Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

MÓZG PSYCHOPATY – James Fallon

22/11/2016

MÓZG PSYCHOPATY – James Fallon

„(…) człowiek jest z natury istotą skomplikowaną, a redukowanie naszych działań, motywów, pragnień i potrzeb do prawd niepodważalnych okazuje się dla każdego z nas krzywdzące. Nie jesteśmy po prostu dobrzy lub źli, szlachetni lub podli, życzliwi lub mściwi, łagodni lub niebezpieczni. Nie jesteśmy też prostym produktem biologii: nauka może powiedzieć o nas jedynie część prawdy”.

Po książce Hare’a „Psychopaci są wśród nas” sięgnęłam po „Mózg psychopaty. Intrygujące spojrzenie na ciemną stronę umysłu” autorstwa James’a Fallona.

Autor przez wiele lat badał mózgi psychopatycznych morderców. Z jego badań wynika, że nie pracują one tak samo, jak mózgi zwykłych ludzi. Opisując je, pokazuje nam te różnice i pozwala spojrzeć z innej strony na fascynującą podróż w głąb umysłu. A jest ona tym bardziej interesująca, że autor zrobił skan własnego mózgu i okazało się, że przejawia on cechy psychopatii.

„Czy masz niski poziom insuliny, który ogranicza zdolność organizmu do metabolizmu cukru? Jeśli tak, to jesteś chory na cukrzycę. W przypadku chorób umysłowych sytuacja nie jest tak prosta”.

Od historii życia Fallona, poprzez szczegółową budowę i działanie mózgu, po dowody, że niektóre psychopatyczne cechy mogą być dla nas bardzo pożyteczne. Jakie? Np. duża odporność na stres, skupienie na celu, bezwzględność (nie mająca nic wspólnego z byciem okrutnym) i pewność siebie. Te właściwości są często nawet wręcz niezbędne, byśmy mogli odnieść sukces w dzisiejszym świecie.

• Czy każdy z nas może odkryć w sobie psychopatę?
• Co sprawia, że w człowieku budzą się niebezpieczne instynkty?
• Czy można być psychopatą i o tym nie wiedzieć?

Nie będę ukrywać. Książka nie należy do najłatwiejszych. Czyta się ją trudno, przepełniona jest naukowym językiem, badaniami, ale jeśli chociaż odrobinę chcielibyście zgłębić temat psychopatycznych mózgów – ta pozycja jest obowiązkowa.

Wydawnictwo GWP chętnie rozda Wam dwie książki. Jedyne, co musicie zrobić, to napisać w jakich warunkach najlepiej Wam się czyta. Autorzy dwóch najciekawszych wypowiedzi otrzymają egzemplarz „Mózgu psychopaty”. Macie na to czas do niedzieli – 27 listopada do północy.

Do dzieła!

A jeśli jesteście niecierpliwi i nie chcecie czekać, kupicie książkę TU.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com