Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

Pokochaj siebie

18/05/2017

Pokochaj siebie

Miłość, szacunek i akceptacja są bardzo BARDZO ważne w każdym zdrowym związku. Nie tylko takim międzyludzkim. Mówię też o tej wyjątkowej relacji, jaką masz sam ze sobą. Jak pokochać siebie?

Włóż trochę wysiłku w każdy dzień. Pamiętaj, by robić rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej i masz wyższą samoocenę. Czy to maseczka na twarz, fajny makijaż, eleganckie ubranie czy po prostu robienie tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, sprawią, że poczujesz się pewniejszy siebie. Pamiętaj jednak, że ubierasz się dla siebie, a nie po to, by zaimponować innym. Po prostu dla swojego dobrego samopoczucia. Opiekując się i dbając o samego siebie, pokazujesz, jak bardzo siebie kochasz.

Weź kąpiel przy świecach. To fantastyczny sposób na relaks. Podczas kąpieli pomyśl poważnie o tym, co w sobie lubisz najbardziej. Od razu poczujesz się lepiej ze sobą.

Rozpieszczaj się. Pamiętaj o tym, by regularnie sprawiać sobie jakieś drobne przyjemności. Kupić pyszne ciastko, zapalić świeczki i cieszyć się chwilą, pójść do sklepu i wreszcie kupić tę wymarzoną rzecz właśnie dlatego, że jesteś tego wart. Rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, radość i wprowadzają chociaż odrobinę szczęścia do Twojego życia. Rozpieść się od czasu do czasu!

Doceniaj swoją unikatowość. Na pewno jest w Tobie coś, co jest wyjątkowe i sprawia, że Ty to Ty. Nosisz niepasujące skarpetki? Lubisz jeść bigos z musztardą i frytki maczać w szejku waniliowym? A może każdą potrawę traktujesz obficie majonezem? Te wszystkie drobnostki składają się na Twoją unikatowość. Doceniaj, podziwiaj i akceptuj je. To przecież jesteś Ty.

Naucz się akceptować swój wygląd. Jeśli chcesz by ktoś Cię uwielbiał i kochał, musisz zacząć dostrzegać (i podziwiać) swoje piękno. Nie czekaj aż ktoś powie Ci, że jesteś atrakcyjny. Naucz się akceptować totalnie to, jaki jesteś. Wszystkie Twoje atrybuty są wyjątkowe. Kształt nosa, włosy, każdy pieg na nosie. Naucz się zakochiwać sobie każdego dnia na nowo.

Rób co kochasz. To bardzo ważne, by znaleźć to, co kochasz i zająć się tym. Nie ma znaczenia to, że ktoś Ci powie, że nie wypada, nie dasz rady, nie możesz. Zignoruj te wszystkie podcinające skrzydła słowa i podążaj za sobą. Podążanie za pasją i marzeniem zdecydowanie sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy, podniesiesz swoją wartość i pokochasz siebie.

Słuchaj muzyki i tańcz. Słuchanie nowych gatunków muzyki, tańczenie i cieszenie się tym całkowicie, pomaga podnieść Twój poziom szczęścia. Spróbuj.

Noś kolory. Świat jest wystarczająco szary i bezbarwny. Ubierz coś jasnego, kolorowego i dodaj odrobinę radości do swojej codzienności. Kolory mogą wpływać na Twój nastrój, zwłaszcza żywe, jak np. czerwień czy pomarańcz.

Myślenie innych. Spróbuj nie przejmować się tym, co myślą o Tobie inni. To tylko i wyłącznie ich problem i ich sprawa. To, co naprawdę się liczy, to to, co Ty myślisz o sobie.

Znajdź inspirację. Poszukaj inspirujących historii i autorytety, na których możesz się wzorować. Da Ci to dodatkową motywację do osiągania celów i wiary w siebie. Życie jest tym, co z niego wyciśniesz, celuj w to, co najlepsze, podnoś poprzeczkę, bądź odważny. I zawsze pamiętaj, że to Ty jesteś kapitanem tego statku.

Szanuj się. Nie tylko miłość do siebie i akceptacja są ważne, ale także szacunek. Codziennie upewniaj się, że siebie szanujesz i nie pozwól by inni tego nie robili.

Natura. Spacer po plaży, pływanie w jeziorze, spacer w górach czy bieganie po lesie, ogólnie kontakt z naturą, mają bardzo dobry wpływ na ludzi. Dźwięki, zapachy, widoki mają zdolność obniżania poziomu stresu. Badania pokazują, że spędzanie czasu w otoczeniu natury obniża napięcie, obniża poziom agresji, wzmacnia motywację i sprawia, że będziesz bardziej uważny na siebie.

Myślę, że to już najwyższy czas, by wreszcie naprawdę pokochać siebie.

*Źródło: psych2go.me


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com