięki, zobaczysz, że może to sprawiać dużo frajdy, pomagając jednocześnie
Ostatnie badania ujawniają, że ludzie, którzy mówią do siebie mają mniejsze ryzyko rozwoju demencji w wieku dojrzałym. Innymi słowy – rozmowa ze sobą, nawet jeśli opowiadasz sobie jakieś historie, to doskonały sposób na opóźnienie utraty pamięci i skupienie się na tym, co ważne. Co więcej, jest to dobre ćwiczenie dla naszych emocji, pozwala spojrzeć na jakiś problem z perspektywy i pomóc go rozwiązać. I może odradzałabym gadanie do siebie w miejscach publicznych, o tyle w zaciszu domowym – jak najbardziej zachęcam.
O pozytywnym wpływie czytania książek chyba nie muszę pisać. Któż z nas nie lubi przeczytać dobrej powieści lub biografii ulubionego aktora? Mówi się, że ten kto nie czyta, przeżywa jedno życie, za to ten, kto czyta – tysiące. Czytanie, to jedno z najlepszych ćwiczeń dla naszego mózgu. Czytanie zarówno gazet, magazynów, opowiadań jak i wielkich tomiszczy powieści. Jako ćwiczenie – spróbuj czytać 2-3 książki na zmianę, po kilka stron lub rozdziałów i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z fabuły.
Doskonałym sposobem na poprawę ogólnego funkcjonowania naszego mózgu, jest także zadbanie o to, by rozruszać obie półkule mózgowe. Spróbuj np. rysowania obiema rękami albo zataczaj ósemki stopami. Uruchom cały mózg i zmuś go do wysiłku.
Last but not least. Różnego rodzaju mnemotechniki także poprawiają pamięć. Może to być klasyczne przypisanie obrazu do konkretnego słowa, czy układanie historyjki po kolei używając wszystkich potrzebnych nam słów. Warto poszukać czegoś dla siebie i próbować stosować na codzień.Mam nadzieję, że Twoja pamięć nie wymaga specjalnych leczniczych sposobów na jej poprawę. Zapewniam, że powyższe ćwiczenia są wystarczające (jeśli będziesz je stosować regularnie) do tego, by poprawić swoją pamięć, uwagę i koncentrację. Spróbuj.