Blog dla chcących więcej

Na szybko

NA SZYBKO – Jak lepiej dogadywać się z innymi?

1 czerwca 2015

NA SZYBKO – Jak lepiej dogadywać się z innymi?

Nie czarujmy się, wszyscy chcemy być lubiani. Nawet ci, którzy tak głośno krzyczą o tym jak bardzo głęboko sobie wsadzają czyjeś zdanie na ich temat. I możliwe, że w stosunku do niektórych rzeczywiście tak jest (jest to nawet bardzo zdrowe, takie odpuszczanie i niedokładanie sobie zbędnych nerwów), ale w każdym z nas jest taki mały ogień, który podsycany może być jedynie przez kontakt z innymi ludźmi i ich sympatię. W końcu jesteśmy istotami społecznymi, prawda?

Oczywiście nie da się zadowolić wszystkich i żyć pod dyktando innych, ale jest kilka prostych trików, które możesz zastosować, by ludzie Cię lubili. Tak po prostu. Bez specjalnego spełniania cudzych oczekiwań.

  1. Traktuj ludzi z szacunkiem i zrozumieniem. Istnieje olbrzymia szansa na to, że oni będą tak samo traktowali Ciebie. A nawet jeśli nie, to pozostawisz po sobie pozytywne wrażenie, co nie umknie uwadze innych i będziesz postrzegany jako wartościowa osoba.

  2. Bądź grzeczny. I kulturalny. To nie wymaga wiele wysiłku, a Twoje “proszę” i “dziękuję” może otworzyć wiele drzwi.

  3. Bądź ciepły, miły i sympatyczny. Uśmiechaj się i rozsiewaj wokół siebie dobrą energię. Często się śmiej, bądź optymistyczny i dziel się szczęściem.

  4. Jeśli jesteś częścią drużyny – spróbuj jak najlepiej się dogadywać z innymi jej członkami. Nikt nie lubi narwańców, którzy muszą mieć wszystko zrobione po ich myśli. Spuść z tonu, współpracuj, dziel się sukcesem z innymi.

  5. Przeproś, gdy sytuacja tego wymaga. Wszyscy popełniamy błędy. To się zdarza. Umiejętność przepraszania jest bardzo ważna, a na swojej drodze na pewno spotkasz takie osoby, które będą, tak jak Ty, umiały się do tego błędu przyznać.

  6. Mów innym komplementy. Szczerze. Wszyscy mamy z czego być dumni. Nie krytykuj, nie hejtuj, wyciągaj z ludzi to, co w nich najlepsze.

  7. Słuchaj i okazuj zainteresowanie tym, co inni mają do powiedzenia. W ten sposób wysyłasz innym wiadomość: “jesteś ważny”, budujesz mosty i pokazujesz, że Ci zależy.

Znacie inne sposoby na to, by być bardziej lubianym i docenianym?


    Psycholog. Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki. Mam słabość do Coli No Sugar i czerwonych żelków. Opowiesz mi coś o sobie?