Pokonaj nieśmiałość
Ilu ludzi na świecie, tyle różnic między nimi. Jedni są bardziej śmiali, drudzy mniej. W dzisiejszych czasach to właśnie otwartość, ekstrawersja, staje się cechą pożądaną zarówno w kontaktach zawodowych jak i relacjach z ludźmi na tle osobistym.
Warto pamiętać, że nieśmiałość, będąca tematem tego artykułu, może być rozumiana zarówno jako zaleta, jak i wada i nie wszyscy musimy być duszami towarzystwa!
Ale…
Co jeśli chcę to zmienić?
Nie każdy i nie zawsze…
Po pierwsze, pamiętaj o tym, że nie każdy musi być duszą towarzystwa. Niektórzy są bardziej zamknięci w sobie i nie należy uznawać tego za wadę! Zaakceptuj i polub siebie takim, jakim jesteś!
Jeżeli uważasz swoją nieśmiałość za wadę – masz do tego prawo i szeroką gamę rozwiązań, by to zmienić. Nie zapominaj jednak o swoich mocnych stronach, na których możesz budować swoją samoocenę, a jednocześnie stawać się bardziej pewnym siebie. To bardzo ważne!
Koniec z porównywaniem się, czas na hobby!
Nie porównuj się z innymi. Postaraj się, aby punktem odniesienia było Twoje poprzednie zachowanie, a nie sukcesy czy porażki innych. Zauważaj zmiany u siebie i chwal się za nie.
Spróbuj nagrodzić się za trud i wysiłek w taki sposób, który sprawi Ci przyjemność.
Warto również znaleźć sobie hobby, źródło zainteresowań i rozwijać się w tym kierunku. Dzięki temu zaczniesz odczuwać satysfakcję ze swoich osiągnięć i poczujesz się ekspertem w jakiejś dziedzinie. Uwierz mi, to dodaje skrzydeł!
To będzie trudny dzień…
Gdy zbliża się jakieś wydarzenie czy zadanie, które wprawia Cię w niepokój, postaraj się wyobrazić sobie wcześniej tę sytuację. Może to być rozmowa kwalifikacyjna czy też wystąpienie przed szerszą publicznością. Jak się zachowasz? Co możesz zrobić żeby zmniejszyć swój strach i poczuć się pewniej w nadchodzącej sytuacji? Wypracuj sobie własną strategię.
Potknięcia
Nie zapominaj o tym, że zarówno porażka jak i krytyka są normalną i nieuniknioną rzeczą w życiu. Nie każdemu musisz się zawsze podobać i nie zawsze musisz robić wszystko na 100%, bądź dla siebie wyrozumiały.
Postaraj się wyciągnąć z tych lekcji naukę, a nie rozpamiętywać niepowodzenia – to tylko wprawi Cię w zły nastrój. Pisałam o tym w jednym z poprzednich artykułów – „Czy krytyka może być dobra?”.
Tutaj warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że osobom nieśmiałym często wydaje się, że ktoś na nie stale patrzy, obserwuje i ocenia. Ale czy rzeczywiście tak jest? Tyle ludzi jest wokół, o tylu rzeczach mogą myśleć. Niekoniecznie o tym czy się garbisz lub czy bluzka nie pasuje do Twoich spodni! Pomyśl o tym.
Kto nie ryzykuje…
…ten nie wygrywa! Nawet jeśli początkowo nie będzie łatwo, jeśli przyjdzie Ci się zmierzyć z trudnymi rzeczami – walcz! Nie poddawaj się, monitoruj swoje sukcesy. Pamiętaj, że „praktyka czyni mistrza” i z czasem wszystko zacznie przychodzić Ci z większą łatwością.
Może zorganizuj przyjęcie i zaproś znajomych? W pracy lub szkole zgłoś się do zadania wymagającego Twojej inicjatywy czy też prezentowania pracy przed innymi? Zacznij od małych kroków, by stopniowo zauważać zmiany, przecież „nie od razu Rzym zbudowano…”. Powodzenia!