Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

NA SZYBKO – Dlaczego hejterzy muszą nienawidzić?

02/08/2020

NA SZYBKO – Dlaczego hejterzy muszą nienawidzić?

Jesteś instynktownym „lubiącym” czy raczej instynktownym hejterem?

Niektórzy ludzie mają swego rodzaju talent do odnajdywania wszystkiego, co złe, słabe, kiepskie. We wszystkim i wszystkich.

Góry, ser brie, Grecja, elektryczna szczoteczka do zębów, cokolwiek. Oni tego po prostu nie lubią. I zaraz dowiesz się dlaczego.

Badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology sugerują, że może to być wynikiem nowego aspektu osobowości: jak bardzo ludzie są predysponowani do lubienia lub nielubienia czegoś, nawet jeśli nic o tym nie wiedzą.

By to określić, badacze zapytali osoby badane o wiele różnych rzeczy, które nie były ze sobą połączone. Pytania zawierały wszystko, od aborcji, Ameryki, antydepresantów i architektury, po dobrowolną eutanazję, noszenie krzykliwych kolorów i wino.

Wyobraź sobie, że bierzesz 5 swoich przyjaciół i pytasz ich o zupełnie różne rzeczy. Oczywiście, że otrzymasz zróżnicowane odpowiedzi. Niektórzy lubią wino i noszą ubrania, które rzucają się w oczy, inni tego nie lubią. A jeszcze inni mają to po prostu gdzieś.

Badacze odkryli wiele wariacji pomiędzy ludźmi, ale na poziomie ogólnym, badani podzielili się na lubiących i hejterów. Innymi słowy, jedni lubią coś, nawet jeśli czegoś nie do końca znają, a niektórzy po prostu wszystkiego nienawidzą. Obojętnie co by to miało być.

Pojawia się pytanie, czy to kwestia jakiejś cechy osobowości? Jak intro i ekstrawertyzm? Tak samo możesz być lubiącym i nienawidzącym.

A zatem odpowiedź, dlaczego hejterzy „muszą” nienawidzić brzmi: bo jest to element ich jestestwa, część osobowości, tego kim są.

A jak możesz się stać lubiącym lub nienawidzącym? Badacze jeszcze do końca nie wiedzą. Podejrzewają genetyczne predyspozycje. Kwestie urodzenia się takim.

Ale nie tylko. Bardzo istotne w naszym życiu jest to, czego się uczymy. Już od najmłodszych lat.

A zatem, czy hejtowanie jest rodzinne? Czy hejtujący i lubiący dogadają się w związku? Które zawody przyciągają hejterów?

Może Wy macie jakieś pomysły?


*Źródło: http://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fa0032282


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com