Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne

Jak się ubrać na ważny egzamin?

09/06/2014

Jak się ubrać na ważny egzamin?

Zbliża się sesja egzaminacyjna na studiach. Doskonale pamiętam swoje próby nauki na miesiąc przed terminem i pochłanianie kilogramów notatek na 2 tygodnie przed kolokwium. Próbujemy różnych sposobów. Chwytamy się skrajnych możliwości od pielgrzymki na Jasną Górę po dość słynne wśród studentów powiedzenie: „miej wyj****e, a będzie Ci dane”, czyli totalna „olewka” i pójście na przysłowiowy żywioł.

Dla mnie studia skończyły się już jakiś czas temu, ale nadal potrafię się utożsamić z tymi, którzy zarywają noce ślęcząc nad książkami i zaznaczając na kolorowo całe strony. Dlatego znalazłam dla Was niezwykle ciekawe badania z Wielkiej Brytanii, które nie rozwiążą problemu nieuctwa, ale może podnieść Waszą samoocenę, a tym samym także wyniki egzaminu.

Profesor Karen Pine z University of Hertfordshire przeprowadziła badania na studentach przygotowujących się do sesji egzaminacyjnej. Pokazały one coś niezwykłego – ludzie mający na sobie koszulkę Supermana (lub innego superbohatera) albo biały fartuch, czują się bardziej kompetentni, lepsi, sympatyczniejsi i mądrzejsi. Jak mówi prof. Pine: Nosząc koszulkę Supermana, studenci uznawali się za bardziej sympatycznych i lepszych od innych studentów. Kiedy zapytano ich, ile byliby w stanie fizycznie podnieść, osoby w T-shirtach Supermana sądziły, że są silniejsze od kolegów w gładkich koszulkach bądź własnych ubraniach.

Podczas rozwiązywania testów ci, którzy nosili koszulki ze znakiem lub wizerunkiem Supermana osiągali średnio 74% punktów, podczas gdy reszta – 62%. Całe 12% różnicy. Dużo.

Badania opisane zostały w książce pt. Mind What You Wear: The Psychology of Fashion i wyraźnie pokazują, że ubranie oddziałuje na procesy poznawcze (pamięć, uwaga, postrzeganie), bo ludzie odnoszą do siebie samych jego symboliczne znaczenie.

Muszę jednocześnie pozbawić Was złudzeń – jeśli się nie uczycie nic a nic, a założycie koszulkę z Hulkiem czy Ironmanem, to raczej nie osiągniecie wyżyn punktowych na egzaminie, ale jeśli coś tam czytaliście, korzystaliście z wykładów, ćwiczeń i warsztatów, to czemu nie spróbować z koszulką? Spróbujecie? Podzielcie się efektami.

co zalozyc 1


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com