Blog dla chcących więcej

Ciekawostki

O czym myśli ryba?

8 kwietnia 2013


Nie wiem czy nie za daleko idące wnioski wysuwam, ale czy możliwe jest, że w bliskiej przyszłości naukowcy będą w stanie odczytywać nasze myśli? Jak Ci się wydaje?

Na filmikach przedstawiono mózg rybki (Zebrafish), który tworzy „myśl”. Ok, wiem, że to tylko ryba. Wiem, że reaguje jedynie na pokarm, więc może „myśleć” coś w stylu „JEŚĆ”, ale mimo to… Impulsy nerwowe, które przewodzi jej mały mózg są widoczne na zdjęciach. Japońscy naukowcy, którzy dokonali tej obserwacji, już myślą nad stworzeniem maszyny, która odczytywałaby „myśli” tworzone w mózgach szczurów. Czy to nie jest niezwykłe? Zaczęło się od małej rybki, co będzie potem? Czy będziemy w stanie niedługo dowiedzieć się o czym myśli człowiek? Jak tworzą się myśli, plany, idee w naszym własnym mózgu? Jest się czego obawiać?


    Psycholog. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek i nauka. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki (zwłaszcza reportaże i pozycje naukowe). Mieszkam w Sydney i podglądam życie Australijczyków. Opowiesz mi coś o sobie?


    q