Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Kiedy odpuścić?

12/02/2018

Kiedy odpuścić?

Jedną z najtrudniejszych decyzji, z jaką przyjdzie nam się mierzyć w życiu, jest pytanie czy próbować dalej czy jednak czas by odpuścić.

Od najmłodszych lat pakuje nam się do głów hasła „NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ”. I może to być tak naprawdę bardzo szkodliwe dla naszej psychiki, czego dowiedli badacze Carsten Wrosch i Gregory Miller. Udowodnili, że niezdrowo jest poświęcać energię na przeterminowane cele. Skupiając się na nich, tak naprawdę tracimy możliwości znalezienia czy doświadczenia czegoś bardziej dla nas znaczącego.

A zatem, skąd mamy wiedzieć kiedy odpuścić?

Gdy cel jest niemożliwy do osiągnięcia.

Jeśli wiele razy próbowałeś osiągnąć wyznaczony cel i za każdym razem Ci się nie udało, kontynuowanie zaczyna już raczej przypominać sabotowanie samego siebie i może dobijać. „Odpuszczając cel, którego nie da się osiągnąć, można uniknąć powtarzającego się poczucia porażki i jego konsekwencji dla ciała i umysłu”, uważają Wrosch i Miller w Journal of Psychological Science.

To bardzo podbudowujące, gdy kochamy siebie na tyle, by wiedzieć, że poświęcenie całego siebie dla czegoś, co się nie udaje, po prostu nie zadziała.

Zamiast znów kierować się ku porażce, dlaczego nie znaleźć celu, który jest podobny? Twój czas i energia są ogromną wartością i warto je poświęcić na to, co jest osiągalne i realistyczne. Dzięki temu, zainwestujesz siebie w coś, co się naprawdę liczy.

Gdy cel stracił dla Ciebie znaczenie.

Jak myślisz, dlaczego wielu studentów zmienia kierunki po kilka razy, zanim „osiądą” na tym ostatnim?

To jeden z bardzo wielu przykładów oczywiście, ale opiera się na tym, że często bywa tak, iż coś w co inwestujemy i brniemy, w pewnym momencie naszego życia przestaje być dla nas ważne i bliskie. Nic w życiu nie jest stałe. Nasza osobowość, wartości, związki – to wszystko się zmienia w miarę upływu czasu. Dlatego też nasze cele muszą być elastyczne i zmieniane lub modyfikowane od czasu do czasu.

Angażuj się w cele, które są istotne dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego, związków, przyjaźni itp.

Efekt końcowy (nagroda) nie jest tego warta.

Czasem, ustalając sobie jakiś cel, nie bierzemy pod uwagę, jak trudno może być go osiągnąć. Dlatego zapytaj siebie: czy efekt jest tego warty?

Czy dodatkowe 300 zł miesięcznie jest warte pracy po godzinach w każdy weekend? Czy utrata 10 kg do przyszłego miesiąca jest warta intensywnych ćwiczeń i restrykcyjnej diety każdego dnia? Czy warto być z nieczułym partnerem tylko dlatego, że obawiasz się samotności?

To nie o to chodzi, że jesteś leniwy czy nie masz wystarczająco silnej woli do wytężonej pracy. Raczej o to, że znasz siebie na tyle dobrze, że wiesz jakie cele są dla Ciebie osiągalne.

A Wy? Z czego ostatnio zrezygnowaliście, bo nie było warto?


*Źródło:

journals.sagepub.com/doi/abs/10.1111/j.1467-9280.2007.01977.x

Feldman, D. B. (2017, September 25). Why Giving Up Can Sometimes Be Good. Retrieved October 02, 2017

Morin, A. (2015, October 23). 5 Times You Should Quit Working On Your Goal And Walk Away. Retrieved October 05, 2017

Should I give up, or should I just keep chasing pavements? (2014, April 26). Retrieved October 05, 2017


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com