Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Na szybko

NA SZYBKO – Jakie nawyki warto mieć?

28/07/2015

NA SZYBKO – Jakie nawyki warto mieć?

W ciągu całego życia nabywamy jakichś nawyków. Obserwując rodziców, znajomych, nauczycieli. Uczymy się tego, co dobre i co złe. Co warto i czego nie warto robić. Nabieramy nawyku mycia zębów po każdym posiłku, jedzenia warzyw, uprawiania sportu albo palenia papierosów i obgryzania skórek przy paznokciach. Są nawyki lepsze i gorsze. Dzisiaj, w kolejnej odsłonie NA SZYBKO, podam Wam nawyki, które warto mieć, bo robią dużo dobrego. Pamiętajcie, że wypracowanie sobie nowego nawyku trwa średnio około 21-28 dni. Spróbujcie.

 1. Każdego dnia ustalaj sobie plan działania. Pamiętaj, by punkty w nim były realistyczne i osiągalne. Pomoże Ci to utrzymywać dobry kierunek rozwoju.

 2. Czytaj inspirujące książki i blogi. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Także wirtualnie.

 3. Orientuj się w tym, co się dzieje na świecie. Nie jesteśmy samotnymi lądami, wpływamy na siebie nawzajem.

 4. Wysil się, by pozostać z kimś w kontakcie. Zwykły lajk na Facebooku czy krótki sms potrafi pokazać, że na kimś Ci zależy.

 5. Zainwestuj trochę czasu w swój wygląd i zdrowie. Czujemy się bardziej pewni siebie, gdy dobrze wyglądamy i jesteśmy zdrowi.

 6. Zwracaj uwagę na priorytety. To, co najważniejsze, rób na początku. Jeśli nigdy nie nauczyłeś się ustalać sobie priorytetów, to wszystko wydaje Ci się tak samo ważne i pochłania ogrom energii.

 7. Uśmiechaj się. To sprawi, że ludzie będą bardziej pozytywnie do Ciebie nastawieni, podniesie Ci nastrój (im też) i wpłynie dobrze na cały dzień.

 8. Posprzątaj. Będziesz odczuwać mniejszy stres i przytłoczenie w czystym, uporządkowanym otoczeniu.

 9. Daj sobie taki życiowy margines bezpieczeństwa. W życiu zdarzają się nieplanowane rzeczy, warto mieć dla nich zapasowy czas i energię.

 10. Daj sobie czas na relaks, odpoczynek, spokój i ładowanie baterii.

Jakie inne zdrowe nawyki macie już wypracowane? Podzielcie się nimi.


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com